17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

TrexDCAS MES Sistemi ile Dozajlama Makinesi Entegrasyonu

TrexDCAS MES Sistemi ile Dozajlama Makinesi Entegrasyonu

Dozajlama makineleri belli bir orandaki yan malzemeyi ( boya, kırma hammadde vb) ana hammaddeye karıştırmak için kullanılan cihazlardır. Örneğin, 100kg. orijinal hammaddeye %1.6 oranında konsantre boya karıştırmak istenmesi halinde bu işlemi yapabilecek cihaz dozajlama cihazıdır.

Kablo sektöründe üretilen kablonun kılıflanması aşamasında istenilen rengin oluşturulması için granüle tek renk eklenmesi gerekiyorsa bu işlemde hata olma ihtimali oldukça düşüktür ancak farklı renklerle bir karışım oluşturmak gerekiyorsa ekstrüdere belirli ölçülerde boya doldurularak dozajlama yapılması gerekir. İş emri ile gelen boya miktarları operatör tarafından işleme alınır. Boya miktarları operatör tarafından eksik veya fazla yüklendiğinde kabloda renk uyuşmazlığına ya da gereken yoğunluk oluşmadığı için kaplamanın doğru şekilde gerçekleşmemesine yol açar.

Gereken yoğunlukta olmayan kılıf spark aşamasında çok fazla sinyal alacağından üretimin durmasına ya da bir sonraki tamir prosesinin çok uzun sürmesine yol açar. Çok fazla tamir edilen üründen hata alma ihtimali çok yüksek olacağından kalitesizlik nedeni ile iade alma ihtimali çok yüksektir. Aynı zamanda kılıflama işlemi yapılırken ne kadar hammaddenin hurdaya ayrıldığı belirlenir.

trexDCAS bir veya birden fazla ekstrüderi MES sistemine entegre ettiği için mühendislik bürodaki doz miktarlarını otonom olarak kontrol eder ve eksik veya fazla miktarda yükleme yapıldığında uyarı verir. Miktar olması gerekenden farklı olduğunda, hatalı üretimin gerçekleşmemesi için makinenin çalışmasını engeller. Ekstrüdere yüklenen hammadde net bir şekilde ölçülebildiği için planlanan – tüketilen kıyaslamasından ortaya çıkacak sonuç, hurda olarak kayıt altına alınır.

Bu geliştirme ile personel inisiyatifini minimuma indirerek sağlıklı ve doğru üretim yapılmasına yardımcı olur. Doğru karışımın elde edilmemesinin oluşturacağı problemlere, henüz prosesin başındayken aksiyon almanızı sağlar.

trexDCAS MES sistemleri kablo üretim sahalarında yıllardır sektörün en iyileri ile dijital dönüşüm çalışmalarını sürdürmektedir. Dozajlama makinesi entegrasyonunun yanı sıra kablo üretim sahalarında yaptığı diğer geliştirmeler ile üretimde verimliliğin attırılması, kayıp zamanların tespit edilmesi, üretimin anlık olarak dijital ortamdan izlenmesini ve kapasite kullanılabilirliğinin arttırılmasını sağlar.

trexDCAS kablo sektöründe tüm kayıpları ortaya çıkartmış ve bunları tek bir çatı altında toplayarak sizlere hazır bir çözüm sunmaktadır. trexDCAS öz kaynaklarınızı doğru değerlendirerek kapasitenizi ve kazancınızı arttırmayı ve tespit edilen kayıplarınızı, KAIZEN iyileştirmeleri ile kazanca çevirmeyi hedeflemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ