03.12.2021 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PAN CHEMICALS’ın DÜNYA ÇELİK ÜRETİMİNE BAKIŞI VE DÜNYA ÇELİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYENİN ROLÜ

Reklam

Yazılı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler dahilinde;Dünya üzerinde son 25 yıllık Ham Çelik Üretimini inceleyecek olursak, 1990’ lı yıllarda Asya ve Okyanusya Kıtası (Çin başta olmak üzere) üretimin yaklaşık %30’ unu elinde tutarken, bu oran sırasıyla Avrupa ve Amerika Kıtası için; %25 ve %15 civarındaydı. Günümüze geldiğimizde ise Asya ve Okyanusya’ nın payı %70’ lere dayanırken, Avrupa ve Amerika’ nın payları toplamda %17’lere kadar gerilemiştir. Konu bağlamında çıkarım yapatığımızda; Ham Çelik Üretiminin Amerika ve Avrupa’ dan gelişmekte olan Asya ve Okyanusya ülkelerine kaydığını söyleyebiliriz. Elbette Türkiye’ de bu süre zarfında gerek üretim tesislerini, gerek üretim hatlarını geliştirerek, gerekse uygun personelleri doğru ve iyi bir şekilde eğitmeye başlayarak toplam kalite anlamında eskiye nazaran birkaç adım öne geçmiş gözükmektedir.

Dünya ham çelik üretiminde Çin Halk Cumhuriyeti bir çok sektörde olduğu gibi liderliğini uzak ara ilerletmektedir. Yıllık yaklaşık 800 milyon Tonluk üretim kapasitesiyle en yakın rakibi olan Japonya’ ya yaklaşık 8 kat fark atmış bulunmaktadır. Bu durum ise pazarın neredeyse %50’ sine eşittir. Türkiye ise yaklaşık 35 milyon tonluk üretim miktarıyla Çin’ in her ne kadar gerisinde kalmış olarak olarak gözükse de Dünya’ da ilk 10 içerisinde yer alıp, pazarın yaklaşık %2,5’ ine hakim gözükmektedir.

Çelik üretim artış oranları göz önüne alındığında Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan’ ın ardından 3. Sırada kendisine yer bulmuştur. Bu durum Türkiye’ nin belirli bir ivme ile ilerlediğinin ve Dünya üzerinde Demir-Çelik ekonomisine yön verecek birkaç ülkeden biri olabileceğinin en açık kanıtıdır.

Türkiye’ nin gerek jeopolitik konumu, gerekse coğrafi konumu ve koşulları gereği ekonomide yaşanan istikrar politikalarıyla pazardaki yerini daha da güçlendirebileceği esastır. 2015 senesinin son aylarında Dünya Çelik Derneği’ nden yapılan açıklamaya göre; Çin Ekonomisinin hız kestiği, 2015 senesindeki azalışın bir önceki seneye göre %4’ ler seviyesinde olduğu, bu doğrultuda 2016 yılında da söz konusu azalışın %2 civarında devam edeceği ön görülmektedir.

Duruma bir başka pencereden bakacak olursak ise, ekonomide ve üretimde olan gelişmeler dikkate alındığında Dünya Çelik talebinin %1 civarında artması beklenmektedir. Sözü edilen talep artışından Türkiye de muhakkak payına düşen dilimi alacaktır diyebiliriz. Dolayısıyla, orta ve uzun vadeli gelecek göstermektedir ki, Türkiye Toplam Kalite Anlayışından ödün vermediği ve global dünyayı takip ederek, gelişme hızına ayak uydurduğu taktirde asla yarış dışı kalmayacak hatta Çelik Şampiyonlar Ligi’ nde sürekli olarak yukarıya tırmanarak, zamanında bu endüstride daha çok söz sahibi olan ülkeleri bile geride bırakacaktır. Ülkemiz, gerçekleştirdiği atılımlarla bu potansiyele sahip olduğunu bütün dünyaya kanıtlamıştır. Kişisel olarak belirtmek gerekirse; burada Demir-Çelik Sanayicileri ve Hammadde Tedarikçilerine düşen görev; Türkiye açısından pazarın nasıl ve ne şekilde ilerlediğini iyi gözlemleyerek duruma bir şekilde müdahil olup ülke ekonomisine maksimum katkıyı sağlamak olmalıdır.

Ayrıca PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak biz de, Dünyadaki ve Türkiye’ deki Çelik Endüstrisinde gerçekleşen gelişmeleri yakından takip ederek, gerekli AR-GE çalışmalarımızla Türkiye Ekonomisine destek vermeyi amaçlamaktayız. Bu bağlamda ürünlerimizin lojistiğini daha iyi sağlayıp, Türkiye içerisinde daha çok firmaya ulaşmak adına İstanbul Avrupa Yakasına depomuzu açmış bulunuyoruz.

Özellikle 2016 yılı itibariyle;

* Galvanizlenecek ve Galvanizli Tel Çeken Firmalar,
* Tavlanacak ve Tavlı Tel Çeken Firmalar,
* Çivi Teli Çeken Firmalar,
* Soğuk Baş Teli (Cıvata, Saplama vb) Çeken Firmalar,
* Çelik Hasır Teli Çeken Firmalar,
* Bakır Kaplı Kaynak Teli ve Flux Özlü Tel Çeken Firmalar,
* Bakır Kaplamasız Kaynak Teli Çeken Firmalar,
* Yüksek Karbonlu Çelik Halat Teli Çeken Firmalar,
* Yüksek Karbonlu Yanak Teli Çeken Firmalar,
* Yüksek Karbonlu Ön Germeli Beton Demeti Teli Çeken Firmalar,
* Her Çeşit Yay Teli Çeken Firmalar,
* Çelik Kord Teli Çeken Firmalar ve
* Paslanmaz Çelik Tel Çeken Firmaların yanısıra;
* Bakır Tel Çeken Firmalar,
* Aliminyum Tel Çeken Firmalar ve
* Bara, Boru, Profil Tel Çeken Firmalarla yaptığımız işbirliklerini ürünlerimiz dahilinde depomuzdan anında tedarik ilkesiyle daha da geliştirme amacındayız. Bu şekilde Türkiye’ yi konu dahilinde daha üst sıralara çıkartmayı hedeflemekteyiz.

Bütün üreticilere bol tonajlı günler dileriz.
Saygılarımızla,

HAKAN TANIŞ
[PAN CHEMICALS BOSPHORUS – TÜRKİYE MÜDÜRÜ]

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ