27.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Sel Kargo iş geliştirme yetkilisi Selçuk Koçak; 2015 yılı hem yatırımlar alanında hem de müşteri tabanı açısından kendimizi geliştirdiğimiz, güçlendiğimiz bir sene oldu

2016 yılında lojistik zincirinin daha fazla noktasında kendimizi konumlandırmayı hedefliyoruz. Özmal yatırımları arttırmayı ve tedarikçiler ile olan iş birlikteliklerimizi daha takip edilebilir bir hale getirmek istiyoruz. Lokal olarak varlığımızı güçlendirmek gibi bir hedefimiz var. Bu sayede teslimat ve tahsilat konularında müşterilerimize yeni imkânlar sunabilmeyi hedefliyoruz. Yine 2016 yılı içerisinde Hadımköy bölgesindeki özmal arazimiz üzerinde yeni tesis inşaatımızı başlatmayı hedeflerinde olduğunu belirten Koçak sektör ile ilgili sorularımız yanıtladı.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti. Belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

2015 yılı hem yatırımlar alanında hem de müşteri tabanı açısından kendimizi geliştirdiğimiz, güçlendiğimiz bir sene oldu. Yıl içerisinde malum seçim atmosferlerini yaşadık iki kez. Seçim önceleri ve iki seçim arası işlem hacmi olarak hem bizlere hem de müşterilerimize zaman zaman olumsuz yansıdı. Ayrıca terör olaylarının da artması sebebiyle bazı yörelerde teslimat ve finansman sorunlarının çıktığını gördük. Şu anda bu sorunları birçoğu aşılmış durumda. Piyasaların gelişmeleri olumlu karşıladığını görüyoruz. Müşterilerimizin işlerinde hareketlilik olması bizleri de memnun ediyor. Onların taleplerini karşılamak ve onlara farklı çözümler sunmak adına yeni girişimlerde bulunuyoruz, yeni yatırımlar yapıyoruz. 2015 yılının da başarılı bir yıl olarak kapanacağını öngörüyoruz.

Lojistiğin ülkemizde gelişimi hangi aşamada ve daha hangi aşamalardan geçmesi gerekmektedir?

Her sektörde olduğu gibi lojistik de zamanımıza ayak uydurmak zorunda olan bir sektör. Kendini geliştirebilen firmalar rakiplerinden kendilerini ayrıştırarak müşterilerine çok güzel çözümler üretebiliyorlar. Gerek iş akışları, gerek hizmetler, gerekse de sunulan teknoloji ve izlenebilirlik alanlarında müşterilerimize biz de teknoloji ve lojistik alt yapılarının el verdiği en ileri çözümleri sunuyoruz. Yurt içi lojistik için konuşmak gerekirse ambalajlama ve ürün hasarsızlığı konularında servis sağlayıcı lojistik şirketlerinin hem kendileri doğrudan hem de müşterilerini yönlendirerek genel olarak tedarik zincirinin geneline olumlu gelişmeler katacaklarını düşünüyorum. Lojistik servis sağlayıcı ve müşteriler arasında haberleşme alanında otomasyon ve standardizasyon konularında da bazı geliştirmeler olabileceği kanaatindeyiz. En azından bu alanlar şu anda şirketimiz olarak kendimizi geliştirmekte olduğumuz ana başlıklar.

Türk lojistik sektörü dünyadaki lojistik sektörüne göre nereler dedir? Eksikleri veya daha iyi yönleri var mıdır?

Bizim faaliyet alanımız olarak yurt içi lojistik sektörünü ele alırsak bu alanda birçok firmadan tek başına teşebbüsler olduğunu görebiliriz. Firmalar kendi başlarına çok iyi işler çıkarıyorlar ya da çıkarmaya çalışıyorlar. Benim düşüncem belli başlı, şirketler arası iş birliklerine gidilip birbirinin güçlerinden ortak bir güç yaratabilmek hem firmalara hem de müşterilere olumlu olarak yansıyacağı yönünde. Kurumsallaşma ve hizmet kalitesi seviyesini yükseltme adına ulaştırma bakanlığın ortaya sürdüğü belge zorunlulukları temelinde iyi niyetli bir düşünce olmakla beraber uygulamada bizim firmamız gibi belgesi olan firmaları yeteri kadar koruyamadığı, belgesiz çalışmanın önüne geçemediği kanaatindeyiz. Belgeli olmak kendini ayrıştırmak yerine firmalara ilave bir yük oluyor şu anki durumda. Bu gereksinimin daha iyi korunması ve denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Lojistik sektörünün olmazsa olmazı nelerdir? Lojistik konusunda çözüm arayan firmalar hangi kriterleri göz önünde bulundurması gerekmektedir?

Sel Lojistik olarak lojistikte olmazsa olmaz diyebileceğimiz noktanın veri akışı olduğunu düşünüyoruz ve kendimizi en çok bu alanda farklılaştırmak istiyoruz. Bir ürünün A noktasından B noktasına gitmesi lojistiğin temelindeki kavram olsa da günümüzde lojistik bu kavramı çok aşmış ve geliştirmiş vaziyette. Bir ürün tedarik zinciri boyunca birçok aşamadan geçmekte ve farklı taraflarca elleçlenmekte ve depolanmakta. Bütün bu zincir boyunca ürünün güvende olduğundan ve olması gerektiği zamanda olması gerektiği yerde olacağından emin olmak müşterilerin en değer vermesi gerektiği nokta. İşte bu güveni müşterilere sağlamanın yolu da bu alanda temiz bir geçmişe, deneyime sahip olmak ve müşterileri onlar daha sormadan haberdar etmekte yatıyor. Müşterilerin bu konulara çok önem vermesi gerektiğinin üstüne basarak belirtmek isterim ve lojistik servis sağlayıcılarından en çok iletişim ve veri akışı konularında talepkâr olmalarını tavsiye ederim.

Sel lojistik olarak 2016 yılında nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

2016 yılında lojistik zincirinin daha fazla noktasında kendimizi konumlandırmayı hedefliyoruz. Özmal yatırımları arttırmayı ve tedarikçiler ile olan iş birlikteliklerimizi daha takip edilebilir bir hale getirmek istiyoruz. Lokal olarak varlığımızı güçlendirmek gibi bir hedefimiz var. Bu sayede teslimat ve tahsilat konularında müşterilerimize yeni imkânlar sunabilmeyi hedefliyoruz. Yine 2016 yılı içerisinde Hadımköy bölgesindeki özmal arazimiz üzerinde yeni tesis inşaatımızı başlatmayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2016 senesinin tüm okuyuculara hayırlı olmasını diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ