17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş; Elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji alanlarına odaklanarak, karbon nötrlüğüne katkı hedefimizi, gezegenimizi ve insan faktörünü ilk sıraya koyarak, müşteri ve iş ortaklarımıza sürdürülebilir karlılık sağlama hedefiyle çalışıyoruz.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş; Elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji alanlarına odaklanarak, karbon nötrlüğüne katkı hedefimizi, gezegenimizi ve insan faktörünü ilk sıraya koyarak, müşteri ve iş ortaklarımıza sürdürülebilir karlılık sağlama hedefiyle çalışıyoruz.

• Nexans’ın Türkiye yolculuğunu kısaca özetler misiniz? Üretim, istihdam ve satış anlamında değerlendirebilir misiniz?

Nexans Türkiye’nin temelleri, 1968’de Denizli’de kurulan Ergür Kablo ve 1973’de Tuzla’da kurulan İzka Kablo’ya dayanıyor. O zamanki ismiyle Alcatel Kablo, bu yılları takip eden dönemde satın almalar yaparak bu iki şirketin birleşimine ve arkasından da 2000 yılı itibariyle hem global hem de Türkiye organizasyonunda Nexans markası ile devam eden yolculuğa öncülük ediyor.

Nexans Türkiye, 42 ülkede yaklaşık 25.000 çalışanıyla varlık gösteren Nexans Grubunun çok önemli bir parçası, İstanbul Tuzla ve Denizli’de olmak üzere 2 fabrikamız, 2 tane AR-GE merkezimiz ve 500’ün üzerinde çalışanımızla, elektriğin dağıtım ve kullanımından mobilite çözümlerine, müşterilerimizin ihtiyaçları için sistematik ve entegre çözümler üretiyoruz.

Nexans Türkiye, iç pazardaki marka gücü ve pazar payı ile birlikte, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere üretiminin %60’lık kısmını ihraç eden, ihracat rakamları bakımından ülke ekonomisine önemli katkıda bulunan ve ayrıca “İhracatın Yıldızları” ödülüne layık görülen bir marka.

• Yönetim olarak önümüzdeki döneme yönelik vizyonunuz ve hedefiniz nelerdir? Nexans Grubu, yüz yıldan daha uzun bir süredir dünyanın elektrifikasyonunda çok önemli bir rol oynadı ve gelecekte de önemli bir oyuncu olarak varlık göstereceği net.

Nexans olarak hedefimiz, güvenli, sürdürülebilir, yenilenebilir, karbondan arındırılmış ve herkes tarafından erişilebilir olan elektrifikasyonun yeni dünyasına öncülük etmek diyoruz.

Nexans Grup stratejisine de paralel olarak, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji alanlarına odaklanarak, 2030 yılına kadar karbon nötrlüğüne katkı hedefimizi, gezegenimizi ve insan faktörünü ilk sıraya koyarak, geliştirdiğimiz yenilikçi ve akıllı çözümler ile müşteri ve iş ortaklarımıza sürdürülebilir karlılık sağlamaya devam etmek hedefiyle çalışıyoruz.

• Son yıllarda AB ülkeleri başta olmak üzere çevreye duyarlı üretim konusunda hassasiyet söz konusu ve bir dizi eylem planları açıklanıyor. Dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, Avrupa Yeşil Mutabakatı… Firma olarak bu konulara yaklaşımınız nedir?

Nexans, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gezegen hedefine ulaşmada dünya çapında önemli bir rol oynuyor. Grubumuz, sürdürülebilirlik kapsamında 2030 yılında karbon nötr olma taahhüdü için önemli adımlar attı. Grup ve Nexans Türkiye olarak, her sene karbon emisyonumuzu %4,2 azaltma yönünde kendimize hedef belirledik. Bu hedefe ulaşabilmek için Nexans olarak 2 alana odaklanmış bulunmaktayız: Endüstri 4.0 destekli projelerimizle atık ve enerji gibi sera gazı emisyon kaynaklarımızın tüketimini azaltarak karbon nötralitesine katkıda bulunmak ve gezegenimizin sürdürülebilir elektrifikasyonu için lider olmak. Nexans Grubu olarak, 2008 yılından bu yana UN Global Compact üyesiyiz. Bu kapsamda kurumsal sosyal sorumluluk politikamızda sürdürülebilir gelişim hedeflerine yer vermiş bulunmaktayız. SDG 9 (Endüstri, İnovasyon ve Altyapı) SDG 12 (Sorumlu Üretim ve Tüketim) ve SDG 13 (İklim Eylemi) hedefleri stratejimizin yapı taşlarını oluşturuyor.

Nexans, 2020 yılında CDP (Carbon Disclosure Project) A-List firmaları içerisinde yer almış ve 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlandırma hedefine katkıda bulunmayı taahhüt etmiştir.

2021 yılı sonuçlarımıza baktığımızda, hedefimizle tutarlı olarak sera gazı emisyonumuzu %4,2 oranında azalttığımızı belirtmek isterim. Ayrıca, üretim tesislerimizde geliştirdiğimiz enerji verimliliği projeleri ve yatırımları da bu amaca büyük destek olmakta. Bu hedeflere ulaşmak için aldığımız aksiyonların sonuçlarını görmenin ve gezegenimize sağladığımız katkının öneminin farkındayız. Hepimizin bu ortak hedef doğrultusunda ilerlemesinin gezegenimiz için bir zorunluluk olduğunun bilincindeyiz.

Dijital teknolojilerin kullanımı ve yaygınlaştırılması, bu süreçte en büyük destekçilerimizden biri. Dijital dönüşüm projelerimiz, insanlığın bugünü ve geleceği için verimliliği artıran, yıkıcı iş modellleri kuran, inovasyonu tetikleyen programlardan oluşmakta. Nexans‘ta gerçekleştirmiş olduğumuz programlar, sürdürülebilir iş modelimizi takip edip ölçümlememize ve geliştirmemize olanak sağlıyor. Bu programlarla amacımız proseslerimizden doğan GHG (Greenhouse Gas) emisyonunu ve kaynak kullanımını optimize ederek döngüsel ekonomiyi desteklemek. AI, bigdata , IOT , dijital ikiz gibi teknolojilerden faydalandığımız birçok projemiz eş zamanlı olarak fabrikalarımızda devam etmekte.

• Türkiye’de üretici olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Son yıllarda kronikleşen döviz kuru, enerji maliyetleri ve hammadde en önemli sorun başlıkları olsa gerek…

İşçilik maliyeti açısından Türkiye ürün katma değeri ile kıyaslandığında büyük bir avantaja sahip. Ayrıca kalifiye işçilik açısından da insan kaynağı büyük avantaj sağlıyor. Özellikle bizim gibi çok uluslu şirketler için bu avantaj önemli bir fark yaratmakta. Tabi ki coğrafi konum ve ekonomik durumun getirdiği zorluklar var. Ana etkenlerden olan enerji bunlardan bir tanesi; gerek maliyet artışı gerek sürdürebilirlik açısından önem taşımakta ama Türkiye bu konuda özellikle yenilenebilir enerji kaynağı oluşturma ve bunu avantaja çevirme konusunda büyük potansiyele sahip. Ülkemizde gelişmiş ve önemli bir konuma sahip olan kablo sektörü de bu potansiyeli avantaja çevirme konusunda en önemli oyunculardan bir tanesi. Bu durum karşılıklı bir kazanım döngüsü doğurmakta.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ