25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PAN CHEMICALS, Ar-Ge’ sini gerçekleştirdiği yeni nesil fütüristik ürünleriyle, Türk ve Dünya Tel Çekme Sanayi’sine fark katmaya devam ediyor.

PAN CHEMICALS, Ar-Ge’ sini gerçekleştirdiği yeni nesil fütüristik ürünleriyle, Türk ve Dünya Tel Çekme Sanayi’sine fark katmaya devam ediyor.

Hakan Tanış / Türkiye Ülke Müdürü – PAN CHEMICALS S.p.A Italia

PAN CHEMICALS S.p.A Italia’ nın Türkiye Ülke Müdürü, Hakan Tanış ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Hakan Bey ile firmalarının 2021 yılı faaliyetlerini, 2022 yılı ve sonrası planlarını konuştuk..

Hakan Bey merhaba, öncelikle sizlere ve firmanıza iyi seneler demek isteriz. Sizleri yeni tanıyan ya da yeni tanıyacak olan okuyucularımız için kendinizi, firmanızı ve faaliyetlerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

Altan Bey merhaba, Bizler de PAN CHEMICALS Ailesi olarak 2021 yılında bizlerle iş birliği içerisinde olan bütün paydaşlarımıza teşekkür ederiz. 2022 yılında da hep birlikte; daha enerjik, daha güneşli, daha güzel, daha sağlıklı ve daha bol kazançlı günlere yelken açmamızı temenni ederiz. Bu vesile ile sizlerin de yeni yılını kutlar, yeni yılın hepimize artı değerler katmasını dileriz.

Bizler PAN CHEMICALS S.p.A. Italia olarak, Kuzey İtalya’ nın Lombardiya Bölgesinde bulunan Bergamo şehrinde üretim faaliyetlerimizi 35 yıldır sürekli Ar&Ge çalışmaları ile arttırarak devam ettiren, gelenekçi üretimlerimizi, yenilikçi vizyonumuz ve fütüristik bakış açımız ile harmanlayan, aynı zamanda toplam kalite prensibimizden ödün vermeyerek, Avrupa Standartlarında üretim yapan genç, dinamik bir firmayız.

2013 yılında, Türkiye’ deki faaliyetlerimizi daha sağlam ve daha yere basar bir şekilde geliştirebilmek amacıyla PAN CHEMICALS BOSPHORUS adı altında Türkiye Depo/Ofisimizi Türk Tel Sanayisinin hizmetine sunmuş bulunuyoruz.

2017 yılında ise, gerçekleştirmiş olduğumuz kapsamlı fizibilite çalışmalarımız ve projelendirme faaliyetlerimiz sonucunda; PAN CHEMICALS AMERICAS adlı Meksika Fabrikamızın üretim startını vermiş bulunuyoruz. Bu yatırımımızın temel amacı; Kuzey Amerika, Karayipler ve Güney Amerika ile birlikte Uzak Doğu ve Okyanusya’ ya ürünlerimizi ‘just in time’ (anında tedarik) prensibi ile ulaştırmaktır.

Bütün birimlerimizin genel misyonu tek tedarikçi prensibini benimseyerek, iş birliği içerisinde olduğumuz paydaşlarımızın üretimlerine artı değerler katarak her zaman üretimi destekleyici faaliyetlerde bulunmaktır.

Firmamızın ana üretim konusu;
-Tel Kaplama Kimyasalları
-Tel Çekme Sabunları (Toz ve Sıvı)
-Tel Galvanizleme Soğuk Fluksları
-Tel Galvanizleme Vaksları
-Tel Galvanizleme Kömürleri’ dir.

Yukarıda belirttiğimiz ürünlerimizin yanı sıra aşağıda belirteceğimiz ürünlerimizin de tedariğini sağlamaktayız;
– Tel Sıyırıcı Padler (Wiping Pads)
– Tel Yüzeyi Temizleme Fırçaları (Spiral Brushes)
– Tel Çekme Haddeleri
– Tel Çekme Yardımcı Ekipmanları

Ayrıca, bir çok firmaya;
– Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri de vermekteyiz.
Ben, PAN CHEMICALS S.p.A ITALY firmasının Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Aynı zamanda, PAN CHEMICALS BOSPHORUS firmasının Genel Müdürüyüm. İş tanımım gereği, PAN CHEMICALS’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği ya da gerçekleştirmeyi planladığı bütün iş akışı; ithalat, satış, ihracat, satış sonrası destek, plan, proje ve yatırımları yürütme ve yönetme konusunda yetkiliyim.

Hakan Bey aktardığınız bilgiler için teşekkür ederiz. Sizlerle firmanızın 2021 faaliyetleri hakkında da konuşmak isteriz. 2021 yılı sizler için nasıl geçti, bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

Altan Bey, derginiz ve internet siteniz vasıtasıyla; bir kez daha Türk ve Dünya Tel Sanayiisine faaliyetlerimizi ifade etme şansı verdiğiniz için bizler de teşekkür ederiz.
Sorunuzun yanıtına, tümden gelecek olur isek; 2021 yılı hepimizin bildiği gibi pandemi sonrası global, aynı zamanda ülkesel olarak başta sağlık sektörü ve üretim sektörü olmak üzere, bankacılık finans sektörü, enerji sektörü, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, taşımacılık & lojistik sektörü, teknoloji-medya-telekominikasyon sektörü ve perakende & hizmet sektörü ile birlikte ‘hatta’ kamu sektörlerini derinden ve genellikle negatif yönlü etkilemiştir.

Özellikle dönemin sert olarak etkisini hissetmeye başladığımız 2020 yılı 1. çeyreğinden nerede ise 2021 yılı son çeyreğine kadar bütün sektörler önce zorlanmış, sonrasında her sektör kendi faaliyet konuları uyarınca gerekli özel önlemlerini alarak ya da en azından almaya çabalayarak ayakta kalma gayretine girmiştir. Dolayısıyla 2021 yılı aslında 2020 yılının tezahürü sonucunda etkilerinin devam ettiği bir yıl olarak kayıtlara geçmiştir diyebiliriz.

Özellikle 2021 yılının 2. çeyreği itibariyle kendini iyiden iyiye hissettiren hammadde ve lojistik krizi; biz kimyasal ürün üreticilerini derinden sarsmıştır diyebiliriz. Kendi kimyasallarımızın üretilebilmesi için tedarik sürecine girdiğimiz sabun,fluks, vaks ve kömür yapıcı kimyasal hammaddelerin birim fiyatlarında yaşanan nerede ise aylık seviyede değişimler; bizler ve en önemlisi son ürün üretici tel firmaları adına sene başında yapılan bütçeleme faaliyetlerinin mecburi olarak revize edilmesine neden olmuştur.
İlave olarak ise, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanan kurdaki dalgalanmalar, üretime katılan bütün firmaların direk ya da dolaylı olarak maliyet hesaplamarında olağandışı sapmalara sebebiyet vermiştir.

Elbette; bu sert, rüzgarlı ve fırtınalı havayı; gerekli stratejik hamleler ile minimize etmeyi hedef edinen firmalar, durumu en az hasarla atlatmış diyebiliriz.
Dolayısı ile iş dünyasının son iki yılını baz aldığımızda ve iş dünyasının karşısına çıkan bu gibi durumlar toplandığında ‘’sürpriz’’ kelimesinin iş lügatından kalktığı, yaşanan ya da yaşanacak olağandışı durumlara karşı firmaların her zaman A planlarının yanısıra; ‘B’, hatta ‘C’ planları olması gerektiği de bir kez daha anlaşılmıştır.

Durumu özele indirgeyerek firmamız üzerinden değerlendirecek olur isek; 2021’ inin sert havasını elimizden geldiğince yumuşatarak, iş birliği içerisinde olduğumuz firmaları da maksimum derecede koruyarak dindirmeye gayret ettiğimizden söz edebiliriz. Bu pencereden baktığımızda; 2021 yılı gerek PAN CHEMICALS S.p.A Italia adına, gerek PAN CHEMICALS BOSPHORUS Türkiye adına, gerekse PAN CHEMICALS AMERICAS Mexico adına zor ama stratejik planlarımız doğrultusunda hafif meltem rüzgarlı ve sükunetli geçti diyebiliriz.

Hakan Bey, 2022 ve sonraki yıllar için yaptığınız kısa dönemli planlamalarınızdan da bahsetmenizi rica ederiz.

2022 yılı için iyimser planlarımız olduğundan söz edebiliriz. Birinci amacımız 2021 itibariyle elde ettiğimiz seviyeyi korumak, ikinci amacımız ise seviyemizi geliştirerek daha yüksekleri hedeflemektir. Özellikle ikinci amacımıza yönelik Ar&Ge çalışmalarımızın hız kesmeden devam ettiğini belirtebiliriz. Bütçe olarak Ar&Ge departmanımıza ciddi anlamda pay ayıran özel firmalardan biri olduğumuzu da mahsusen belirtebilirim. Bizce kalitenin ortaya çıkması; kimyasal hammaddelerden başlayarak, üretilen son tel’ e (halat, yay, çivi vb) kadar sirayet edeceği için; her zaman gerek kendi üretim kalitemize, gerekse paydaşlarımızın yarı ya da son mamüllerinin üretim kalitesine özel olarak önem vermekteyiz. Bu uğurda, eforumuzu toplam kalite prensibi üzerine yoğunlaştırarak geliştirmekteyiz. Dolayısıyla, çalışmalarımızın ve çabalarımızın meyvelerini her şartta ve her zaman toplama gayretinde olacağımızı deklare ederiz. Bazı durumlarda, meyveler her ne kadar ağaçların dallarının en yüksek kesimlerinde bulunsa da, her zaman elde edilecek ürünü yani meyveyi son derece kaliteli ve özgün bir şekilde elde edeceğimizi/edilmesine yardımcı olacağımızı bütün paydaşlarımızla paylaşmak isteriz. 2022 yılının hem Türkiye, hem de Dünya açısından, en önemlisi daha sağlıklı bir şekilde geçmesini umuyoruz. Sağlıkla beraber diğer donelerin peşin sıra geleceğinin kanaatindeyiz. Temennimiz pandeminin bir an önce azalarak bitmesi yönündedir.

Önümüzdeki dönemde sizce; genel olarak Türkiye Sanayisini, özel olarak Tel Sanayisini neler bekliyor, sizler neler ön görüyorsunuz.

Özellikle, Avrupa’ da artık hızlandırılmış biçimde azalan ağır sanayii üretim faaliyetleri, lojistik ve jeopolitik olarak önem kazanmış ve daha da önem kazanması beklenen doğu yönüne doğru iyiden iyiye aktarılmaya başlanmıştır. Bu durumu, ülkemiz sanayiisinin fırsat bilerek, kendi yatırımlarını rekabetçi fiyatlar ve kalite ile birleştirerek üretime çevirme gayretinde olacağına inancımız tamdır. Bu doğrultuda, Türk Tel Sanayii’ sinin 2022 yılında da gelişme ve büyüme hedefinde olacağını, yatırımların hız kesmeden devam edeceğini ve dolayısıyla daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Oluşmasını beklediğimiz şartlar doğrultusunda ülke ekonomik gelişimi için bizler de kendi payımıza düşen desteği Türk Sanayisine aktaracağımızı; sizlerin nezdinde, bütün okuyucularınız ve Türk Sanayisinin bütün dişlileri ile paylaşmak isteriz.

Hakan Bey, bizlerle paylaştığınız bilgiler, yorumlarınız ve düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz var ise sizleri dinlemek isteriz.

Altan Bey, bizler de KABLO TEL DÜNYASI Dergisinin; Türk Tel Sanayii’ sine verdiği ve vereceği destekler için şimdiden sizlere teşekkür ederiz. Her birimiz aynı uçağın yolcuları olduğumuz için, uçağımızın da en sağlıklı ve en doğru biçimde hedef havaalanına indirilmesini beklediğimiz için Türk Tel Sanayiisini rotadan saptırmadan, hep birlikte hedefe doğru uçuracağımıza inancımız tamdır.

Son olarak; Türk Tel Sanayisi  zelinde, bütün Dünya Sanayisine sağlıklı ve bol tonajlı üretimler dileriz. Saygılarımızla,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ