09.06.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ok Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Halit OK: Kablo Üretim ve PVC Makaron Üretim Hattı yatırımlarımızı gerçekleştirdik.

Reklam

Firmamız, yurt dışından yeni tedarikçilerimiz ile yaptığımız görüşmeler ve anlaşmalar sonrasında malzeme temini sıkıntısı yaşamadan üretimlerini sürdürmek için geniş kapsamlı planlar oluşturmuştur. Büyümeye doğru yapılan planlarımızda hedeflerimizi birer birer gerçekleştirmiş olmaktan mutlu olduklarını belirten Halit Ok sektör ile bilgileri bizlerle paylaştı.

2015 yılında planlamış olduğunuz hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

2015 senesi firmamız için oldukça iyi geçti diyebilirim. Ekonomideki durgunluklar, firmamızı ve hedeflerimize ulaşma yolunda yapmış olduğumuz planlarımıza uygun olarak geçti. Firmamız, %35 büyüme gösterdi, yeni yatırım planlarımızda hedeflerimize ulaştık. Kablo Üretim ve PVC Makaron Üretim Hattı yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Müşteri portföyümüz her geçen gün genişliyor, mali konularda yapmış olduğumuz dikkatli yürüyüşümüz sayesinde 2015 senesini iyi bir performans ile tamamladık. Kablo üretimimiz, PVC Makaron üretimimiz aralıksız olarak sürdürülüyor. 2016 yılı gelmeden önce hedef tablolarımızı oluşturduk, kararlar alındı ve planlanan hedeflerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz.

Ekonomide yaşanan Euro/Dolar, hammadde vb. temini gibi dalgalanmalar firmanızı nasıl etkiliyor?

Hedeflerimize koymuş olduğumuz Kablo Gruplama ve Estelasyon sürecinde Yurt Dışı bağlantılarımız oldu. GÜNEY KORE’ den malzeme, hammadde, Komponentler, Terminaller temin etme yönünde iyi görüşmelerimiz oldu, artık ülkemizde Beyaz Eşya ve Otomotiv Sektöründe kablo gruplamada kullanılan Terminaller, Konnektörler, malzeme ve komponentlerin direkt tedarikçisi olma yönünde anlaşmalar yaptık. Hem kendi üretimlerimizde hem de bizim gibi gruplama ve estelasyon işleri yapan firmaların kullandığı malzemeleri ithal ederek satışlarını da gerçekleştireceğiz. Web sitemiz sürekli güncelleniyor, reklam ve pazarlama çalışmalarımıza başladık. Dolar / Euro kur dalgalanması çok fazla etkilemiyor, zaten ekonomi sürecinde bu dalgalanmalar doğal olarak sürdürülüyor. Şu anda üretim kapasitemizin %85 dolaylarında sürmesini normal karşılıyoruz, 2016 yılının çok daha iyi geçmesi için yatırım planlarımızı dikkatli bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz.

Kablo sektöründe kapanan veya işleri yavaşlayan firmalar oluyor, bu konudaki yorumunuz nedir?

Firmamız, yurt dışından yeni tedarikçilerimiz ile yaptığımız görüşmeler ve anlaşmalar sonrasında malzeme temini sıkıntısı yaşamadan üretimlerini sürdürmek için geniş kapsamlı planlar oluşturmuştur. Büyümeye doğru yapılan planlarımızda hedeflerimizi birer birer gerçekleştirmiş olmaktan mutluyuz.

İşleri yavaşlayan veya kapanan kablo firmalarının yanlışlarına düşmeden maliyetlerimize en az zarar gelecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaybeden veya işleri yavaşlayan firmaların kaybettikleri noktalara değil, başarılı olan ve daha da büyüyen kablo firmalarının kazandıkları başarılara bakıyoruz. Başarılı bir firma olmak, her geçen sene daha ileriye giden, istihdamı büyüten firma olma yönünde planlarımızı oluşturduğumuz için sektörümüzü her zaman başarılı ve işlerini iyi yönetilen firmaların olduğu bir sektör olarak kabul ediyoruz. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan kablo sektörü çok kötü durumda değildir ve ekonomik sıkıntılardan etkilenmeyecektir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ