28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Şenmak Makine Pazarlama Şefi Melek Sarıca, Plastik ve kauçuk endüstrisinin en prestijli fuarlarından K’yı değerlendirdi: “Nitelikli ve beklentilerimizi karşılayan bir fuar oldu.”

Şenmak Makine Pazarlama Şefi Melek Sarıca, Plastik ve kauçuk endüstrisinin en prestijli fuarlarından K’yı değerlendirdi: “Nitelikli ve beklentilerimizi karşılayan bir fuar oldu.”

Plastik ve kauçuk endüstrisi ile küresel düzeyde bir araya gelme imkanı sunan 8 günlük K serüveninin bir kez daha beklentilerini karşıladığını belirten Sarıca sözlerine şöyle devam etti; bu yıl 6. kez katıldığımız K fuarı, itici gücünü bir kez daha ispatladı. Tüm kıtalardan 176.000 ziyaretçi ve 3037 katılımcı ile bir arada idik. Son üç yıldır dünya çapında neredeyse hiçbir ticaret fuarının gerçekleştirilememesinin ardından K2022’yi merakla bekliyorduk. Global çapta seyreden ön görülmezlik ve olayların belirsizliği sektörde net bir şekilde hissedilse de K’da fark ettik ki; bu ne katılımcı sayısını etkilemiş ne de ziyaretçilerin niteliğini.

Bu yıl fuarda açıkça hissettiğimiz ve bizleri memnun eden başka bir nokta daha vardı. Katılımcıların plastikler hakkında sürdürülebilir düşünme ihtiyacını benimsediklerini gördük. Döngüsel ekonomi için sunulan çözümler, enerji/kaynak verimliliği ve sürdürülebilirlik odak noktada idi. Ekipmanlar ve makineler inanılmazdı. Sosyal sorumluluk bilincinin plastik sanayine nüfuz ettiği açıkça hissediliyordu. Şenmak özelinde ise K’nın bizim için en önemli tarafı yüz yüze ağ oluşturabilme imkanı idi. Biz plastik ve kauçuk üretimi yapan enjeksiyon ve ekstrüzyon makineleri için Vida ve Kovan üretiyoruz. Müşteri profilimiz ise OEM dediğimiz makine üreticileri ve bu makineleri kullanan son kullanıcılardan oluşuyor. Öyle ki; K fuarı, tüm kapıları kapatılsa ve içeri hiç ziyaretçi alınmasa bile Şenmak’a iş fırsatları sunar. Katılımcıların %57si makine üreticisi, %28i ise son kullanıcı dediğimiz yarı mamül veya plastik ve kauçuk parça üreticileri yani zaten fuar katılımcılarının %85’i potansiyel müşteri profilimiz içinde yer alıyor. Bu nedenle K fuarı bizim için 3 yılda bir yakaladığımız eşsiz bir fırsata dönüşüyor. K’nın en büyük avantajlarından biri de katılımcıların ve ziyaretçilerin orta ve üst yöneticiler olması. Görüşmelerimizin çoğunda nitelikli ve teknik konulara hakim temsilcilerle muhataptık.

Global belirsizlikler ve enerji krizlerini de göz önünde bulundurarak K2022 için sıkı ve agresif bir schedule hazırladık, K’ya özel CRM geliştirmeleri yaptık ve sahada, 8 günlük planı 15 kişilik bir ekiple başarı ile tamamladık. Bazı görüşmelerimiz ön görülerimizin de ötesinde hızlı ilerledi. Gelecek vaat eden yeni müşteri ilişkileri kurduk, fiziksel ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirdik, mevcut müşterilerimizi standımızda ağırladık ve spontane gelişen iş anlaşmalarına imza attık. Marka bilinirliğimizi ve pazardaki payımızı arttırmak önceliği ile K’da ektiğimiz ticari tohumların meyvesini kısa ve uzun vadede topluyor olacağız.

K2022’ye Türk plastik sektörünün yoğun katılımı ile ayrıca gururlandık. Fuara katılan ülkeler arasında Almanya, İtalya, Çin’den sonra 185 firma ile 4. sıradaydık. Ülkemizin ihracat odaklı ve başarı yakalamış firmaları bu platformlara gün geçtikçe daha çok ilgi gösteriyor. Bu bağlamda; plastik sektörünün ihracat hedeflerini destekleyen İKMİB ve PAGDER’e teşekkürlerimi sunuyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?