21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PAN CHEMICALS BOSPHORUS, Gerçekleştirdiği İhracatlarla Türkiye Ekonomisine Cansuyu Katmaya Devam Ediyor.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS, Gerçekleştirdiği İhracatlarla Türkiye Ekonomisine Cansuyu Katmaya Devam Ediyor.

KABLO TEL DÜNYASI Dergimizin 2020 yılsonu sayımızda, PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS – Türkiye Ülke Müdürü Hakan Tanış ile güncel konulara ve firmalarının yakın gelecek planlarına değindiğimiz bir e-röportaj gerçekleştirdik.

Hakan Bey merhaba, öncelikle röportaj ricamızı kırmadığınız için teşekkür ederiz. Firmanızdan, ürünlerinizden, firmanızın organizasyonel yapısından bizlere bahseder misiniz ayrıca sizlerin firmanızdaki görevinizi de bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

•Altan Bey merhaba, ben de KABLO TEL DÜNYASI Dergisi olarak, bu röportaj fırsatını bizlere sunduğunuz için firmam ve kendi adıma teşekkür ederim. PAN CHEMICALS S.p.A.; 1987 yılında konusunda uzman ve yetkin kişiler tarafından dünya tel, boru, bara çekme sektörünün ihtiyacı olduğu kimyasal hammaddeleri, endüstriyel hadde sabunlarını, tel galvanizleme soğuk flukslarını (ortam sıcaklığında çalışabilen), tele kırmızı ve beyaz pas koruma özelliği veren vakslarını, tel kaplama ve tel koruyucu kimyasallarını üretmek adına; aynı zamanda, sektörün ihtiyacı olan; çeşitli makine ve makine parçalarının, Sıyırıcı Pad (Wiping Pad) ve Spiral Fırça (Spiral Brush) ürünlerinin tedariğini sağlamak ve tüm bu ürünlerin yanısıra; firmalara çeşitli danışmanlık ve mühendislik hizmetleri sunmak amacıyla Kuzey İtalya’ da kurulmuş üretici bir firmadır.

Firmamızın önemli yapıtaşları arasında; 2013-Aralık ayında resmi olarak faaliyete geçirdiğimiz PAN CHEMICALS S.p.A./ITALY’ nin Türkiye Depo-Ofisi olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS/TÜRKİYE firması bulunmaktadır. Firmamız, İstanbul’ da bulunan, kendi oluşumu olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS ile Türkiye’ de tel üretimi geçekleştiren firmalara ‘just in time’ anında tedarik prensibi ve ‘tek tedarikçi olma’ ilkesi ile gerek ürün, gerek hizmet ulaştırmayı hedeflemiştir.

Firmamız adına bir diğer önemli yapıtaşımız ise; uzun süren fizibilite ve projelendirme çalışmaları neticesinde 2017 yılında üretim faaliyetine aldığımız PAN CHEMICALS AMERICAS S.A. De C.V/MEXICO adlı ikinci üretim tesisimizdir. Meksika’ da kurduğumuz, PAN CHEMICALS AMERICAS fabrikamız ile; Güney Amerika Kıtasında ve Kuzey Amerika Kıtası’ nda bulunan iş birliği içerisinde olduğumuz ya da olacağımız firmalara sonsuz ve hızlı hizmet vermek amaçlanmıştır. Böylelikle, Global Dünyamızın Pasifik Kanadında da üretim faaliyetlerimize ve hizmetlerimize hız kesmeden devam ettiğimizi belirtmek isteriz.

Ayrıca; kendi oluşumlarımızın yanısıra; farklı ülkelerde bulunan 10 adet distribütör firmamız ve 20 adet temsilci firmalarımız ile ürünlerimizi genel toplamda; 6 kıtada bulunan 100’ den fazla ülkeye ulaştırmaktayız. Ben, bütün bu oluşumun içerisinde kurumsal ana merkez oluşumumuz olan PAN CHEMICALS S.p.A. ve Türkiye Depo-Ofisimiz olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Görevim gereği; tarafıma bağlı olan firmalar dahilinde Türkiye pazarı odaklı satış öncesi, satış ve sonrası destek; üretimi iyileştirici çeşitli mühendislik ve danışmanlık hizmetleri, firma ithalat-ihracat operasyonları ile hizmet aldığımız firmalar ile iş sözleşmelerinin onaylarını yürütmekteyim.

Hakan Bey, kapsamlı açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Cevaplarınız sayesinde artık bütün okurlarımızın firmanızı ve sizleri daha iyi tanıdığınızı düşünüyoruz. İkinci sorumuz dahilinde sizlerle, Dünyayı ve Türkiye’ yi etkisi altına alan Covid-19 süreci ve bu sürecin firmanıza olan yansımalarını konuşmak isteriz. Sizce 2021 yılında Dünya ve Türkiye Tel Çekme sektörünü neler beklemektedir ve durumun, önümüzdeki yıllara yansıması nasıl olacaktır?

• Bizler de teşekkür ederiz Altan Bey. Bizlerle iletişime geçmek isteyen yeni firmalar; Reklam Sayfamızda yer alan iletişim adresi, iletişim telefonu ya da mail adresi ile bizlerle diledikleri zaman iletişime geçebilirler. Halihazırda iş birliği içerisinde olduğumuz firmalara gösterdiğimiz; elimizden gelen bütün gayreti ve hassasiyeti yeni paydaşlarımıza da göstereceğimizi açıklıkla belirtmek isteriz.

Bildiğiniz gibi Covid-19 süreci 2019 Aralık ayında başlayıp, dünyayı 1 senedir saran ve en iyi niyetli tahmin ile 2021 – İlkbaharında sona ermesi planlanan global pandemik bir durumdur. Pandeminin ilk başladığı aylardan bugüne kadar özellikle demir-çelik ve tel sektöründeki dalgalanmalı üretimler, direk olarak tel üreticilerini etkilediği için biz hammade üreticilerini de yer yer direk olarak, yer yer ise dolaylı olarak etkilemiştir. Kendi hammadde üretim hattımız için; yapmış olduğumuz üretim planlama çalışmaları neticesinde; PAN CHEMICALS S.p.A., PAN CHEMICALS AMERICAS ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak bu süreci minimum etki ile atlatmaya çabalamış ve Dünya genelindeki, Türkiye özelindeki bütün paydaşlarımızla, siparişi olan hammaddeleri zamanında buluşturarak her hangi bir olumsuz gecikmeye; dolayısıyla paydaşlarımızın tel üretimi aksamasına izin vermemiş bulunuyoruz. Bununla birlikte, elbette 2020 hedeflerimizden ve planlarımızdan bir miktar sapmak zorunda kaldığımızı, dolayısıyla stratejik hamlelerimizde b ve c planlarımızı devreye aldığımızı açık bir şekilde belirtebiliriz.

Küresel olarak edinmiş olduğumuz tecrübelerimizin, bizlere artı değerler kattığının farkında olmakla beraber, yaşadığımız durum neticesinde 2021 yılı başta olmak üzere 2025 yılına kadar geçecek süreyi daha iyimser bir şekilde takip edeceğimizi belirtmek isteriz.

Bildiğiniz üzere trend olarak teknolojiyi günden güne daha çok hayatlarımıza almaktayız; dolayısıyla bu durumun neticesi olarak; küresel kablo ve tel pazarının; yeni akıllı telefon şarj üniteleri içindeki kablo ve teller başta olmak üzere, fiber optik kablolar, inşaat, otomotiv, gemi inşa ve uçak üretim sanayiinde günden güne artan hızlarda kullanılan yangına ve kırılmaya dayanıklı yalıtkan kablolar, koaksiyel kablolar gibi çeşitli ürünler ile global üretim ve tüketim pazarına 2020 itibariyle 190 milyar dolarlık (Dünya kablo ve tel üretim pazarı verileri) bir hacim ile katkıda bulunması beklenmektedir. Bu rakamın, 2022 yılında nerede ise 205 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşacağı ön görülmektedir dolayısıyla, global bağlamda kısa dönemli planlamalar dahilinde; yıllık kablo ve tel sektörü üretim artışının %5 civarı olması ön görülmektedir. Bu oranın neredeyse 2030 yılına dek parabolik olarak büyümesi öngörülmektedir.

Bizlerin beklentisi de; 2020 yılı içerisinde gerçekleşmiş olan global üretim yavaşlamalarının ve duruşlarının, 2021 yılından başlayarak azalması ve maksimum 2023 yılının ikinci çeyreğinde kaybolmasıdır. 2023’ ün üçüncü çeyreğinden 2025 yılının başlarına kadar ise dünyada endüstriyel olarak üretim patlaması beklentimiz yüksektir. 2030 yılına ulaştığımızda ise sektör adına daha stabil bir üretim miktarı ve hacmi beklemekteyiz. Hakan Bey özellikle verdiğiniz istatistiki bilgiler için teşekkür ederiz. Dergimizi sürekli takip eden iş insanlarının ve üretim personellerinin verdiğiniz bilgilerden faydalanacağına şüphemiz yoktur. Sizlerle PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un ihracat faaliyetleri hakkında da konuşmak isteriz.

Bizlerin bildiği üzere, Türkiye Ofisiniz olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS; daha çok ithalatçı bir firma olarak pazarda tanınmakta olmasına rağmen 2019 yılından başlayarak ihracatçı bir firma olma yolunda da önemli adımlar atmıştır, konuyu ve durumu bizlere açabilir misiniz, teşekkür ederiz.

•Evet Altan Bey, sizlerin de açıkladığınız üzere; 2019 yılı itibariyle PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak bizler, artık ihracat yapan, Türk ekonomisine daha farklı yönde artı değerler katıp, Türk Ekonomisine cansuyu katmayı kendisine misyon edinmiş firmalar kategorisine girmiş bulunmaktayız.

Geçtiğimiz sene; TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi’ ne Bağlı; İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından Yeni Üye Özel Plaketine layık görülmüş, ödülümüzü büyük bir gururla Türkiye İhracatçılar Meclisi Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleşen tören ile teslim almıştık. 2020 itibariyle global pandemik durum bizlerin de hızını biraz kesmiş olsa da bu sene de ihracat hedeflerimiz doğrultusunda belirli önemli adımlar atarak, kendimizi 2021 ve sonrası için daha güçlü bir şekilde hazırlamış bulunmaktayız. Hedefimiz; Türkiye içi satışlarımızın kayda değer bir bölümünü ihracat şeklinde gerçekleştirerek; Türk Ekonomisine cansuyu katmaya devam etmek olacaktır dolayısıyla; satışlarımızı, ihracat stratejileri ile taçlandırmak öncelikli planımızdır. Hedeflerimiz doğrultusunda, kendi kurumsal kimliğimizden ve çizgimizden sapmadan ilerleyeceğimizi siz değerli basın mensupları nezdinde Türk ve Dünya Tel Sanayisi ile paylaşmak isteriz.

Hakan Bey, bizler de sizlere önümüzdeki dönem faaliyetleriniz adına başarılar dileriz. Hedeflerinize kısa sürede ulaşıp, firmanız ve kendiniz adınıza yeni ve daha yüksek hedefler belirleyeceğinize inancımız tamdır. Bizlerle bu keyifli röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederiz, son olarak eklemek, paylaşmak istedikleriniz var ise sizleri dinlemek isteriz.

•Altan Bey, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. Asla taviz vermeden, emin adımlarla koşacağımızı ve hedeflerimize kısa sürede ulaşma gayretinde olacağımızı tekrar belirtmek isteriz. Röportaj için bizler de teşekkür ederiz. Sizlerin vasıtasıyla kendimizi daha açık ve anlaşılır bir biçimde ifade ettiğimizi düşünüyoruz.

Son olarak pandemi sürecinin kısa süre içerisinde bitmesini temenni eder, önümüzdeki dönemin Türk ve Dünya Sanayi’ sine başarılar ve rekor üretimler getirmesini umarız.

Sağlıklı günler dileklerimizle,
Saygılarımızla,
HAKAN TANIŞ – TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ
PAN CHEMICALS S.p.A. ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ