30.05.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

TÜRK PLASTİK SEKTÖRÜ VE PLAST EURASIA İSTANBUL 2016

Reklam

Hayatın her alanında kullanılan ve kimyanın mucizesi olan plastik; hafiftir, dayanıklıdır, esnektir, sürdürülebilir ve tüm sektörlerin yapı taşı niteliğindedir. İnşaattan otomotive, otomotivden beyaz eşyaya, beyaz eşyadan ambalaja… Birçok sektörün vazgeçilmezidir. Dünyada sanayi ve teknolojinin gelişimi ile başlı başına bir endüstri kolu haline gelen plastik endüstrisi, Türkiye’de de güçlü bir konumda bulunmaktadır. Bu konum sektör raporları ışığında Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından şöyle açıklanmıştır; “Türkiye’de çoğu küçük ve orta ölçekli firmalar olmak üzere 6 bin 500 civarında üretici firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan plastik sektörü, 2015 yılında ülke ekonomisine 13 milyar dolarlık katkı sağladı. Sektör, geçen yıl yakaladığı başarılı üretim grafiği ile Avrupa’da ikinciliğini devam ettirdi. 2014 yılında dünya sıralamasında 7. olan sektör, 2015’te yüzde 2,7 payla 6. sıraya yükseldi”. Sektörün sunduğu rakamlar incelendiğinde başarılı bir yükseliş grafiği yakalayan Türk plastik endüstrisinin, ülkenin ekonomik istikrarının ve gelişiminin sürdürülmesine önemli bir şekilde fayda sağladığı görülmektedir. PAGEV’in sunmuş olduğu bu bilgiler sayesinde Türk plastik sektörünün gücü ve bu sektörün Türk ekonomisine katkısı net bir şekilde anlaşılmıştır.

Türk plastik sektörüne yapmış olduğu bu olumlu etki göz önüne alındığında; TÜYAP ve PAGEV işbirliği ile düzenlenen, dünyanın her sene düzenlenen en büyük ikinci, Türkiye’nin ve Avrasya’nın ise en büyük uluslararası plastik endüstrisi fuarı olan Plast Eurasia İstanbul; 26.Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı’nın önemi artmaktadır. Sektördeki tüm yenilikleri ve son teknoloji ürünleri bir arada görme imkânı sunan bu ticari platforma sektör profesyonellerini bekliyoruz. T.C. Ekonomi Bakanlığı Tarafından Alım Heyeti Programı Düzenlenecek T.C. Ekonomi Bakanlığı yurtdışı tanıtım faaliyetleri kapsamında ihracatımızın artırılması, ihraç ürünlerimizin çeşitlendirilmesi, ihraç ürünlerimize yeni pazarlar bulunması ve pazar paylarımızın korunması amacıyla Alım Heyeti programları düzenlenmektedir.

Bu çerçevede, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde ve İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizatörlüğünde, 5 – 8 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Alım Heyeti programının Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Gana, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, Kazakistan, Kosova, Lübnan, Makedonya, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Ürdün’den firma yetkililerinin katılımıyla yapılması planlanmaktadır.

7 (Çarşamba) – 10 (Cumartesi) Aralık 2016 tarihinde 1000’i aşkın nitelikli katılımcı ve 50.000’e yakın profesyonel ziyaretçiyi Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirmeye hazırlanan Plast Eurasia İstanbul’un tarihini şimdiden ajandanıza not edin. Sektör ile ilgili tüm gelişmeleri yakından görme fırsatını kaçırmayın.

Fuar hakkında detaylı bilgi için lütfen www.plasteuraisa.com internet adresini ziyaret ediniz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ