30.11.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Seval kablo A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Turgut: Seval Kablo bu gelişim sürecinde hem Denizli’de hem de ülke genelinde yenilikleri ve ihracat performansıyla parlıyor

Fabrikamızın bulunduğu arazi çevresi dolu olduğundan dolayı yeni tesisler için yer sorunumuz bulunmaktadır. Bu sorunumuzu ‘’Mega Fabrika’’ projemiz ile hayata geçirerek Türkiye’nin en büyük kablo üretim tesisini hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Ersin TURGUT sektör ile ilgili bilgileri paylaştı Ayrıca makine parkurumuz daha güçlü, daha tonajlı ürünler üretmek üzere yenilenmektedir

Seval Kablo’yu sizin sözlerinizle tanıyabilir miyiz?

Firmamızın temelleri şu anda SEVAL KABLO Yönetim Kurulu Başkanımız olan Hasan Ali TURGUT’un 1974 yılında İzmir’de Çağdaş Elektrik’in kurması ile başlamıştır. Uzun yıllar İzmir ve Ege Bölgesinde elektrik malzemesi ve kablo satışını başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve tüm Türkiye’de bilinen bir firma haline gelmiştir. 1980 yılında Denizli’de 300m2 bir yerde üretimine başlayıp bugün Türkiye’nin en modern ve en büyük tesislerinden biri haline gelmiştir. Seval Kablo bugün toplamda 500 Kişilik tecrübeli kadrosuyla 50.000 m2 si kapalı, toplamda 70.000 m2 bir alana sahip bütünleşmiş 6 üretim tesisi ile yılda 42.000 ton bakır, 60.000 ton granül işleme kapasitesine ulaşmıştır. Seval Kablo imal ettiği ürünlerini TSE – HAR – BASEC – SII – VDE – KEMA – NF – GOST – TUV standartlarına, IS0 9001 – 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerine, CE direktifine ve RoHS’a uygun bir şekilde üretmektedir. Seval kablo ürünlerinin yüzde 75’ini ihraç ederken, yüzde 25’ini ise iç piyasaya satmaktadır. İç pazardaki satışları, piyasanın dinamiklerine ve müşteri isteklerine hızlı cevap verebilmek için kendi bünyemizdeki Çağdaş Kablo üzerinden yapılmaktadır.

Konusunda uzman ve piyasa tecrübesine sahip 85 kişilik deneyimli kadrosuyla birlikte İZMİR – ANKARA – İSTANBUL – BURSA Şubelerimiz (Stoklu) ve DENİZLİ Lojistik Merkezimizle birlikte müşterilerimize ve bizi tercih eden çözüm ortaklarımıza en iyi hizmeti vermek için SEVAL KABLO ailesi olarak her gün daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz. Firmayı ayakta tutan en büyük etken insandır. Firmamız her zaman kaliteli personel yatırımlarına büyük özen göstermiştir. Seval Kablo olarak personellerimiz sadece bizim çalışanlarımız değil, her biri Seval Kablo Ailesinin birer ferdidir.

Seval Kablo, hangi ülke ve bölgelere etkin ihracat gerçekleştiriyor? İhracatta pazar çeşitlendirmesine yönelik stratejiniz nedir? Hedef pazarlarını ve bu pazarlara yönelik ihracat hacmini öğrenebilir miyiz?

Genel olarak bütün ülkeler ile çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa- Afrika ve ABD’ye ihracatımız büyük ölçektedir. Bu ülkelerde marka bilinirliğimiz artmakta ve sektörde tercih edilen bir marka konumundayız. Bu pazarı Ortadoğu ve Kuzey Afrika takip etmektedir. Hedef pazarını çeşitlendirmek için farklı yapıdaki ülkeleri seçerek riski azaltıyoruz. Siyasi, ekonomik ve kültürel olarak bütün özellikleri dikkate alıp o doğrultuda hedef pazarını belirliyoruz. Bizim için en önemli faktörlerden birisi pazardaki rekabet ortamıdır. Biz bunu tecrübeli personellerimiz ile iyi bir şekilde seçimini ve analinizi yaparak uygulamaktayız. Bu süreç zarfında ticari ateşeler ve fuarlar olsun çeşitli yöntemler kullanıyoruz. Hacmi ülkelerin yapısına ve ihtiyaçlarına göre belirliyoruz. Genel olarak toplam ihracat hacmimizin %20 kadarını potansiyel yeni pazarlara kullanmak istiyoruz.

Firmanızın yükselişinde Ar-Ge ve inovasyonun payı nedir?

Türkiye’nin en modern ve geniş bir kalite kontrol laboratuvarından birine sahibiz. Şuanda Seval Kablo bünyesinde neredeyse her alandan tecrübeli mühendisler bulunuyor. Üretilen her ürün, küçük büyük demeden kalite kontrol belgelerine uygun şekilde üretilip incelenmektedir. Firmamız üretim çeşitliliği ile yüksek üretim kabiliyetine sahiptir. Buna Ar-ge çalışmalarımızın katkısı çok büyüktür. Firmamız özel, tesisat, alçak ve orta gerilim kablolarının üretimini yapmaktadır. Türkiye ve Dünya sektöründe hızla değişen müşteri özel ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılayabilmek bizim için en önemli olgulardan biridir. Bu nedenle müşterilerimizin her yeni ihtiyacı firmamız için yeni bir Ar-Ge çalışmasıdır. Firmamız müşterilerimizin her türlü ihtiyacını sağlayabilecek donanıma ve tecrübeye sahiptir.

Ayrıca, yangına dayanıklı kablolarda aleve dayanım sınıflandırmasını(CPR) yapabilecek birkaç firmadan birisidir. Bununla ilgili en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarımızı kurmaktayız.

Firmamız kendi bünyesinde PVC(Polyvinyl chloride) ve HFFR(Halojen Free Flame Reterdant) plastik üretimini yapabilmektedir. Halojensiz, duman yoğunluğu düşük ve aleve dayanım performansını en üst noktaya taşımak için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bununla ilgili olarakta TUBİTAK ile ortak faliyetlerimiz başlamıştır.

Dünya standartlarında bahsi geçen her türlü kablonun testlerini laboratuvarlarımızda yapabilmekte ve aynı zamanda rakip firmalarımıza da hizmet vermekteyiz. 2017 yılı yatırım ve büyüme hedefleri Seval Kablo kurulduğu tarihten bu yana hiç durmadan yatırımlarını sürdürmektedir. Firmamız son yatırımı 66kV ’ya kadar olan Bakır ve Alüminyum İletkenli Orta Gerilim Kablo çeşidi ile önemli bir eksiğini 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlamış ve ürün gamını eksiksiz hale getirmiştir.

En son yapılan yatırımlar arasında Bakır İşleme Tesisinin kapasite artışı olmuştur; bu da bakır işleme kapasitesinin 2000 tondan 3000 tona çıkması sağlanmıştır. Halojen Free üretim tesisi yatırımımızla birlikte bünyemizde bulunan Türkiye’nin en modern ve geniş ekibine sahip Kalite Kontrol Laboratuvarı, Ar-Ge merkezindeki mühendislerinin çalışmaları ile birlikte önümüzdeki dönemde birçok yeni ürün çeşidini ürün gamına katmayı planlamaktadır.

Bunun yanı sıra eklenen yeni hatlarımızla birlikte üretim kapasitemizi %35 oranında artırmayı başarmış bulunmaktayız. Kurulumu devam eden yeni makinalarımız ve gelmesini beklediğimiz üretim hatlarımız bulunmaktadır ve 2016 yılında da yatırımlarımız devam edecektir.

Bildiğiniz üzere 2015 yılı itibariyle son yatırımımız olan ‘’42 kv’ya Kadar Olan Bakır ve Alüminyum İletkenli Orta Gerilim Kablo’’ çeşidi ile önemli bir eksiğini tamamlamış ve ürün gamını eksiksiz hale getirmiştir. Seval Kablo son 10 yılda her yıl min. %50 büyüme göstermiş ve istikrarlı ivmesini sürdürmüştür. Bu büyümenin kalıcı olabilmesi finansal gücüne, kaliteli ürün ve hizmet üretmeye ama hepsinden daha önemlisi yeni yatırımlara bağlıdır. Bu açıdan baktığımızda dünya devleriyle yarışan bir firma olarak yeni yatırım planlaması kaçınılmaz olacaktır. Seval Kablo olarak geçmişte olduğu gibi günümüzde de yarımlarımız kalifiye personel, teknolojik alt yapı ve ar-ge temelli gerçekleşecektir. Çünkü biz âdete kalite ile özdeşleşen ‘Seval Marka’ ürünlerimiz, her biri kendi alanında uzmanlaşmış 400 kişilik ekibimiz ve teknik alt yapımız sayesinde sektörde her geçen gün daha çok yürekten inanıyoruz. Fabrikamızın bulunduğu arazi çevresi dolu olduğundan dolayı yeni tesisler için yer sorunumuz bulunmaktadır. Bu sorunumuzu ‘’Mega Fabrika’’ projemiz ile hayata geçirerek Türkiye’nin en büyük kablo üretim tesisini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ayrıca makine parkurumuz daha güçlü, daha tonajlı ürünler üretmek üzere yenilenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?