21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hakan Tanış Pan Chemicals S.p.A Bosphorus; PAN CHEMICALS S.p.A’nın ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS’un Global Düzeyde Demir Çelik Sektörüne Bakış Açısı

Hakan Tanış
Pan Chemicals S.p.A Bosphorus

*Hakan Bey merhaba, bizlere Firmanızdan ve Ürünlerinizden ve firmanızın Türkiye’ deki ve Rusya’ daki Faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Bizler PAN CHEMICALS olarak; Çelik, Bakır, Alüminyum Tel Çekme Prosesleri dahilinde Tel Çekme Sabunlarının, Kaplama Kimyasallarının, Fluxlarının, Waxlarının ve Çeşitli Kimyasallarının üretimini yapan, bunun yanı sıra; Tel Çekme Haddeleri (TC (Karbür) , PCD (Elmas) ve Basınç Haddeleri (Pressure Dies)), Sıyırıcı Padler (Wiping Pads) ve Spiral Fırçaların (Spiral Brushes) da tedariğini sağlayan dünya çapındaki lider üretici firmalardan biriyiz. Aynı zamanda firmamız; UNI EN ISO 9001:2008 kalite belgesiyle sertifikalandırılmıştır.

Kuzey İtalya’da bulunan Fabrika – Genel Merkezimizle birlikte PAN CHEMICALS BOSPHORUS adıyla biri Türkiye’ de olmak üzere dünyanın 2 ülkesinde ofisimiz, 10 farklı ülkede distribütörlük faaliyetimiz ve 20 ülkede temsilcilik birimlerimiz bulunmaktadır. Bu şekilde ürünlerimiz 80’den fazla ülkeye ulaştırmaktayız.

Türkiye’ de bulunan Depo-Ofisimizle, Türkiye Demir Çelik (Tel Çekme) Piyasasına çok çeşitli hizmetlerde bulunmamızın yanısıra Rusya’ da bulunan Temsilci Firmamız sayesinde de; ürünlerimizi bütün Rus Tel Üretim Firmalarına ulaştırmaktayız. Rusya’ nı yakın komşuları olarak Belarus, Ukrayna ve Polonya’ ya da ürün tedariklerimizle birlikte gerekli teknik destek hizmetlerimizi de sunmaktayız.
*İş birliği içerisinde olduğunuz firmaların lokasyon olarak hangi ülkelerde olduklarını belli başlı olarak sıralayabilir misiniz?

Her ne kadar İtalya Menşei’ li bir şirket olsak da Global düzeyde çalışma hayatında yer aldığımız için; dünyanın 80’ den fazla ülkesinde aktif olarak varız diyebiliriz. Başlıcalarını saymak gerekirse; tabiki başta İtalya olmak üzere, Meksika, Portekiz, İspanya, Almanya, Fransa, Rusya, Türkiye, Romanya, Polonya, Ukrayna, Hindistan, Güney Afrika, Çin, Güney Kore, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, ve Kolombiya gibi ülkeleri sayabiliriz.

*Sizin firma içerisindeki göreviniz nedir? Dünyada Lokasyon olarak herhangi bir yerde bulunan bir firma PAN CHEMICALS ile taleplerini sizlerle nasıl paylaşabilir ve bu taleplere nasıl karşılık bulabilir, biraz bahsedebilir misiniz?

Ben PAN CHEMICALS S.p.A’ nın Türkiye Ülke Müdürüyüm. Bir başka tabir ile PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un Genel Müdürüyüm diyebilirim. İstanbul’ da Depo-Ofis olarak yer alan PAN CHEMICALS BOSPHORUS, PAN CHEMICALS S.p.A Italy’ nin Türkiye Ofisi şeklinde organize olduğu için bu şekilde bir organizasyon yapısında olduğumuzu belirtebiliriz.

Görevim gereği sadece TÜRKİYE Sınırları içerisindeki Tel Çekme Firmaların rica ve ihtiyaçlarını anında yerine getirmek üzerine iş akışını yönetmekteyim. Bu durum ile birlikte Dünya’ nın herhangi bir ülkesindeki firmadan gerek İtalya’ da bulunan PAN CHEMICALS Genel Merkezi vasıtasıyla iletişime geçildiğinde gerekse Türkiye’ de bulunan bizlere ulaştıklarında; söz konusu firma ya da firmaların talepleri doğrultusunda gerekli konular anında o ülke PAN CHEMICALS yetkili Firmasına ulaştırılarak talep edilen destek eş zamanlı olarak karşılığını bulmaktadır.

*Global Düzeyde Demir Çelik Trendlerini hangi boyutlarda takip etmektesiniz?
Firmanın Organizasyonel yapısı gereği, hemem hemen bütün ülkelerdeki trendleri eş zamanlı olarak takip etmekteyiz. Dolayısıyla bütün durumlar sürekli olarak genel merkezimiz ile paylaşılmaktadır. Sonuç olarak bizler de mevcut durumlara göre çeşitli stratejiler geliştirmekteyiz.

*Euro/Dolar/Türk Lirası paritesinde değişimlere karşı çeşitli stratejiler geliştirdiğinizden söz edebilir miyiz?

Elbette söz edebiliriz. Bu durumdaki büyük pikli dalgalanmalar piyasaları olumsuz etkilediği gibi, bizleri de ister istemez farkli stratejiler gelişmeye itmektedir. Türkiye’ deki Demir Çelik piyasası global piyasalarda olduğu gibi hammadde düzeyinde genelde Euro ve Dolar bazlı çalıştığı için belli başlı durumlara göre hemen her firma kendi önlemlerini almak durumunda kalmaktadır. Bizler, bu Piyasanın içerisinde bulunan her oyuncunun bütün aktüel mevcut durumları, o anki şart ve koşullara göre çok iyi planlayarak iş akışını belirli planlar dahilinde çizmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Günler, aylar hatta yıllar geçtikte gerek rekabet koşulları gerekse pazarlama kondisyonları sürekli değiştiği ve hatta geliştiği için firmalar da ister istemez global çağa ayak uydurmak durumunda kalmaktadırlar.

*Bir de duruma Lokal Bazlı bakacak olur isek; Türkiye’ nin Dünya Demir Çelik Piyasasındaki yeri ve geleceğe yönelik alacağı konumla ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Konuyu bazı ana başlıklar dahilinde değerlendirsek daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyoruz. Şöyle ki;
Dünya Ham Çelik Üretim Grafiğini dikkate alacak olur isek; Türkiye’ nin son yıllarda hafif düşük eğimli grafiğiyle dahi Dünya’ da ilk 10 yer aldığını ve söz konusu durum dahilinde gerekli koşullar daha iyi sağlandığında neredeyse Almanya ile yarışacak hale gelebileceğinden söz edebiliriz.

Ayrıca Türkiye aynı istikrarı bu sefer daha pozitif eğimli bir eğri ile Dünya Çelik Tüketim Endeksinde de gösterdiğinden söz edebiliriz. Elbette daha çok tüketim daha çok üretimi beraberinde getireceği için Türkiye’ de gerek proje yatırımları gerek Pazar arayışları doğrultusunda gerekli ihracat operasyonlarının gerçekleşmesiyle Türkiye Üretimde de daha üst sıralara tırmanabilecek yapıya sahiptir. Burada bizce asıl önemli olan, her bir oyuncunun firmasal olarak doğru hamlelerle piyasayı yürütmesi ve tümevarımla Ülkenin Demir Çelik Ekonomisini planlaması gerekliğidir. Gerekli Altyapı Türk Demir Çelik Firmaları’nda bulunmaktadır.
Dolayısıyla konuyu özetleyecek olur isek; önemli taşlar yerine koyulup gerekli planlamalar yapıldığı taktirde Türkiye’ nin Dünya Demir Çelik Piyasasında yeri sağlam olarak gözükmektedir ve trendin yükselmemesi için çok büyük olumsuz bir şart/şartlar güncel olarak bulunmamaktadır.

*PAN CHEMICALS S.p.A’ nın Gerek global düzeyse gerekse Türkiye çerçevesiyle geliştirdiği ya da geliştirmekte olduğu plan, proje ya da yatırımlar bulunmakta mıdır?

PAN CHEMICALS S.p.A. Italy olarak Dünya üzerinde süregelen, kısa,orta,uzun vadede yürütmeyi planladığımız bazı projelerimiz muhakkak ki bulunmaktadır. Elbette direk olarak Türkiye pazarı için planladığımız ve hayata geçirmeyi düşündüğümüz projelerimiz de mevcuttur.
Gerekli somut adımlar atılır atılmaz, bütün durumları komuoyu ile ayrıca paylaşacağımızı belirtebiliriz.

*Son olarak Eklemek istediğiniz konu ya da konular varsa paylaşabilir misiniz?
Başta Türk Demir Çelik Sektörü olmak üzere Bütün Türk Sanayici ve İş Adamlarına Bol Tonajlı Üretimler diler, Saygılarımızı Sunarız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?