28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Mustafa Kurt / Güney Afrika Fabrika Müdürü-Elcab Cable and Profıle (Pty) Ltd.

Mustafa Kurt / Güney Afrika Fabrika Müdürü-Elcab Cable and Profıle (Pty) Ltd.

“Bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız.”

Elcab Kablo firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Elcab Kablo, 2 ortaklı olarak 1998 yılında kuruldu. 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik. Sektörde lider firmalardan biri olmak ve Avrupa’da bir marka değeri oluşturmak gibi büyük hedeflerimiz vardı ve bu hedeflerimize ulaşmak için büyümemiz gerektiğinin bilincindeydik.

Belirlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmak amacıyla öncelikle gerekli olan tüm kalite belgelerini almak için çalışmalara başladık ve silikon kablo ile fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimimizi faaliyete geçirdik. Ürün gamımızı genişletince ihracatımızda da artış oldu. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize Arnavutköy fabrikamızda devam etmeye başladık. Fabrikamız 7000 metrekare kapalı alana sahip olup bugün itibariyle 200 çalışanımızla mevcudiyetimizi idame ettirmekteyiz. Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız.

Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürünlere/mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan % 15’lik ithalat vergi uygulamasına karşılık hammadde ithalatında bu oranın uygulanmaması, ithalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda yapılan istişareler neticesinde bizlere, kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamızı önermiştir. Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde gerekli protokoller hazırlanmış, izlenecek olan zaman çizelgesi hazırlanarak satış, alım ve gizlilik detaylarını içeren resmi sözleşme imzalanmak suretiyle ilk adım atılmış ve ardından 23.11.2017 tarihinde ELCAB CABLE AND PROFILE (PTY) LTD. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başlamış bulunmaktayız.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Makine parkuru ve nitelikli eleman konusunda değerlendirdiğimizde iyi bir değere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Makine parkurunun kaliteli ve verimli üretim için tek etmen olmadığının ve nitelikli insan gücünün varlığının ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kurulduğu günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren firmamız bu yola çıkarken misyonunu silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya yönelik olarak belirlemiştir. Bu nedenle silikon kablo üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimizdir. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkmaktadır. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamakta olup diğer kimliğimizle de silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz.

Bu bağlamda sektörde silikon kablo üretimi yapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri elektrik marketleri bulunmaktadır. Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamızdır.

Firmanız Ar – Ge ve Ür –Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu ? Ar-Ge çalışmalarınız hangi aşamada?

Ürünlerimiz ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 standartları ile VDE, CE, TÜV, EAC, ROSH ve REACH ürün kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır. İnovasyon ve Ar-ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katarak küresel bir marka oluşturma yolunda büyük bir artı değer oluşturacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler tarafından tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır.

Elcab Kablo olarak bu yıl nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Hedeflerinize yönelik yol haritanızı oluşturdunuz mu?

Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Yapılan AR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz.

Elcab Kablonun sektördeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimizdir bu nedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır.

İhracatınız var mı ? Varsa ağırlık olarak hangi ülkelere yapmaktasınız?

Ürünlerimizi Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın birçok bölgesine ihraç etmekte olup önümüzdeki yıllarda ise Merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz. İlk olarak 2000’li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyle yurtdışında fuarlara katılmaya başladık. Almanya’nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur. Zira bu fuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldık. Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bir pazarı ne kadar iyi takip ederseniz o pazardan o kadar çok sinyal alırsınız.

Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamıyoruz. Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Son olarak Elcab Kablonun sektördeki misyonu ile ilgili değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız.

Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar, gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir. Türk kablo sektörüne dair gözlemlediğimiz en temel sorunun ne olduğuna dair konuşacak olursak bunun maalesef ki sadece sektörel bazda değil genel anlamda çoğu firmanın üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat etmesi veya kapasite arttırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gitmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı olumlu geri bildirimler getirecek AR-GE ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır.

Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetini bu stratejilerin ışığında gerçekleştiren örnek firmalarından biri olarak sektörümüz adına üzerimize düşen misyonu layıkıyla yerine getirmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ