27.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Temel Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Gülgün Koryiğit Bakır ve alüminyum kablolarda maliyet hesaplama da Freedom ERP yazılımı.

Bakır ve alüminyum kablolarda maliyet hesapları nasıl değişir?

Bakır ve alüminyum kabloların maliyetlerinin hesaplanmasında aynı yöntem uygulanmaktadır. Etkin bir maliyetlendirme için hem Fiyat/maliyet sisteminizi hem de teklif veri tabanınızı tek merkezden yönetebilmek önemlidir. Biz de Freedom ERP içerisinde buna dikkat ettik.

Hesaplamaya baz alınacak hammadde miktarı ve operasyon süreleri ürün ağaçlarından aktarılabileceği gibi kullanıcı tarafından da teklif analizine özel oluşturulabilir. Hammadde maliyeti, LME fiyatlamasına tabii olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayrılır. LME fiyatlamasına tabi olan bakır ve alüminyum tel grubu malzemeler için “Premium” değerleri de dikkate alınarak fiyatlanır.

Bakır ve alüminyum dışında kalan malzemeler ise tedarikçi listelerinden, son satın alma değerlerinden veya kullanıcının belirleyeceği bir şekilde fiyatlandırılabilirler. Operasyon maliyeti, üretim sürelerine istinaden standart operasyon maliyetlerinden veya kullanıcının belirleyeceği şekilde fiyatlanabilir.

Ambalajlama şekli fiyatı nasıl etkiler? Nasıl optimize edilebilir?

Ambalajlama şekli fiyatı etkiler, örneğin 1500 metre olan bir kabloyu tek makara yerine 3 makara olarak sevk etmenin maliyeti farklıdır.

Makara seçiminde belirtilen sevk boyunda, kablo ağırlığını taşıyabilecek en küçük makara çapı seçimi ve kapama oranlarına göre malzeme ihtiyacı hesaplanarak maliyet optimize edilebilir. Freedom ERP içerisinde makara, palet, koli malzemeleri hem ayrı ayrı değerlendirilebilir hem de her kablo hangi makaralar ile gönderilecek ise belirtilebilir.

Faktöring, indirim, komisyon, sabit giderler, tedarikçi vade farkı, genel giderler gibi işletmenin kendisinin belirleyebileceği maliyet değişkenleri nasıl hesaplanır?

Freedom ERP, teklif esnasında faktöring, iskonto, komisyon, sabit giderler, tedarikçi vade farkı, genel giderler gibi sizin belirleyebileceğiniz çok sayıda “maliyet unsurunu” dikkate alabilir, fiyat kırılım noktalarınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Müşteriye yapılan satış şekline göre (FOB, CIF, CPT,) sizin veya müşterinizin yükleneceği masrafları tarif edebilir, sizin payınıza düşenleri maliyetinize ilave edebilirsiniz. Maliyet hesaplama anahtarları ile maliyet unsurlarını operasyon maliyeti, hammadde maliyeti vb. değerlerin katsayısı olarak tanımlayabilirsiniz.

“Just in time” yani tam zamanında teslimat için kritik başarı faktörleri nelerdir? Nelere öncelik verilmeli?

JIT 7 hedefe odaklanmış bir kavram olarak karşımıza çıkmıştır. Bu hedefleri sıralarsak;

•Sıfır Kusur
•Parti Büyüklüğünde Sıfır Fazlalık
•Sıfır Setup Süresi
•Sıfır Arıza ve Duruş
•Sıfır Boşuna Hareket
•Sıfır Teslimat Süresi
•Sıfır Dalgalanma

Bu hedeflere ulaşmak için de belli yöntemleri kullanmak gerekir.

•Setup Azaltma Çalışmaları
•Tedarikçiler İle Stratejik İşbirlikleri
•5S
•Otonom Bakım
•Kaynağında Kalite Kontrol
•Ürün ağacında Seviye Azaltma
•OEE Yöntemi
•Stok Kayıt Doğruluğu
•İsraf Azaltma

Bu yöntemleri uygulayabilecek de ERP Entegrasyonuna gerek vardır. Ancak bu şekilde çalışma ile müşteri isteklerinin üretim emirlerine eksiksiz aktarılması ve müşteriye tam zamanında teslimat söz konusudur Freedom ERP de bu esaslara göre hareket etmektedir. Öncelikler firmadan firmaya göre değişse de hedefler ve yöntemler hep aynıdır. Firma hedefleri kendi gerçekleri ile değerlendirerek önceliklerini belirlemelidir.

Sipariş – stok dengesi ve eşgüdümünü sağlamak için nelere dikkat edilmeli?

Siparişler doğrultusunda üretim yaparak stok dengesi kontrol edilebilir. Sipariş stok şgüdümünün sağlanması için üretilen kabloların belirtilen siparişe rezerve edilmesi gerekmektedir. Üretilen kablonun yanlışlıkla başka bir müşteriye gönderimi engellenmiş olmalıdır. Sipariş stok dengesinin sağlanması açısından üretimlerin müşteri siparişlerine istinaden üretilmesi, etkin planlama sistematiğinin uygulanması önemlidir.

Siparişin LME değeri değiştiğinde yeniden fiyatlama yapmanın en kısa yolu nedir?

LME hesabının otomatik hesaplanıyor olması gerekir. Yeni LME değeri verilir ve diğer parametreler sabit kalarak hesaplama güncellenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?