21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Murat Erdoğanlı Hanif Kablo Yönetim Kurulu Başkanı: Hanif Kablo olarak 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapmaktayız.

Başta Ortadoğu olmak üzere, Avrupa birliği ülkeleri, Afrika ve eski Sovyet ülkeleri ihracat yaptığımız bölgelerdir diyen Hanif Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erdoğanlı firmaları ve ileriye dönük projeleri hakkında bilgi verdiler.

Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verirmisiniz ?

2000’li yıllarda kablo ihracatı olarak serüvenimize başladık. Başta Ortadoğu olmak üzere ihracatta gerçekleştirmiş olduğumuz başarı üzerine acaba kendi ürünümüzü pazara sunabilir miyiz düşüncesi oluştu. Nitekim 2013 yılında pazara yakın olması hasebiyle Gaziantep’te deneme üretimine başladık. İlk atölyemiz 500 m2 alanda küçük bir işletme idi. Sadece haberleşme kabloları üretmekte idik. Gaziantep dönemi ihracatını yaptığımız kabloları doğru bir yapılanma ile üretebileceğimizi de gösterdi. Bu şevkle 2014 yılında Malatya 2. Organize sanayi bölgesinde 14000 m2 açık 4500 m2 kapalı alanda imalata başladık. 20’si beyaz yakalı olmak üzere 100’ün üzerinde personel istihdam etmekteyiz.

Üretim kapasiteniz ve ürün çeşitleri hakkında neler söylemek istersiniz. İmalatınızın ne kadarını ihracat yapıyor ve hangi bölgelere ihracatınız gerçekleşmektedir ?

Yıllık 3.300 ton bakır, 700 ton alüminyum ve 8.000 ton plastik kullanımı ve totalde 12.000 ton kablo üretimi kapasitesindeyiz. Haberleşme grubu, alçak gerilim, orta gerilim ve enerji kabloları üretmekteyiz. Üretimimizin %90’ınını ihracat yapmaktayız. Başta Ortadoğu olmak üzere, Avrupa birliği ülkeleri, Afrika ve eski Sovyet ülkeleri ihracat yaptığımız bölgeler. 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapmaktayız. Hali hazırda 300 milyon tl’nin üzerinde ihracat gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınız var mı? Varsa çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Malumunuz olacağı üzere bilgi çağında yaşamaktayız. Ve gelecek her daim kendisini yenileyen firmaların olacaktır. Örneğin üç beş yıl öncesinin dev firmaları Erikson, Nokia gibi üreticiler ar-ge ve ür-ge noktasında atik davranamadıklarından piyasadan silinmişlerdir.

Hanif kablo olarak bu durumun bilincindeyiz. Pazardaki rekabet gücümüzü kaybetmemek hatta geliştirmek için yoğun çaba sarf etmekteyiz. makina ekipmanlarımızı periyodik olarak güncellemek ve revize etmekteyiz.

Bünyemizde istihdam ettiğimiz kablo sektöründeki duayen kabul edilebilecek profesyonellerimiz sayesinde bir taraftan sektörle alakalı tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz diğer taraftan da nasıl yenilikler oluşturabilirizi düşünüyoruz.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

İç pazarda henüz yeniyiz. Dış ticaret menşeili bir firma olduğumuz için hem mevcut pazarımız hem de önceliğimiz hep ihracat olmuştur. Lakin özellikle bizim asıl pazarımız olan Ortadoğu’daki siyasi çalkantılar bizi iç pazara da yöneltti. Henüz iç pazarda arzu ettiğimiz seviyede değiliz. Lakin sabırlı olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Sektördeki dengeleri değiştirebilecek ağresif bir politikadan özenle kaçınıyoruz.

Ancak Ortadoğu’daki pek çok siyasi sıkıntıya rağmen “hanif kablo” bölgenin başat aktörlerinden birisidir. Kıran kırana rekabete girmiş olduğumuz Çinli firmalara gücümüzü hamdolsun kabul ettirebildik. Fiyat ve kalite politikalarını bize göre oluşturmalarını sağlayabildik.

Yurtiçi ve yurtdışı satışlarınızı artırmak için neler yapmaktasınız?

Aslında satışlarımızı arttırmak için bir gayret gösterdiğimiz söylenemez. Çünkü hala kendi siparişlerimizi bile yetiştiremediğimizden ötürü satışlarımızın %40’ı oranında ülkemizdeki kardeş kablo üreticilerinden fason hizmet almaktayız.

Ancak asıl pazarımızın krizlerle dolu bir coğrafya olmasından ötürü yarınları daha sağlam planlayabilmek için hem iç Pazar satışlarımızı arttırmak hem de Ortadoğu haricindeki ülkelerdeki ihracat oranımızı yükseltmeyi tasarlıyoruz.

2017 yılında firmanızın hedefleri nelerdir? Yeni projeleriniz olacak mı?

Hanif kablo olarak planlamalarımızı kısa, orta ve uzun vadede olarak yapmaktayız. Kısa vadeli perspektifimiz mevcut siparişlerimizi tamamıyla kendi öz bünyemizde üretmek ve bu süre zarfında bizi tercih etmelerinden ötürü kendilerine minnettar olduğumuz müşterilerimize en kaliteli ürünü en uygun koşullarda ulaştırmaktır.

Orta vadede ise “beka sorunu” yaşamamak için Ortadoğu pazarımıza alternatifler geliştirmeliyiz. Hali hazırda Avrupa, afrika ve eski Sovyet ülkelerine ihracat yapmakla beraber dilediğimiz oran ve seviyede maalesef değiliz. Ve şu anda dostlar alışverişte görsün şeklinde tabir edebileceğimiz iç Pazar satışlarımızı hanif kabloya yakışan pozisyona getirip ulusal bir marka olabilmektir.

Uzun vadedeki planımız ise uluslararası bir markaya dönüşerek hem ülkemizin gurur kaynağı olmak hem de milli sembolümüz hilali tüm dünyada dalgalandırmaktır. Böylelikle hem ihracat yaparak kangren olmuş milli sorunumuz cari açığa bir nebze de olsa çözüm olmak, hem de istihdam sağlamaktır. Ancak bu şekilde vatanımıza milletimize asla tam olarak ödeyemeyeceğimiz borcumuzu kendi çapımızda da olsa ödeyebileceğimizi düşünmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

İlginiz alakanız ve hassaten kablo sektörü için çabanızdan ötürü sizlere önce firmam Hanif kablo sonra da tüm kablo sektörü adına teşekkür etmeyi kendime bir borç bilirim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ