21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Samsun Sanayicileri İstişare Toplantısına Borsan Grup olarak ev sahipliği yaptık

Samsun Sanayicileri İstişare Toplantısına Borsan Grup olarak ev sahipliği yaptık

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından düzenli olarak Samsun’un sanayicileriyle gerçekleştirilen istişare toplantısına bu kez Borsan Grup ev sahipliği yaptı. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Yılka Kablo Fabrikası‘nda yapılan toplantıda Samsun’un ekonomik hedefleri konuşuldu.

Birliktelik İhtiyaç

Toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Samsun’da sanayicilerin birlikteliğe ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyacı yıllardır dile getirdiğini belirterek, “SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan gelip birkaç ay önce Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir program başlattığını söyledi. Gerçekten ilgimi çekti ve çok heyecanlandım. Ben de sizin gibi Türkiye’nin hemen hemen her tarafını geziyorum. Aynı işi yapan sanayicilerin birbiriyle bu kadar az diyaloğu olduğu istisna bir şehiriz. Halbuki birbirimizin ortak aklına, tecrübelerine çok ihtiyacımız var. Bu yüzden Büyükşehir Belediye Başkanımıza böyle bir buluşmaya öncülük ettiği için teşekkür ediyorum. İnşallah bu birliktelik daha başka platformlarda, geniş şekilde devam eder. Çünkü tecrübe paylaşımının, hatta her şeyin paylaşmanın ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kısa bir anekdot paylaşmak istiyorum; hayatta ihtiyaç duyulan bütün tecrübelerin bedel ödeyerek öğrenilmeye kalkıldığı zaman, insanın 820 yıllık ömre ihtiyacı var. Halbuki en şanslımızın ömrünün 90 yıl olduğunu düşünürsek, demek ki 10 tecrübenin 9’unu bedel ödemeden öğrenebiliyoruz. Onun için bu tür birliktelikler çok değerli ve önemli. Umarım Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu vizyonunu daha farklı platformlara taşımayı becerebiliriz. Başkanımızın son günlerdeki çalışmalarını gerçekten takdir ediyorum. Bugün sizleri burada misafir etmekten memnuniyet duydum. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Borsan, Türkiye’nin Gururu

Borsan Grup’un sadece Samsun’un değil, Türkiye’nin gururu olduğunu kaydeden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Dünyanın 4 kıtasında 74 ülkeye ihracat yapmak öyle kolay bir iş değil. Kurtlar sofrasında mücadele etmek, bu sertifikaları almak, bu sertifikalarla birlikte bu rekabet ortamı içerisinde dünya pazarlarında at koşturmak kolay değil. Ben Adnan Ölmez beyi, ailesini ve ortaklarını tebrik ediyorum. Başarılarının daim olmasını diliyorum. Onlar kazandıkça ülke kazanacak, şehrimiz kazanacak. Burada öyle bir heyet var ki hepsinin kazanmasıyla şehir kazanacak. Şehir kazandıkça da ülke kazanacak. Sanayicinin giderek işini büyütmesi, ülkenin kazanması hatta insanlığın kazanmasıdır. Refahın artması, insanlığın kazanması demek. Refah artarsa kim zarar görür ki? İnsanlar hayatta mutlu olursa, günlük ihtiyaçlarını daha kolay elde eder ve daha rahat kazanırlarsa herhalde orada yapılması gereken en insani iş bu yapılmış olur. Bütün çabamız da bu” ifadelerini kullandı.

Çevre Yollarına İhtiyacımız Var

Birkaç gün önce Samsun’da gerçekleşen ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı Bölge Kalkınma Toplantısı’ndan söz eden Yılmaz, “O toplantıda 16 şehir yer aldı. Orada dikkat ettim, bütün iller kalkınmayı ve şehrine iktisadi yatırımların olmasını istiyor. Aralarında kalkınmak için çok zamana ihtiyacı olan şehirler de var, bazıları ise sarkacın çok kritik aşamasına gelmiş. Bir de kritik noktaya gelip de küçük bir dokunuşa ihtiyacı olanlar var. Samsun da o kritik eşikte olan, küçük bir dokunuşa ihtiyacı olan iller kategorisinde. Ama burada Samsun’un bir avantajı da var. Bizim gibi o kritik eşikte olan şehirlere bakıyorum. Biz çok mesafe kat ettik. Kentsel altyapıyı bitirdik. Sizlerle birlikte bu son 10-15 senede şehri ihya ettik. Bir baştan bir başa ulaşımdan çevreye, sağlıktan eğitime kadar nerede ne iş varsa ne ihtiyaç varsa büyük oranda sorunları çözdük. Şimdi doğu-batı çevre yollarına ihtiyacımız var. Bunları da ileriki kalkınma planları içerisinde devletin yapması lazım. Yerel yönetimler olarak yaptıklarımız bize bir süre yeter. Artık ‘Var olan paramızı sanayinin gelişmesine, üretimin ve ihracatın artmasına harcamalıyız’ deme noktasına geldik. Ben artık o projelerle ilgili konuşalım istiyorum. Artık altyapıyla ilgili proje geldiği zaman, çok zorunlu değilse bekliyorum” diye konuştu.

Rusya Ticareti Önemli

İhracatın artırılmasının zor olduğunu ancak Samsun’un da zor başarmak zorunda olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Rusya pazarının istikrarsız olduğunu biliyorum. Ancak iki liderin iyi bir ilişki sürecini başlatma çabası içinde olduğunu görüyoruz. Bakan Elvan buradayken, Rusya vizesinin gündeme alınıp alınmadığını sordum. Hemen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradı. Vizenin iyi bir noktaya geldiğini ama biraz zamana ihtiyacımız olduğunu söyledi. Rusya vizesi bizi çok ilgilendiriyor. Rusya’da nasibimizi aramalıyız. Bu coğrafyada değil, mutlaka karşıyla ticaret yapmamız lazım.” Konuşmaların ardından soru-cevap bölümü gerçekleştirildi. Daha sonra Yılka Kablo Fabrikası‘nı sanayicilerle birlikte dolaşan Yılmaz, Ölmez’den Borsan Grup‘un çalışmaları hakkında bilgi aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ