06.07.2022 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Finans ve İdari İşler Müdürü Serhat Günşan ve Satış ve Pazarlama Müdürü Birol Öklü: Telteks Kablo, zayıf akım ve enerji kablolarında kaliteye ve kalitenin sürekliliğine verdiği önemle sektörde belirleyici konumdadır.

Reklam

Finans ve İdari İşler Müdürü Serhat Günşan ve Satış ve Pazarlama Müdürü Birol Öklü

Türkiye’nin adını duyurmasında uzun zamandır dünyanın dört bir yanına dağılarak ürünlerini bu pazarlarda tanıtmayı hedefleyen Türk sanayicilerinin çok emeği var. Telteks Kablo da bu doğrultuda hem yurtdışında yatırım yaparak hem de ürünlerini pazarlayarak kaliteli ürünler ile adını duyurmayı hedeflemiş ve bu sayede adı aranılan kablo firmaların başında gelen bir Türk markası olduğunu belirten…sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Telteks Kablo olarak uzun yılları geride bıraktınız. Firmanız bugünlere nasıl geldi, hangi aşamalardan geçerek bu seviyelere ulaştınız?

Firmamız sektörde bu sene 40. Yılını kutlamaktadır. Ailenin işe başlangıç tarihi 1976 yılına uzanmaktadır. Atölye seviyesinde Ümraniye’de spiral telefon kablosu üretimi ile başlanan işte azimli ve istikrarlı bir çalışma ile yıllar içinde şirket büyümüş, 1982 yılında limited şirket statüsüne geçilmiş, üretim olarakta piyasa ve talep gereği alçak gerilim kablolarına ağırlık verilmeye başlanmıştır. 1980’li yılların sonunda Gebze’de halen faaliyet gösterdiğimiz fabrikamız faaliyete geçmiştir. Şirketimizin istihdama ve ülke ekonomisine olan katkısı her geçen gün artmıştır. Firmamız 1990’lı yıllarda ise dış dünyaya açılmaya karar vermiş ve ilk olarak Romanya ile ihracatlarına başlamıştır.

Daha sonra pazarda kaliteli olan ürünümüze gelen taleple dış Pazar büyümesine ağırlık verilmiş ve özellikle 2000’li yıllara gelindiğinde dış ticaret şirketimizinde kurulmasıyla ihracatta yaklaşık 50 kadar ülkeye satış yapılmaya başlanmıştır. 2003 yılına kadar Şişhane’de faaliyet gösteren şirket merkezimiz bu yıldan sonra Dudullu’da bulunan yeni merkezine taşınmıştır. Bugüne gelindiğinde geniş ürün yelpazesi ile hem iç pazarda hem dış pazarda talep edilen, kalitesi ve butik üretimi ile adından söz ettiren Telteks Kablo uzunca yıllar daha ülkemize hizmet etmeyi hedeflemektedir.

Günümüz itibariyle Telteks Kablonun faaliyetlerinden ve ürün yelpazesinden bahseder misiniz?

Telteks kablo zayıf akım,H05VV-F(TTR) ve H07V-K (NYAF) enerji kablolarında kaliteye ve kalitenin sürekliliğine verdiği önemle sektörde belirleyici konumdadır. Yurtiçi piyasada 7 bölgeye yayılmış bayileri aracılığıyla gerek kalite gerek müşteri odaklı yaklaşımıyla rekabetçi bir rol oynamaktadır.

Kurulduğu tarihten bu yana kaliteden ödün vermeyen, gelişime açık ve müşteri odaklı yaklaşımı ile çözüm ortakları için katma değer yaratan öncü kablo üreticileri arasında yer alan TELTEKS KABLO İstanbul Satış ve pazarlama merkez ofisi, Ankara, Adana, Antalya, İzmir, Bursa ve Trakya bölge bayileri ile hizmet vermektedir. Yurt dışında ise dış ticaret şirketimiz ile yaklaşık 50 farklı ülkeye hizmet verilmektedir. Lojistik hizmetleri de 3000m² lik alana yayılmış şehir merkezinde yer alan ana deposundan gerçekleştirmektedir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün tedarik ediyorsunuz? İç Pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Ağırlıklı olarak inşaat, proje-taahhüt, otomasyon, elektrik, makina sektörlerine tedarik yapılmaktadır. İç Pazar da ve dış pazarda yeni katma değerli ürünler geliştirerek müşterilerimize sunmuş olduğumuz ürün yelpazemizi geliştirmek ve sadece satış odaklı bir yaklaşım izleyerek değil hizmet kalitesi ve teknik açıdan da beklentileri değerlendirerek ve karşılayarak çözüm üretmeye çalışmaktayız. Müşterilerimizle aramızdaki güven bağını korumak markamızın hak ettiği yerde konumlanmasını sağlamak ve yıllardır sektörümüzün koşulsuz kabul edeceğine inandığımız, lider ve güçlü marka imajımızı pekiştirmek işimizin en önemli parçasıdır.

Ülkemizde kablo sektörünün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Kablo sektörü, ülkemizdeki ekonomik ve siyasi koşullarla birlikte hammadde ve Pazar bağımlılığından dolayı yüksek seviyede dünyada yaşanan iyi durumlardan ve de olumsuzluklardan da etkilenmektedir.

Sonuçta ülke ekonomimiz ve bankacılık sektörü ne kadar güçlensede hala çok hassas ekonomik dengelere sahibiz. Bunun yanı sıra hammaddeninde fiyat hareketleri, döviz ve özellikle parite hareketleri ile beraber piyasayı belirlemektedir. Sektörde iş yapmak hacimlerden dolayı yüksek sermayeler gerektirmektedir. Bu sebeple önceki yıllara göre güçlenen ve istikrarlı devam eden finans sistemi sektör için önem arz etmektedir. Bildiğiniz üzere dünyada ve ülkemizde yıllar içinde birçok krizsavaş vb. durumlar görülmüştür. Firma olarak bizim burada en büyük dayanağımız firma sahibimizin sektörde 40 yıla ulaşması, olası her türlü iyi ve kötü durumu daha önceden deneyimlemiş, gözlemlemiş ve şirketimizi her türlü durumda Pazar değişiklikleri ile hareket edebilecek yapıda konumlandırmış olmasıdır. Ülkemiz özeline baktığımızda 2015 yılında bilindiği üzere 2 adet seçim ve birçok istenmeyen üzücü olay yaşanmıştır. Tabii bu yaşananlar genel olarak piyasanın belli ölçüde daralmasın yol açmıştır. Ayrıca sektörün bizce önemli sorunlarından biri haksız rekabet – merdiven altı üretim tabir edebileceğimiz ürünlerdir. Tabii bunun yanı sıra yurtdışından ucuz getirilen ürünlerde bizler gibi kaliteden ödün vermeyen üreticileri zorlayabilecek olmasında yatsınamayacak bir gerçektir. Yukarıda da bahsettiğimiz bu etkileri azaltmak için yurtiçi ve yurtdışı yeni Pazar arayışlarına ağırlık verilerek Pazar payımızı – üretim kapasitemizi korumak/arttırmak hedeflenmiştir. Sektörün yeni yatırımlarla ve ürün hattının geliştirilmesiyle büyümeye açık bir sektör olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple 2016 yılından ve sonraki yıllardan 2015 yılına göre daha umutluyuz. Yatırımlarımızda bu yönde planlamaktayız.

Türkiye kablo sektörü birçok alanda yurt dışında adından söz ettirmeye başladı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin adını duyurmasında uzun zamandır dünyanın dört bir yanına dağılarak ürünlerini bu pazarlarda tanıtmayı hedefleyen Türk sanayicilerinin çok emeği var. Telteks Kablo da bu doğrultuda hem yurtdışında yatırım yaparak hem de ürünlerini pazarlayarak kaliteli ürünler ile adını duyurmayı hedeflemiş ve bu sayede adı aranılan kablo firmaların başında gelen bir Türk markasıdır. Son dönemlerde Avrupa dâhil olmak üzere pek çok ülkede “Türk malı” üretim şartı ile kablo alımı istenilmektedir ki bu da Telteks Kablo olarak hem bizi mutlu etmekte hem de gururlandırmaktadır. Bunun yanında özellikle komşu ülkelerde ve onlara yakın coğrafyadaki ülkelerde yaşanan savaşlar, dünya genelinde ortaya çıkan ekonomik krizlerle birlikte hedef pazarlarımız küçülse de bu durum Telteks Kablo olarak bizim diğer ülke pazarlarına yönümüzü çevirmemizi ve bu sayede daha farklı ürün gruplarına da girmemizi sağlamıştır.

Her bir ülkenin kendi coğrafi ve toplumsal yapısına uygun kablo üretimini istemeleri sebebiyle de bizim gibi kablo üreticileri kalite-ürün gamı ve çeşitlerini bu doğrultuda geliştirerek kendini yeniler hale gelmiştir. Bu durum sonucunda da kendini geliştiren firmalar içerisinde yer almamız da ayrı bir gurur kaynağıdır.

Firma olarak 2016 yılında orta ve uzun vadede büyüme hedefiniz nelerdir?

2016 yılında 2015 yılında yakın bölgemizde yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkacağı umuduyla 2016 yılında ürün yelpazemizi genişleterek müşterilerimize daha çok çeşit sunarak %25 büyüyebilmektir. Orta ve uzun vadede ise sektörün getirdiği yeniliklere ve yeni ürünlere uyum sağlamak üzere yatırımlar planlanmaktadır. Bu yatırımlar sadece makine olarak düşünülmemelidir. Alt yapımımıza, personele, sistemimize ve diğer konulara yatırımlarımız artarak devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Hem sektör hem de firmamız için hem ülkemizde hem de dünyada daha iyi bir Pazar olması 2016 ve sonraki yıllardan en büyük beklentimiz ve temennimizdir. Sanayinin artması ülkemizde üretim yapılıyor olması bizleri ülke olarak ileri götürecek en büyük etkenlerden biridir.

Telteks Kablo 2

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ