17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Nejdet Tıskaoğlu – Yönetim Kurulu Başkanı, Elcab Kablo Profil San. Tic. A.Ş. Elcab Kablo; Kalite, İnovasyon ve Rekabette Öncü…

Nejdet Tıskaoğlu – Yönetim Kurulu Başkanı, Elcab Kablo Profil San. Tic. A.Ş. Elcab Kablo; Kalite, İnovasyon ve Rekabette Öncü…

Hayata geçirdiği projeler ve yaptığı çalışmalar ile elde ettiği başarılarla dolu geçmişinin haklı gururunu, kuruluşunun ilk gününden itibaren kaybetmediği genç ve dinamik ruh ile emin adımlarla geleceğe taşıyan Elcab Kablo olarak, sektörde lider firmalardan biri olmak ve Avrupa’da bir marka değeri oluşturmak gibi büyük hedeflerle 1998 yılında, beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik. Silikon kablo ve fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimine başladık. Ürün gamımızı genişletmemize müteakip ihracatımızda da bir artış söz konusu oldu. Buna binaen, 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimizi Arnavutköy fabrikamızda sürdürdük. Beyaz eşya ve elektrik & elektronik sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübemizle mevcudiyetimizi idame ettirmekte olan Elcab Kablo olarak 56 ülkeye ihracat yapmakta ve bunun sonucu olarak İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer almış bulunmaktayız. Kaliteden ödün vermeden doğaya ve çevreye saygılı bir anlayışla üretim yapan, sektörün talepleri doğrultusunda etkin, güvenilir, yenilikçi ve özgün tasarım, mühendislik projeleri ile faaliyetine devam etmekte olan firmamız müşteri taleplerine uygun entegre çözüm önerileri sunmakta, sadece yurt içindeki başarılarıyla değil, birçok yabancı ülkeye olan ihracatı, yerli iş gücü istihdamı, yerel tedarik zinciri kurulması ve teknoloji transferiyle de ülkemize ekonomik katma değer yaratmaya devam etmektedir.

Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da yer alan ve yıllık 500.000 adetlik pişirici üretim kapasitesi bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamız önerilmiştir. Bu doğrultuda Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’nın KwaZulu Natal Eyaleti’nde bulunan Durban şehrinde 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu üretim tesisimizi faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri bu ülke de üretmeye başlayarak ilk yurt dışı yatırımımızı hayata geçirmiş olup bugün itibariyle 250 kişilik personel kadromuzla yolumuza devam etmekteyiz. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırım ile sadece Güney Afrika’da değil aynı zamanda tüm Afrika kıtasında silikon kablo üretimi yapan tek firma olma ayrıcalığa nail olmuş bulunmakta olup bu yatırımın memleketimizde yer alan sanayiciler için emsal teşkil etmesini temenni ediyor, kurulduğu günden bu yana Elcab adına layık bir şekilde yer aldığımız tüm sektörlerde yurt içi faaliyetlerimize devam ederken, yurt dışında da evrensel değerlerden ödün vermeden ülkemizin adını en iyi şekilde temsil ederek başarılı projelerde yer almaya özen gösteren, ülkemizin bayrağını yabancı bir ülkede dalgalandırmanın gururunu tatmış öncü bir firma olarak bu duyguyu diğer firmaların da yaşaması adına bu tarz bir yatırımı herkese tavsiye ediyoruz.

Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi ile ilk yurt dışı yatırımını gerçekleştirerek mevcut başarısını taçlandıran firmamız, başkanlık görevini yürüttüğüm Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan, gurbette yaşayan, farklı alanlarda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi kişilerin memleketlerine dönerek yatırım yapmak suretiyle şehrin ekonomik ve sınai gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan “Eve Dönüş Projesi” kapsamında Zonguldak, Çaycuma’da gerçekleştirdiği yatırım bünyesinde İstanbul ve Durban’da üretilen tüm ürünleri Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikada da üretmek suretiyle tam kapasite ile faaliyete geçmiştir. Büyük bir emek ve özveri ile kurduğumuz ve hep birlikte büyüttüğümüz, Eylül sonu itibariyle tüm faaliyet sahamızı tek bir lokasyonda toplayacağımız Zonguldak, Çaycuma’da kurduğumuz fabrikamızda istihdam ettiğimiz personel sayısını 400’e çıkartmayı hedeflemekteyiz.

Tüm bunlara ek olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde, topluma öncü ve örnek olma amacıyla hareket eden, ülkemizin gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkıda bulunmayı görev bilen ve sosyal sorumluluk projelerinin bilincinde olan firmamız bu bağlamda Çaycuma Gençlerbirliği Spor yönetimini devralmış bulunmaktadır. İstikbalimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin topluma faydalı bireyler olması yolunda, kötü alışkanlıklardan uzak, kişisel gelişimlerini sağlıklı ve verimli bir şekilde tamamlayabilmeleri adına, geleceğin futbolcularını yetiştirmeyi gaye edinen, yeni unvanı olan Elcab Kablo Zonguldak Gençlerbirliği Spor ile yoluna devam eden takımımız ilerde milli takımda forma giyeceğinden emin olduğumuz, gelecek vaat eden, ilerde Süper Lig’de mücadele eden takımlar ile milli takımımızda görev alabilecek seviyede başarılı gençlerden oluşmaktadır. Bu anlamda böyle önemli bir organizasyonun yönetimini devralmış olmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ