17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PROFINET kablolarının endüstriyel robotlarda kullanımına yönelik yeni standart LAPP’dan ilk R Tipi robot kablosu

PROFINET kablolarının endüstriyel robotlarda kullanımına yönelik yeni standart LAPP’dan ilk R Tipi robot kablosu

Yatay doğrusal hareketler ile birlikte burulma: Ethernet kabloları, endüstriyel robotlarda kullanıldığında çok fazla dayanmalıdır. LAPP şimdi bir çözüm sunuyor: Yeni ETHERLINE ® ROBOT PN Cat.5e, robotlarda PROFINET kabloları için yeni R tipi standardına uygundur. Şimdiye kadar robot uygulama tasarımcıları, kablo zincirlerinde tipik olduğu üzere doğrusal, yatay hareket mesafeleri için bir veri kablosu ya da burulma için daha uygun bir veri kablosu kullanıp kullanmayacağına karar vermek zorunda kalıyorlardı. Bunun ana sebebi, kablo tiplerinin farklı bir içyapıya sahip olmasıdır. Kablo zincirinde daha düşük bükülme yarıçapları elde etmek için yatay hareket mesafelerinde kablolar için nispeten kısa döşeme uzunlukları tercih edilirken burulma kabloları için uzun hareket mesafeleri bir önceliktir. Çok sayıda geleneksel Ethernet kablosu, bu birleşik zorluğun üstesinden düzgün bir şekilde gelememiştir. Dahası, robotik uyumlu Ethernet veri kabloları için tek tip endüstri standartları yoktu.

PROFINET kullanıcı organizasyonu, şimdi AIDA (Alman Otomotiv Sektörü Otomasyon Girişimi) ile yakın istişare içinde gerekli teknik özellikleri hazırladı. LAPP da en başından beri yeni endüstri standardının geliştirilmesinde yer almıştır. Yeni “R tipi”, çok sayıda elektriksel ve mekanik gereksinimi karşılaması ve endüstriyel robotlarda kullanıldığında uzun ömür sağlaması gereken iki çift Cat.5e endüstriyel veri kablolarını ifade eder. Mekanik gereksinimler çok fazladır: R tipi uyumlu bir kablo, PROFINET’e göre robotik uyumlu bir kablo olarak sınıflandırılmadan önce aşağıdakilere dayanıp tüm bu testlerden geçebilmelidir: Metre başına ±180 °’de 5 milyon dikey burulma döngüsü, 10 m/s²’ye kadar ivmelerde yatay kablo zincirinde 5 milyon döngü ve 5 m’lik bir hareket mesafesi boyunca 3 m/s’lik hızlar, dış çapının yalnızca 7 katında bir bükülme çapında EN 50396’ya göre değişken bükülme testinde 1 milyon adet ek bükme.

Entegre kablo ve bağlantı teknolojisi çözümlerinde küresel pazar lideri olan LAPP, bu alan için yeni ETHERLINE® ROBOT PN Cat.5e’yi geliştirmiştir. Robot içinde veya üzerinde endüstriyel veri kablolaması için uygundur ve kablo takımlarında kullanılabilir ya da serbestçe döşenebilir. 100 Mbit/s’ye varan veri hızları ile yüksek yük kapasitesi, uzun ömür ve veri iletişim güvenilirliği sunar. Zorlu kaynak robotu uygulamaları bile LAPP’ın çok yönlü kullanımı için sorun değildir. LAPP geliştiricileri, doğru kablo tasarımını seçmeye özellikle önem vermişlerdir. Sağlam PUR dış kılıf gibi dolgu elemanları ve güvenilir malzemeler sayesinde ETHERLINE® ROBOT PN Cat.5e, sadece mekanik yük gereksinimlerini karşılamakla kalmaz, aynı zamanda AWM Tarafından Tanınan UL uyumluluğu gibi önemli sertifika ve standartlara da uygundur. Bu, bir makine veya sistem içinde bir bileşen olarak Kuzey Amerika pazarına ihraç edilmesini mümkün kılar.

Yeni ETHERLINE® ROBOT PN Cat.5e, İtalya’nın Monselice kentindeki CEAM Cavi Speciali’de LAPP’ın veri kablolarına yönelik kendi yetkinlik merkezinde üretilmektedir. CEAM Cavi Speciali, endüstriyel Ethernet ve endüstriyel ağ sistemi (fieldbus) alanında önde gelen veri kablosu üreticilerinden biridir ve Ekim 2016’dan beri LAPP Grubunun bir parçasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ