28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ören Kablo San ve Tic. LTD Şti Ticaret Müdürü Serdar Baykal: 2017 yılında temelini atmış olduğumuz marka ve imaj yatırımlarımız ve nihayetinde marka bilinirliği ve ulaşılabilirliği ile ilgili faaliyetlerimizi 2018 senesinde de devam ettiriyoruz.

Ören Kablo San ve Tic. LTD Şti Ticaret Müdürü Serdar Baykal: 2017 yılında temelini atmış olduğumuz marka ve imaj yatırımlarımız ve nihayetinde marka bilinirliği ve ulaşılabilirliği ile ilgili faaliyetlerimizi 2018 senesinde de devam ettiriyoruz.

Ören Kablo olarak, 2017 yılında yeniden yapılanma sürecine girdik. Neredeyse 40 yıllık köklü geçmişimizde bilinen Aile firması kimliğinden sıyrılıp Kurumsallaşarak büyümeyi ve kurumsal yönetime geçerek sürdürülebilirliği sağlamayı hedef koyduk. Tüm ticari politikalarımızda, vizyonumuzda, yönetim kadromuzda yenilikler ve iyileştirmeler yaptık. Köklü geçmişimizden aldığımız güçle, 2018 yılında modern, yenilikçi, dinamik ve genç bir kadro ile sektörümüze hizmet etmeye devam ediyoruz.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Başlıca ürün guruplarımızı Koaksiyel Kablolar, Kontrol Kabloları, Yangına Dayanıklı Kablolar, Bilgi İletişim Kabloları, Kapalı Devre Kamera Sistem (CCTV) Kabloları, Yangın Alarm Kabloları, Dahili Telefon Kabloları, Bus Kablolar ve Özel /Bileşik Kablolar şekilde sıralayabiliriz. Ören Kablo marka tesciliyle, koaksiyel, yangın alarm, telefon, BUS, kontrol-kumanda kabloları gibi diğer ürün grupları da üretilmektedir. Türkiye’nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olan ve 1979 yılından beri Ören Kablo markası ile üretilen koaksiyel kablolar; güvenle kullanılmakta olup sektörde çok önemli bir yere sahiptir. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışında çok önemli projelerde kullanılmıştır. Kapalı Devre Kamera Sistem (CCTV) Kabloları Türkiye’nin önde gelen güvenlik firmaları tarafından uzun yıllardır tercih ediliyor. Kontrol–Kumanda kabloları PVC ve halojensiz versiyonları ile ana ürün gruplarımızdan biridir.

Yine Ören Kablo tescilli markasıyla ürettiğimiz, yangına dayanıklı kablolar; akıllı veya yarı akıllı binalarda tahliye sırasında belirli bir süre fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistemlerde kullanılmaktadır. Bu kablolar; alevi geciktirme, alevi yaymama, 3 saatlik yatay alev testi, alev altında mekanik darbe testi, alev altında su püskürtme testi, duman yoğunluğu testi, korosiv gaz testi ve diğer tüm elektriksel ve fiziksel testlerden geçirilen kablolar olup yangın sırasında fonksiyonunu sürdürme özelliğine sahiptirler.

Bu konuda dünyadaki talep ve gelişmeleri de yakından takip eden Ören Kablo; yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. Yangın kablolarında Alman VDE, Tüv Rheinland, diğer ürün gruplarında TSE ve TSEK sertifikaları mevcuttur.

Ören Kablo ‘nun sahip olduğu altyapı ve teknoloji olarak geldiği nokta nedir?

ÖREN KABLO İstanbul – Silivri Ortaköy mevkiinde 9.000 m2 kapalı alanda üretimine devam etmektedir. Modern ekstruder hatları ile üst kalite üretim gerçekleştirilmektedir. Üretim hatlarının tümünde spark tester cihazları ile izolasyon ve dış kılıftaki yüzeysel hatalar ve incelmeler tespit edilmektedir. Tüm ekstruder hatlarında lazerle ölçüm yapan çap ölçme cihazları kullanılmakta ve kablonun çap ölçüsü bu cihazlar yardımı ile minimum toleransla üretilmektedir. Makinaların büyük çoğunluğu PLC kontrollüdür. Ekranlı kablolarda transfer empedansı ve ekranlama faktörü ölçümlemeleri yapılabilmektedir. İzole, kılıf, büküm, örgü, sargı, zırhlama, paketleme ve diğer hatlarımızda her bir ekipman titizlikle tanımlanmış, detaylandırılmış ve proses süreçlerinde maksimum verim alınması için organize edilmiştir.

Data kablolarında ciddi yatırımlarımız söz konusu; Veri transferinde kullanılan Cat kablolar, diğer bir adıyla Ethernet kablolar, gelişen teknoloji ile beraber hızlanma ihtiyacı taşırlar. Hızlanan veri transferlerini karşılamak için farklı teknik özelliklere sahip cat 6, cat 6a ve cat 7 kablolar bu sebeple üretilmekte olup bu ürünlerin kullanım alanına göre doğru seçimi önem taşır. 2016 yılının sonuna kadar Cat 6 kablo üretimini aralıksız sürdüren firmamız, gelişen teknolojinin doğuracağı ihtiyaçları önceden görerek Ar-Ge ve üretim yatırımlarını üstün kaliteli Cat 7 ve Cat 7A kablo ürünlerini de sunabilecek seviyeye getirmiştir. Ören Kablo bugün itibari ile teknolojik gelişmelere paralel sektörde ileriki dönemlerde doğacak ihtiyaçları karşılayacak üretim koşullarını bugünden karşılayacak kapasitededir.

Cat 7 ve üzeri Data/LAN kablolarında izolasyon malzemesi olarak Köpüklü Polietilen kullanıldığından öncelikle Cat 7 ve üzeri Data/LAN kablolarının izolasyonlarının üretimleri için Fiziksel Köpüklü İzolasyon hattına yatırım yaptık. Ören Kablo, kablo kategorisinin artmasıyla hassasiyetinin de artması, dolayısıyla perlerin Empedansını, direnç dengesizliğini üretim sırasında çok iyi kontrol altında tutulması gereksinimini de göz önüne alarak kabloyu tek aşamada bükebilen hatlarında bu parametreleri sürekli kontrol altında tutabilmek için perlerin bükülmesinden, en son grup büküme kadar her aşamada online gerginlik kontrolü sağlayabilmektedir. Üretim hatlarının yanı sıra test cihazlarına da ciddi yatırımlar yaptık laboratuvarımıza en son katmış olduğumuz test cihazları sayesinde Data/LAN kablolarını 2GHz seviyesine kadar test edebilmekteyiz.

Ören Kablo 2017 yılını nasıl tamamladı? Beklentileri ve hedefleri yakaladınız mı?

Ören Kablo olarak, 2017 yılında yeniden yapılanma sürecine girdik. Neredeyse 40 yıllık köklü geçmişimizde bilinen Aile firması kimliğinden sıyrılıp Kurumsallaşarak büyümeyi ve kurumsal yönetime geçerek sürdürülebilirliği sağlamayı hedef koyduk. Tüm ticari politikalarımızda, vizyonumuzda, yönetim kadromuzda yenilikler ve iyileştirmeler yaptık. Köklü geçmişimizden aldığımız güçle, 2018 yılında modern, yenilikçi, dinamik ve genç bir kadro ile sektörümüze hizmet etmeye devam edeceğiz Alçak Gerilim Kabloları üretimin de Türkiye ve dünya da önemli bir konumda olan firmamız Ören Kablo, Türkiye’nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olarak sektördeki liderliğini pekiştiren yeni kurumsal kimliğini oluşturdu. Yeni konumumuzu yansıtacak şekilde görsel kimliğimizi de yenilemiş olduk. Yeni kazandığımız görsel kimlik ve tüm bu değişiklikler ile birlikte yeni küresel marka konumumuzu duyurmak ve pazarımızda uçtan uca katma değerli hizmetler sunduğumuzu görsel olarak daha iyi ifade etmek üzere logomuzu da yeniden tasarladık. Ören Kablo San ve Tic. LTD Şti Ticaret Müdürü Serdar Marka kimliğini düzenleyerek, sadeleştirmeyi ve faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyalarda tutarlı hale getirmeyi hedefledik. Perpa Ticaret Merkezi 11. Katta bulunan merkez satış ofisimizi yine Perpa Ticaret Merkezi 2. Katta ve daha büyük bir ofise taşıdık. Ürün gruplarımızı geliştirerek uzmanlığımızı pekiştirmek ve sonucunda gelir artışımızı ileriye taşımayı ve sunduğumuz ürün ve hizmetleri mevcut ve potansiyel müşterilerimiz açısından daha görünür hale getirmeyi hedefliyoruz.

2017’ye tüm bu unsurları kapsayan bir yol haritası ile başladık. Tüm bu faaliyetlerin sonuçlarını ölçülebilir veriler ışığında geçmiş yıllara göre değerlendirdiğimizde, 2017 yılı olarak son yılların en başarılı yılını geride bıraktığımızı görüyorum. Bu anlamda, 2017 yılı için çok başarılı bir yıl geçirdik diyebilirim.

Ören Kablo son yılarda sizinle birlikte kurumsal yapılanmaya gitti. Burada vermek istediğiniz imaj ve hedefleriniz nelerdir? İstediğinizi sağlayabildiniz mi?

Kurumsallaşmayı; bir işletmenin, faaliyetlerini kişilerin varlığına bağımlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapı oluşturmak olarak görüyorum. Elbette bunun temel amacı, firmanın patron, yönetici, kritik personel vb. kişilerden bağımsız hale gelmesi ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.

Bu, işletmenin önemli noktalarında insanın olmayacağı değil, fakat onlar olmadığında aksama yaşanmadan her şeyin kaldığı yerden devam edebilmesi anlamına gelir. Bugün işletmelerde patron ağırlıklı bir yönetim anlayışının yetersiz kaldığı, yönetimde ağırlık noktasının ekip çalışmasına kaydığı, kişiye bağımlılığın en aza indirgendiği bir anlayışın güçlendiği bir gerçektir. Kurumsallaşma, işletmenin bir sistem haline gelmesidir. Kurumsallaşma şirketin tamamen profesyonellere terk edilmesi, kontrolün elden çıkartılması değil, şirketin kuralları, standartları, prosedürleri, kendisine özgü değerleri, iş yapma usul ve yöntemleri, çalışma biçimleri olması ve kişilerden bağımsız kalması, yetki ve sorumlulukların dağıtılması, profesyonel bir yönetime geçilmesi, aile ve iş ilişkilerinin birbirinden ayrılması demektir. Belirli bir büyüklüğe kadar kurucu ve çevresindeki az sayıda çalışanı ile hızlı ilerleyen işletmeler, büyüdükçe daha büyük sorunlarla karşılaşırlar.

Başlangıçta, büyümenin ne zaman gerçekleşeceği ve bu durumda neler yapılacağı hakkında planları bulunmadığından, sorunlar ortaya çıktıkça tek tek çözülür ve işletme yoluna devam eder. Ancak bütüncül ve sistemli bir yaklaşım olmadığından, işletme zamanla şişmanlar, hatta “obez” halini alır ve kontrolü zorlaşır. Bunun yanında, kurucuya bağlı olarak hayatını sürdüren işletme, ondan uzaklaştığında veya onu kaybettiğinde krize girer. Bir kısmı da krizden çıkamaz ve hayatı sona erer. Kurumsallaşma, belirsizliği ortadan kaldırır, verimliliği artırır, profesyonelleşmeyi ve şeffaflığı sağlar.

Bu durum haliyle gerek çalışanların kariyer planın da gerekse bayilik sistemi ile çalışan geniş yapılı organizasyonlar da, iç ve dış paydaşların kuruma olan güveni ve sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Tabiî ki kolay değil bu yapıya birden geçmek ancak imkânsız da değil, bir yerden başlamak ve sabırlı olmak ama en öncesin de bu zorunluluğu farkında olmanız gerekiyor. Biz oldukça zorlu bir yıl geçirdik çok ciddi yol aldık en büyük avantajımız en tepeden itibaren hepimizin inandığı bir yapıyı oluşturmaya çalıştığımız gerçeği. İnanmak başarmanın yarısıdır.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olarak bilinen Ören Kablo, yıllar içinde müşteri memnuniyetini birincil öncelik yaparak genişlettiği üstün kaliteli ürün gamına, konusunda uzman, dinamik ve yaratıcı takım arkadaşlarıyla hayata geçirdikleri yeni nesil ürünlerini de ekleyerek üstün kaliteli kablolarını müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor. Ören Kablo Neredeyse 40 yıldır sektörde hizmet vermeye devam ediyor. Kablo sektöründe firmaların büyümekten ziyade geldiği yeri koruyabilmek konusunda sıkıntıları olduğuna çok kez şahit oldum. Burada büyümeyi sürdürülebilir kılmanın en önemli unsur olduğuna inanıyorum. Markalaşmak, kurumsal yapıyı kurup yönetmek, güvenilen ve tercih edilen itibarlı firma konumunda olabilmek, tüm bu faaliyetlerin neticesinde kazanmak ve tüm paydaşlarımıza kazandırmak öncelikli başlıklarımızı oluşturuyor.

Gelinen nokta da; Ören Kablo, teknik yönden çok güçlü aynı zamanda girilmesi zor bir pazar olan Almanya’da güçlü bir marka değeri yaratmış olup Almanya’da faaliyet gösteren kablo operatörlerinden ürünlerine teknik onay alabilmiş ve kendi markasıyla kendini bu pazarda kanıtlamış ilk ve tek Türk firmasıdır. 2009 yılından bu yana Almanya kablo TV ürün segmentinde olan firmamız bugün itibari ile %60’lık pazar payı ile “lider” konumundadır. Almanya Vodafone da onaylı tek Türk markası olmamız yine firmamızı ön plana çıkartan başarı hikâyelerimizden bir tanesidir. Toplam ciromuzun %40 gibi bir oranını Başta Avrupa olmak üzere 65 ülkeye %85 kendi markamızla ihracatını gerçekleştiriyoruz.

2018 yılı için hedefleriniz nedir?

2017 yılında temelini atmış olduğumuz marka ve imaj yatırımlarımız ve nihayetin de marka bilinirliği ve ulaşılabilinirliği ile ilgili faaliyetlerimiz 2018 senesinde de devam ettiriyoruz. 2018 ve diğer takip eden yıllarda da yolumuza istikrarlı, vizyoner ve sistemli bir şekilde devam etmeyi hedefliyoruz. Bunu yapabilecek yetenekte ekip, teknolojik alt yapı, vizyoner bakış açısı ve güçlü sermaye yapısına sahip olduğumuz açıktır.

2018 yılın da geride bıraktığımız ilk 3 ay verilerine baktığımız da toplam ciromuzun önemli bir kısmını yeni müşteriler den oluştururken mevcut müşterilerimizin toplam cirodaki payının arttığını gözlemlemekteyiz. 2017 senesi ne göre cirosal ve müşteri adeti bazında ciddi bir artış göstermemiz bizleri motive eden sonuçlardır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Öncelikle bize şirketimizi ve şirketimizde olan gelişmeleri anlatma fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Bizler Müşteri ilişkileri Yönetimi modeli, CRM konusunda çalışmalar başlattık. Müşteri algılamalarını, müşteri beklentilerini, memnuniyet ve şikâyet düzeylerinin ölçülmesi ve rakiplerimiz ve şirketimizin kıyaslanması çalışmaları gibi. Bu anlam da müşterilerimizin dönüşlerine son derece fazla ihtiyaç duymaktayız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ