25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Sarmakina Satış & Pazarlama Mühendisi Berker Yörgüç: “Özellikle Bobin Sarıcı ve Bükme Makinelerimizin, Avrupa’nın büyük kablo ve tel firmalarında çalışması, geldiğimiz noktayı gösteren önemli işaretlerdir

Sarmakina Satış & Pazarlama Mühendisi Berker Yörgüç: “Özellikle Bobin Sarıcı ve Bükme Makinelerimizin, Avrupa’nın büyük kablo ve tel firmalarında çalışması, geldiğimiz noktayı gösteren önemli işaretlerdir

SARMAKİNA Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’nin en büyük bakır tel üreticisi olan SAR-KUYSAN A.Ş tarafından 1991 yılında İstanbul’da kurulmuş bir imalat, mühendislik ve taahhüt şirketidir.

Başlıca ürünlerimiz:

– Bakır tel ve kablo sanayiine tamamlayıcı özel makineler, sistemler ve hatlar (motorlu tel çözücü, bükme makinesi, sarıcı, bobin sarıcı, aktarma hattı, emülsiyon sistemleri, filtreler, kalay kaplama hatları…)
– Standart ve özel çelik makaralar
– Ayrıca sektör firmalarına proje, imalat, taşeronluk ve taahhüt işleri, muhtelif çelik konstrüksiyon işleri yapmaktayız.

Önümüzdeki bir yıllık süreçte hedeflenmiş ihracat noktalarınız nerelerdir?

Önümüzdeki bir yıllık süreçte hedef olarak belirlediğimiz ihracat noktalarımız özellikle Avrupa ülkeleri, Amerika ve Rusya’dır. Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Hırvatistan, Avusturya ve birçok Avrupa ülkesinde bizden periyodik olarak makina ve makara alan sabit müşterilerimiz var. Özellikle Avrupa’daki müşterilerimizin üretim kapasitelerini arttırmak istemeleri SARMAKİNA ve ürünlerine talebi arttırdı. Avrupa’daki büyük makina üreticileri ile hem kalite hem de fiyat olarak yarışmamız, hem markamızın uluslararası ölçekte bilinirliliğini güçlendiriyor, hem de bu kritik pazarda yer alabilmek bizi gururlandırarak ürün kalitemizi ve verdiğimiz hizmetlerimizi her zaman maksimumda tutmamızı sağlıyor. Bu yıla başarılı ve azimli bir şekilde devam ediyoruz. İhracatımızın geçmiş yıllara kıyasla daha canlı ilerlemesi bizi sevindiriyor.

Önümüzdeki dönemden beklentileriniz nelerdir? Önümüzdeki dönemde üretiminizde ve cironuzda nasıl bir artış hedefliyorsunuz?

Yurtici satıslarımız artarak devam edıyor. Aynı anda bu sene dış pazarımız günden güne artan müşteri portföyümüz ile bizi memnun etmekte. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet tabii ki var. Fakat sektör için ürettiğimiz çözücü, bükme makinesi, bobin sarıcı, sarıcı, aktarma, emülsiyon sistemleri, kalay kaplama hatları, filtrasyon vb. makinalarımız ve çelik makaralarımızda fiyat ve kalite doğrultusunda yerel pazarda rekabet etme gereği duymayacak kadar güçlüyüz diyebilirim. Fakat uluslararası ölçekte baktığımızda tabii ki büyük rakiplerimiz var. Fakat bu rakiplerimiz düşük kalite düşük fiyat veren uzak doğu ülkeleri üreticileri değil, sektörde dünya devleri olan basta Almanya olmak üzere Avrupa Ülkeleri üreticileridir. Dönem sonuna kadar üretim ve ciromuzda 10% luk bır artış ıle yılı bitirmeyi hedeflemekteyiz.

Önümüzdeki dönemde yeni ürün ve projeleriniz var mı, yeni dönemde hangi ürünlerinizin pazarlamasına önem vereceksiniz?

Yeni çalışmalar ve yatırım planlarımız her yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemde de var. Her zaman kendini ve ürünlerini geliştiren bir firma olarak, bu yıl da üretim kalitemizi daha da iyi yapmak üzere sürekli eğitimlere başladık. Yeni fabrikamızda kurduğumuz kalite laboratuvarı ile kalite anlayışımızı daha da sistemli bir hale getirdik. Çalışma alanlarımızı daha emniyetli, daha kaliteli, daha verimli hale getirmek, standartlarımızı daha üst seviyelere getirmek için operasyonun her alanında özel firmalardan birebir eğitimler alıyoruz, her geçen gün kendimizi daha iyisi için geliştiriyor ve büyüyoruz. Yeni fabrikamıza taşındıktan sonra hem çalışma alanlarımızın yenilenmesi ve büyümesi, hem de çalışan sayımızdaki artış yeni ürünlere yönelmemizi ve mevcut ürünlerin üretimindeki artışı mümkün kıldı. Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek, braiding makinelerini besleyen bobinler için ürettiğimiz bobin sarma hatlarımız Brezilya’dan İngiltere’ye kadar büyük kablo ve tel fabrikalarında çalışmaya devam ediyor. Hem elimizdeki siparişler, hem de yeni dönemde müşterilerimizden gelecek planlı talepleri göz önüne alırsak bizi yoğun bir süreç bekliyor. Kardeş firmalarımızın (Sarkuysan, Sark Wire, Sark Bulgaria) çift büküm bükme makinesi ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra, bu sene, diğer müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Şu an Türkiye’nin ve Avrupa’nın önemli firmalarında makinelerimiz çalışmaya başladı. Başka global kablo firmaları ile de gelecek yıllardaki ihtiyaçları için görüşmelere devam ediyoruz. Bütün dünyada çalışan çözücülerimizin sayısı ise şu an 1000’e yaklaşıyor.

Eklemek istedikleriniz

Sevgili Kablotel Dergisi okuyucularımızı websitemize (www.sarmakina.com.tr) girmelerini ve en son ürünlerimizi incelemelerini tavsiye ediyorum. Mevcut fabrikanızı büyütmek, yeni makinalar yatırımı yapmak ya da komple yeni bir üretim tesisi kurmak düşüncesinde iseniz, biz hepsine hazırız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ