27.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PAN CHEMICALS’ ın Türkiye Müdürü Hakan Tanış: PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’ nin kuruluşundan bu güne kadar geçen 30 sene boyunca global düzeyde kararlılıkla ilerlememizi sürdürüyoruz. Dört sene önce kurduğumuz Türkiye Ofisimiz; PAN CHEMICALS BOSPHORUS ile de Türk Sanayi ve Ekonomisine pozitif değerler kattığımızı düşünüyoruz.

PAN CHEMICALS S.p.A. Italy; Kuzey İtalya’ da bulunan Fabrika Genel Merkeziyle birlikte, biri İstanbul’ da olmak üzere Dünyanın 2 farklı kentinde Ofisi, 10 farklı ülkede distribitörlük faaliyeti ve ve 20 ülkede temsilcilik birimlerimleri ve bu şekilde ürünlerini ulaştırdığı 80’ den fazla ülke ile global düzeydeki kimyasal hammadde sektöründe ilerleyişini hız kesmeden devam ettirmektedir. PAN CHEMICALS’ ın Türkiye Müdürü Hakan Tanış ile firmanın geleceği, bakış açıları ve ekonomik gelişmeler hakkında konuştuk…

PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un Türkiye yolculuğu nasıl başladı, neler hedeflendi, ve faaliye geçilen 2014 yılından bu yana neler yaşandı, ayrıca PAN CHEMICALS BOSPHORUS adına 2018 Yılından beklentileriniz nelerdir, bizimle paylaşabilir misiniz?

2013 Yılının Eylül ayında Türk Tel Firmalarına ‘just in time’ prensibiyle destek verebilmek, iş birliği içerisinde olduğumuz ya da olacağımız firmaların talep ve ihtiyaçlarına sürekli olarak daha hızlı ve kesintisiz cevap verebilmek adına PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un temellerini oluşturdurduk. Gerekli Stratejik Planlamalar ve Fizibilite çalışmalarımızı tamaladıktan sonra, resmi olarak 2014 Yılı Ocak ayında firmamızı Türk Vergi Kanunlarına göre hizmete başlattık. 5. Senemizden gün almaya başladığımız geçen süre zarfında elbette bizler de bazı zorluklarla karşılaştık. Gerek Euro/TL paritesi değişimideki dalgalanmalar, gerek kendi hammaddelerimizin birim fiyatlarına gelen beklenmeyen artışlar, gerekse Türk Vergi Kanunundaki değişimlere göğüs gerekek, yılmadan yürüdüğümüz yoldan sapmadan bu günlere kadar geldik diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz 2018 yılında ise artık önümüzü daha berrak gördüğümüzden söz edebiliriz. Geçen süre zarfında dönemlik olarak oluşturduğumuz planlamalarımız ve stratejilerimiz sayesinde pazarlama aktivitelerimize çok daha büyük pencerelerden bakılması gerektiğini tecrübe ettiğimizi açıklayabiliriz. 2018 yılının ilk aylarını yaşadığımız bu dönemle birlikte, dileğimiz; daha kalkınmış, büyümüş bir Türk Ekonomisi ve bu ekonomiye en büyük katkılardan birini veren daha tonajlı üremlerle sürekli rekor üstüne rekor kıracak bir Türk Sanayisidir.

PAN CHEMICALS’ ın esas olarak Tel Çekme Endüstrisi için Hadde Sabunu ürettiğini biliyoruz. Diğer temel ürünlerinizi de bizlerle paylaşabilir misiniz?

Bizler PAN CHEMICALS S.p.A. olarak; Tel, Boru, Bara Çekme Prosesleri için, Kaplama Kimyasalları, Çekme Sabunları (Toz ve Sıvı), Galvanizleme Fluxları, Tel Koruyucu Waxları ve Çeşitli Yardımcı Kimyasalları üreten, bunun yanısıra Tel Çekme Haddelerinin (TC, PCD, RND, Basınç Haddeleri, Döner Haddeler), Sıyırıcı Padlerin (Wiping Pads) ve Spiral Fırçaların (Spital Brushes) da tedariğini sağlayan Dünya Çapındaki Lider Üretici Firmalardan biriyiz.

Bununla birlikte, Tel Çekme Sürecini kolaylaştıracak düzeyde çeşitli prosesler için makina imalatlarımız da bulunmaktadır.(Döner Hadde Kutuları, Tel Çekmeden Önce ya da Tel Çekmeden Sonra Teli Temizleyen Teknolojiler, Mekanik Pas Kırıcılar, Hadde Parlatma ve Onarım Makinaları, Tel Zımparalama Makinaları, Tel Kumlama Makinaları, Hat Boyu Ön Kaplama ve Kurutma Üniteleri, Fosfat Banyoları için Artık ve Toz Filtrasyon Ekipmanları gibi…)

Aynı zamanda firmamız, UNI EN ISO 9001:2008 kalite standartları belgesiyle sertifikalandırılmış firmalardan biridir.

Ürünlerinizi Türkiye’ de hangi lokasyonlara ulaştırıyorsunuz, bilgi verebilir misiniz?

PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak satış ve satış sonrası destek operasyonlarımızın takip kolaylığı açısından Türkiye’ yi bazı il lokasyonları şeklinde ele aldığımızdan söz edebiliriz; şöyle ki; Başta İstanbul olmak üzere, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Karabük, Amasya, Kayseri, Bursa, Balıkesir, İzmir, Manisa, Denizli, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye illerini başlıca olarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak hedef pazar çalışmalarımızı proje bazlı olarak devam ettirdiğimizden de söz edebiliriz.

2017 Yılı sizce Türkiye Demir – Çelik Sektörü ve Türk Çelik Tel Sanayisini adına nasıl geçti, ne gibi araştırmalarınız ve gözlemleriniz oldu? Sektörel bazda 2018 yılından beklentileriniz nelerdir, bizlerle paylaşabilir misiniz?

Gözlemlerimizden ve yazılı kaynaklardan edindiğimiz bilgiler dahilinde; Türkiye’ nin Demir-Çelik ihracatı, bir önceki yıla göre 8% civarında artış göstererek 20 milyon Ton civarlarında seyretmiştir. Geride bıraktığımız yılda sektör dahilinde ülkesel bazdan en fazla ihracatımızın olduğu ülkeleri sıralayacak olur isek; İtalya, İspanya, Singapur, Hong Kong ve Kanadayı gösterebiliriz. Burada İtalya ile gerçekleştirmiş olduğumuz ticari ilişkilerin dikkate değer bir ivme ile gerçekleştiğinden, bu durumun PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE olarak bizleri de pozitif yönde etkilediğinden söz edebiliriz. 2018 Yılı dahilinde; daha stabil ve daha kararlı fikirlerle yoğrulmuş bir Türk Ekonomisi ve daha vizyoner bakış açıları ile üretim tonajları üst basamaklara çıkmış bir Türk Sanayisi beklentisi içinde olduğumuzu belirtebiliriz. Bu beklentimizi Türk Ekonomi Bakanlığının 8 Ocak 2018’ de açıkladığı Resmi İstatistik Programı kapsamında yer alan, Dış Ticaret Beklentisi Açıklamaları dahilinde de değerlendirecek olur isek; bir önceki yılın birince çeyreğine göre%5 civarı bir artışın Türk Dış Ekonomisini beklediğini belirtebiliriz.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE’ nin, Fabrika Genel Merkezi’ nin İtalya’ da olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, Biraz da İtalya açısından ekonomik gelişmeleri değerlendirecek olur isek; İtalya’ nın ülkesel bazda İhracatı konusunda bizlere görüşlerinizi bildirebilir misiniz, bizlerle bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Roma Ticaret Müşavirliği verilerine dayanarak belirtmemiz gerekirse; İtalya’ nın 2017 yılını mal ve hizmet ihracatı bakımından yaklaşık 450 Milyar Euro rakamıyla kapattığını belirtebiliriz. Kendi ülkesel kısa vadeli hedefleri doğrultusunda da bu rakamı yakın gelecekte 500 Milyar Euro bandına çekmeye çalışmaları da beklenmektedir. Italyan Ticaret Ajansı – Prometeia (ICE) tarafından yapılan öngörüler dikkate alınacak olur ise; İtalya’ nın 2020 yılına kadar özellikle Asya kıtasında kendisini daha çok hissedilen ülke haline getirilmesi ön görülmektedir.

Peki İtalya ile Türkiye arasındaki şu anki ve yakın gelecekte oluşabilecek Ticari Hacmi nasıl değerlendiriyorusunuz?

TÜİK sayısal verilerine dayanarak belirtmek gerekirse; Türkiye ile İtalya’ nın özellike 2014 yılı itibariyle ikili ticari ilişkilerimizde belirli aşamalar kaydedilmiştir. Bu aşamalar belli bir düzende seyredip yıllık bazda yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde seyretmektedir. Önümüzdeki dönemlerde de gerek İthalat gerekse ihracat seviyelerini daha üst basamaklara çıkartmak adına her iki ülke şirketlerinin de çeşitli çalışmalar içerisinde olduğunu biliyoruz. Ümidimiz iki ülke arasındaki dostane rüzgarların ülke ticaretinie daha da fazla yansıması ve iki ülke ekonomisinin de birlikte daha pozitif bir ivmeyle büyümesi yönündedir.

Sizlerle güzel bir sohbet geçirdik, her şey için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediklerinizi de bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz..

Röprtajınız vasıtasıyla öncelikle sizlerin ardından bütün Türk Tel Endüstrisi başta olmak üzere, tüm Türk Sanayisinin yeni yılını kutlarız. Yeni yılın, her birimize yeni hedeflerle birlikte yeni çalışma alanları, yeni pazarlar ve yeni fırsatlar getirmesini temenni eder, aynı zamanda Bütün Sanayici ve İş adamlarına bol tonajlı ve bol hacimli üretemiler dileriz. Saygılarımızla,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?