23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Seçkin TUGLA / Yönetim Direktörü; Greenmer Plastik Koaksiyel, CAT6 ve CAT7 Kablolarda CPR Sınıflandırmasında B2ca Sınıfı Ürünlerle Çözüm Sunuyor.

Seçkin TUGLA / Yönetim Direktörü; Greenmer Plastik Koaksiyel, CAT6 ve CAT7 Kablolarda CPR Sınıflandırmasında B2ca Sınıfı Ürünlerle Çözüm Sunuyor.

Greenmer Ar-Ge ekibi, 2010 yılından beri yönetmeligin hazırlık süreci kapsamında aktif olarak rol almıstır. Temmuz 2017’de EN 50575 standardına göre zorunluluk haline gelen Yapı Malzemeleri Yönetmeligi’ne (CPR) uygun HFFR kompaund çözümlerini sektöre sunmus, günümüzde de Türkiye ve Avrupa’daki birçok müsterisiyle de en üst yanmazlık sınıflarında belge almıstır.

Greenmer Plastik, müşterilerinin CPR belgelendirmelerinde kullanmaları için farklı niteliklerde birçok ürün geliştirmektedir

Halojen içermeyen aleve dayanıklı kompaundlardan FR 4340Cb kılıf malzemesi ile JE-H(St)H, LIHH, LIHCH, N2XH, NHMH tipi kablolarda, FR 4540Cb koaksiyel, CAT6, CAT7, LIHH, JE-H(St)H, N2XH, NHXMH tipi kablolarda B2ca, d0, s1a, a1 olarak belgelendirme yapılan ürünlerdir. Standart ürünler dışında müşterilerle iş birliği yaparak çözüme yönelik aksiyonlar sonucu özel ürünler geliştirilmektedir.

CPR konusundaki tecrübesi ışığında belgelendirme sürecinde Türkiye ve Avrupa’daki müşterileriyle ortak projeler yürütmektedir

Müşterilerin ihtiyacı doğrultusunda hammadde ve kablo tasarımlarında ufak değişiklikler yaparak hedeflenen sınıflarda ürün elde edilmektedir. Koaksiyel kablolar, CAT6 ve CAT7 data kabloları, tek ve ince damar kablolarda Cca ve B2ca belgelendirmeleri yapılmıştır. En son geliştirilen ürünlerle; Avrupalı bir stratejik ortağı ile yaptığı çalışmayla, izole için kendi üretimi olan fiziksel köpüren polietilen PE-Cell-8, dış kılıf için yeni geliştirilen ürün FR 4540 Cb kullanılarak koaksiyel kablolarda standart tasarımda Cca ve küçük tasarım değişiklikleriyle B2ca belgesi alınmasını sağlanmıştır. Avrupalı bir diğer firma ile yürüttüğü çalışmayla koaksiyel kablolarda FR 4050 ve FR 4340 Cb kullanarak Almanya’ da yaptırılan testler sonucunda Cca sınıfında ürün belgelemesi yapılmıştır. Yerli üreticilerle başlattığı çalışmalarla FR 4540 ve FR 4340 Cb LHCH, LIHH, JE-H(St)H kablolarda B2ca belgesi almıştır.
Yeni geliştirilen bir diğer ürün Aleve Dayanımlı Polietilen FR PE305 ile yüksek yanmazlık istenen PE izoleli kablolarda da yanma ve damlama sınıflarının yükseltilmesi sağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?