01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Türkiye’nin mega projelerinin kabloları Prysmian Kablo’dan!

Türkiye’nin mega projelerinin kabloları Prysmian Kablo’dan!

İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin mega projelerinin yanı sıra, Göbeklitepe ve şehir hastanelerine de kablo ve çözümleriyle hayat veren Türk Prysmian Kablo, yerli ve katma değerli üretime katkı sağlamaya devam ediyor. Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonuyla büyük projelerin kablo tedarikini üstlenen şirket, Bursa Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor.

Dünya kablo devi Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği 50 ülkeden biri olan Türkiye’de 55 yıldır milyonlarca km kablo üretimine imza atan Türk Prysmian Kablo, mega projelerin de en çok tercih edilen çözüm ortağı olarak 2019 yılında da çalışmalarına aralıksız devam etti. Turkishtime’ın hazırladığı 2018 yılı Ar-Ge Raporu’na göre, Türk kablo sektörünün “Ar-Ge için en çok harcama yapan şirketi” olarak Bursa Mudanya’daki fabrikasında enerji, fiber ve haberleşme kablolarında, zorlu coğrafya, çevre ve kullanım şartlarına uygun yenilikçi, rekabetçi, yüksek performanslı çözümler geliştiren şirket, Türkiye’de pek çok sektörün gelişimine de katkı sağlıyor.

“Türkiye’nin endüstriyelleşme sürecine destek oluyoruz”

1964 yılından bu yana prestijli projelerin çözüm ortağı olarak Türkiye’nin endüstriyelleşme sürecine destek verdiklerini söyleyen Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, 2019 yılında kablolarıyla hayat verdikleri mega projeleri değerlendirdi; “Yarım asrı geçen deneyimimiz ve yetkinliğimizle ürettiğimiz kablo ve çözümlerle, Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz. 2019 yılında da İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin mega projelerinin yanı sıra sağlık sektörünün dev projelerine de kablo ve çözümlerimizle hayat verdik.

Eskişehir Şehir Hastanesi, yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında 3. sırada yer alan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi ve Bursa Şehir Hastanesi projelerinde kablolarımız ile yer aldık. Gaziantep Panorama Müzesi’ne CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) ile uyumlu C sınıfı kablolar ile hayat verdik. Ayrıca 12 bin yıllık tarihiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin de kablo tedarikini üstlenerek, hızlı ve güvenli enerji iletişimini sağladık.”

“Türkiye dünya kablo pazarında potansiyeliyle öne çıkıyor”

Kablo pazarının gelişen ihtiyaç ve talepler doğrultusunda büyüme ivmesini sürdürdüğünü söyleyen Farisè, artan rekabet koşulları ile birlikte, dünya kablo üretiminin büyük bir kısmının, gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladığını ve Türkiye’nin de bu ülkeler arasında öne çıktığını belirterek, “Yıllık kablo ihracat rakamımız 2 milyar dolar civarında ve üretilen kabloların yaklaşık %40’lık bir kısmı ihraç ediliyor. Ülkemizin coğrafi konumu gereği özellikle Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yakınlığını da düşündüğümüzde, Türk kablo sektörünün bölgede ne kadar önemli bir konumda olduğu ortada.

Ülkemizdeki kablo üreticilerinin eriştiği teknoloji, dünyadaki diğer üreticilerle yarışabilecek ve hatta birçok gelişmiş ülkeden daha ileri seviyededir. Türk Prysmian Kablo olarak bir yandan ürettiğimiz kablo ve çözümlerle kablo sektöründe inovasyon ve gelişime öncülük ediyor; bir yandan da çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Mudanya’daki fabrikamızda yeraltı, hava ve özel uygulamalarda kullanılan yüksek performanslı fiber optik kablolar üretebiliyoruz ve tasarladığımız yeni nesil kabloların iletişim ve telekomünikasyon gibi hızla gelişen, dinamik sektörlere ilham vermesinden dolayı mutluyuz.” diye konuştu.

“Mudanya’da hem Telekom hem enerji kabloları üretiliyor”

Türk Prysmian Kablo’nun Mudanya’daki fabrikası, Prysmian Group bünyesinde telekom kabloları alanında bir mükemmeliyet merkezi sayılıyor ve aynı anda hem enerji hem telekom kabloları üretimi yapabilen 16 fabrikadan biri olarak öne çıkıyor. Türk Prysmian Kablo, 180 bin metrekare alan üzerine kurulu Mudanya fabrikasında 22 bin farklı kablo üretimi yapabiliyor. Bu kablolar arasında; 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?