22.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Mustafa Baha Akçura MBA Endüstriyel Ürünler Gen. Müd.; DEĞİŞİM

Mustafa Baha Akçura MBA Endüstriyel Ürünler Gen. Müd.; DEĞİŞİM

2010 yılından beri yaptığımız kauçuk kayışlarında kaplama sistemimizi kablo sektörü için uygulanabilir bir çözüm üreterek sektör ile paylaşma fırsatı bulduk diyen MBA Endüstriyel Ürünler Genel Müdürü Mustafa Baha bey okurlarımıza firmaları ve ürünleri hakkında bilgiler paylaştılar.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı?

Firmamız 2017 yılında yerli teşvik ile ülke sermayesine katkı sağlayıp ithal almak zorunda kaldığımız ürünlerin yerli üreticisi olabilme fikri ile ortaya çıktı. Hale hazırda yurt dışına muhtaç olduğumuz bazı ürünlerin ülkemizde de yapılabileceğine karar vermemiz çerçevesinde bunu kanuna uygun olarak gerçekleştirebilmek adına “MBA Endüstriyel Ürünler Pazarlama” ismi ile firmamızı kurduk. “BAUBELT” markamızı da 2017 yılında tescilledik ve bu isimle tanıtımlarımıza başladık. Aslında başlangıcımızın temeli hale hazırla kauçuk ürünleri üreten kauçuk firmamızın 3. Neslini de temsil ediyor olmamdan da süregeldi. 1972 den beri süregelen kauçuk tecrübemiz bize kablo sektöründe de yardımcı olup doğru ürünü bulmamızı sağladı Şu anda hale hazırda Kablo çekme makinesi(caterpillar) çekme kayışı ve kablo metre ölçümünde kullanılan kauçuk sırtlı triger kayışları temin ediyoruz. Edinilmiş tecrübelerimizi yeni firmamızda kullanarak yerli ve yabancı müşterilerimize en iyi ürünleri çıkarmaya çalışıyoruz.

Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İş olarak yaptığımız aslında çok da geniş kitlelerin ilgileneceği konular değil maalesef, gıda, inşaat ya da otomotiv gibi hayatımızın büyük bir parçası olan konuların ucundan tutuyoruz. Sektör olarak aydınlatma, tekstil, gıda, tavukçuluk, ambalaj ..vs. gibi birçok alanda ürünler çıkartıyor olsak da aslında tüm ürünlerimiz Kauçuk ürünleri etrafında şekillenmektedir.

Kauçuk teknolojisi olarak da şu şekilde özetlemek gerekir ise, otomobilin tarihçesinde, ilk seri üretim (1908 Henry Ford) üretime geçtikten sonra günümüzde geldiğimiz otomobillerdeki bugünkü nokta arasında oluşan uçurumu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte tekerlek olarak at arabalarında kullanılan tahta tekerlekten sonra kauçuk tekerleğe geçişin üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen kullanılacak alternatif bir ürün geliştirilemediği için hala kauçuk tekerlekleri veya lastikleri kullanmaktayız.

Bu çeşitliliğin oluşmaması sebebi ile kauçuk üreticileri ve kullanıcıları bu ürünü çok daha fazla türevlendirdi. Bu sayede başta zor koşullar için uygun görülmeyen kauçuk maddesi şu anda hayatımızın birçok yerinde kendine yer buluyor. Bizimde yapmış olduğumuzürünler ile birçok farklı sektörde çalışmamızın yanı sıra kablo sektörü de 2016 yılında keşfettiğimiz ve ihtiyaçlarını gördüğümüz bir sektör olarak karşımıza çıktı.

2010 yılından beri yaptığımız kauçuk (zaman yada triger) kayışlarında kaplama sistemimizi kablo sektörü için uygulanabilir bir çözüm üreterek sektör ile paylaşma fırsatı bulduk. Şu anda ölçümleme kayışlarında da kullanılan dişli kayışların kaplamalarını da yapıyoruz. Yaptığımız ürün kıyası olarak Avrupalı rakiplerin üretim sistemleri üzerinden müşterilere sunduğu yenilik, dayanım, çekme kabiliyeti gibi hususların üzerinde durarak nihai üretimimizi yaptık. Bu kapsamda Türkiye’nin 5 bölgesinde kablo üreticilerimize ürünlerimizi temin etmekteyiz.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi paylaşmanızı istesek neler söyleyebilirsiniz?

Kauçuk, yapılan iş gereği sektörde biraz daha niş kalmakta ve üreticisi sınırlı bir alanda faaliyet göstermektedir. Günümüz koşullarında daha çok kullanılan plastik, demir ve diğer metal türevleri gibi daha çok kullanılan malzemelerin birleşim yerlerinde esneklik, sızdırmazlık, kaydırmazdık gibi değişken parametrelerin bulunduğu kör noktada hayatımıza kauçuk girmektedir. Bu konuda kauçuk kendi içinde dayanım bazlı, esneklik bazlı ,yüksek ısı dayanımı bazlı, gibi farklı koşullarda çalışabilmesine olanak sağlayan ara ürün formatını senelerdir sürdürmektedir.

Ürünlerimiz kablo sektöründe de çekme mukavemetinin makaralara dolaması için ihtiyaç duyulan tutunma kuvvetini kullanarak çalışmaktadır. Malzeme türevi olarak biz doğal kauçuk kullanırız ve tabiatı gereği doğal kauçuk ağaç öz suyudur. Bu sebeple ürünler çevreye zarar vermeyen ve hatta organik olarak adlandırabileceğimiz türden ürünlerdir.

Firmanız acısından 2019 yılını değerlendirmenizi istesek neler söyleyebilirsiniz? 2020 hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

2019 yılını firmamız açısından yeni müşterilerin kazanımı ve ürün ile üretim tecrübelerinin geliştirilmesi olarak başarılı bir yıl olarak nitelendirebiliriz. Her ne kadar ülke olarak bir darboğazdan geçsek de geçtiğimiz yılı kümüle değerlendirecek olursak kendimizi iyi bir konumda buluyoruz.

Avrupa pazarı firmanız açısından ne kadar önem arz ediyor? Küresel anlamda hangi ülkeler ile çalışmaktasınız?

Avrupa pazarı özellikle bize yakın oluşu ve rekabetin hiyerarşik olarak pozisyonumuzu belirlemede önemli bir coğrafya. Çok daha fazla yakın devlet ve hale hazırda diğer tedarikçilerin yaptığı ürünler bizi zor kararlar vermeye itiyor. Bu dar pazarı paylaşma konusunda kendimize planladığımız yüzdelik paydaları çıkarabilirsek kendimizi dünya pazarında ispatlamış olacağımızı tam manasıyla hissetmiş olacağız. Çünkü ülkemizdeki bazı yanlış yaklaşımların aksine, kaliteli ürün beklentisi yüksek müşteriler sizi hatasız ve sorunsuz ürün çıkarmaya ve rakipleriniz sayesinde de daha iyi üretimler yapmaya zorluyor. Bu durumun kazananı iyi ürün yaparak bizler, iyi ürün temin eden ülke olarak da Türkiye’miz olacaktır.

Sektördeki rekabet ortamı konusunda neler söylemek istersiniz?

Her sektörün kendi zorlukları ve parametreleri var. Kimse kolay para kazanmıyor. Bizim dezavantajımız yeni ve bilinmeyen bir firma olmak. Bu sebeple çalıştığımız ya da çalışacağımız yerleri teşvik edebilmek adına ürün denemelerini ve paylaşımlarımızı sürekli tutuyoruz. Bu sayede başladığımız bir firma ile devamlı çalışır hale hızlıca geçebiliyoruz.

Firmanızı sektördeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Sektördeki diğer rakiplerimiz ile olan pozisyonumuzu değerlendirecek olursak, gördüğümüz kadarı ile sektörün 2. Yada 3. En büyük tedarikçisiyiz. Hedefimiz tabi ki liderliğe geçmek . Bu konuda da özveri ile piyasa payı büyütme çalışmalarımız hızla devam etmekte. Son olarak eklemek istediğiniz konu veya konular var ise paylaşmanızı rica ederiz.

Bizim için de aynı durum söz konusu olan bir konuya girmek istiyorum. İyi fiyat ve iyi ürün temin ettiğimiz yerleri bulduktan sonra yapılan yıllık fiyat artışları gibi diğer unsurlar hep ikinci planda kalıyor. Günün sonunda işletme körlüğü oluşmuş tek düze geliştirilmemiş ürünleri almaya devam eden bir yerde buluyoruz kendimizi. Bu alışkanlıklarımızdan sıyrılıp sektördeki yeni gelişmeleri görmezden gelme ya da yeniliğe kapalı olma durumundan uzaklaşmalıyız. Değişime açık olduğumuzu hem dil hem de fiilen gösterebiliyor olmalıyız. En büyük yaşadığımız sıkıntımız bu aslında. Yeni ürüne kapalı kişiler. Bu yüzden eski teknolojiyi kullanmaya ısrar ettiğimiz ilerleyememiş bir yerde kalıyoruz bazen maalesef. Konu ile ilgili çok beğendiğim bir karikatürü de paylaşıyorum. Hem sözde hem fiiliyatta değişime gelişime ve yeniliğe açık olmamız temennim ile.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ