28.11.2020 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi

Sadi Şahin / Fabrika Müdürü; BAKIR BORSASI KURALLARI

Sadi Şahin / Fabrika Müdürü; BAKIR BORSASI KURALLARI
Reklam

Sanayide kullanılan metal emtiaların borsada işlem görmeleri sonucu tüm metal sektörü ve özellikle kıymetli metallerle ilişkide olanlar bu durumdan çok büyük rahatsızlık duymaktadır. Çünkü hayatında bakırla,çinko ile veya Alüminyumla işi olmamış sermayedarların bu metallerin fiyatlarını borsa işlemleri nedeniyle etkilemeleri tüm sanayicileri de adeta borsacı yapmıştır. Bir yandan örneğin Bakırın borsa değerinin gidişatına dikkat edilirken diğer yandan Türk lirasının akibetinin ne olacağı sorgulanmaktadır.

Türkiye’nin yüz akı olan Bakır ve kablo sektörü borsa hareketlerinin tam merkezinde üretim yapmaya çalışmaktadır. İhracat şampiyonu olan bu sektör maalesef bazen de bilgi eksikliğinden ana hammaddesi olan bakırın sigortasını yapmamaktadır. Bu da uzun vadede işletmelerin karlılığını yok etmektedir. Enteresan olan bu durumun şirketler tarafından geç fark edilmesi olmaktadır.

Dünya’nın en büyük metal satıcılarında bile değil bir ton yarım ton bakır bile fiyatlaması yapılmadan açık pozisyonda bırakılmazken bugün bir çok orta ölçekli şirkette bakır fiyatlaması açık pozisyonda bırakılmaktadır. Yani kelimenin tam anlamıyla açık kumar oynanmaktadır. Bu konuda çok trajik şirket hikayeleri anlatabiliriz. O zaman da yazımızın sonu gelmez sanırım.

LME (Londra Metal Borsası) bakır fiyatlarının beş ay sonra, 10 Kasım Atamızın vefatının olduğu günde veya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününde ne olacağını bilen çok sayıda mucide rastlamak mümkündür. Ama çok uzun yıllardır bu sektörün içinde yer alan bir kişi olarak söylemeliyim ki bu türden söylemler insanın öleceği günü ve saatini bilmesi gibidir. Asla bu türden sözlere itibar edilmemelidir. Önemli olan bakır fiyatlamalarının satış koşullarına paralel olarak yapmak ve 1 ton bakırı dahi açık pozisyonda bırakmamaktır.

Yazımızı bu konuda sözlü olarak aktardığımız bir anektodu paylaşmakla bitirelim. Çok uzun yıllar İngiltere’de bakır fiyatlamalarını yapan bir uzmanla yapılan özel görüşmelerde kendisine şöyle bir soru iletiliyor. Bize de Türkiye’de bakırcı dedikleri için ne olacak bu bakırın hali tarzında sorular soruluyor.Sen de bize birkaç ipucu Ver de biz de o bilgiyi bizi arayanlara aktaralım. Bu şekilde sektöre bir faydamız olsun. Aldığımuz cevap ise çok şaşırtıcı olarak şu şekilde geliyor uzman abimizden. Söyleyin o Türkiye’deki bakırla uğraşanlara benim Londra’da evim bile yok kirada oturuyorum. Bakır fiyatının ne olacağını bilseydim kirada mı otururum.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ