28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Melikşah Makine Genel Müdürü Enver Şinik: Firmamız bugüne kadar 64 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ayrıca yurt içinde de 350 farklı noktaya makine satışı gerçekleştirmiştir.

Şirketimiz sektöründe başarısını sürekli kılabilmek için kaliteye büyük önem vermektedir. Makinalarımızda daima birinci sınıf hammadde kullanılmakta ve kalitemizden kesinlikle taviz verilmemektedir. Ayrıca makinalarımız teslim edilirken bizzat yetkili personelimiz tarafından kurulum yapılmakta ve müşteriye kaliteli ürün elde etmesi için gerekli bütün eğitimler verdiklerini belirten Şinik sektör ile ilgili sorularımız yanıtladı.

Melikşah Makine firmanızın müşterilerinize sunduğu ürün ve hizmetler nelerdir?

Şirketimiz 2005 yılında kurulmuş olup kablo soyma, kablo kırma, e-atık ve lastik geri dönüşüm makinaları üretimi yapmaktadır. Firmamız üretimi yapılan makinalarla ilgili son teknolojik gelişmeleri devamlı surette takip etmekte ve makinalarımızın verimliliğini artırmak için sürekli olarak çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu çalışmalar neticesinde firmamı sektörde ve uluslararası platformda yerini sağlamlaştırmıştır. Şirketimiz sahasında uzman ve tecrübeli personeli ile daima kaliteli üretim anlayışında olmuş ve müşterilerine de bu anlayış doğrultusunda hizmet vermektedir.

Firmamız bugüne kadar 64 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ayrıca yurt içinde de 350 farklı noktaya makine satışı yapmıştır. İhracat yaptığımız başlıca ülkeler arasında, ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA, BELÇİKA, AVUSTURYA, ÇEK CUMHURİYETİ, SİNGAPUR, DANİMARKA, İSVEÇ, İSVİÇRE, FİNLANDİYA, ROMANYA, MOLDOVA, UKRAYNA, RUSYA, YUNANİSTAN, KOSOVA, İNGİLTERE, ABD, KOLOMBİYA, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ, GÜNEY AFRİKA, TUNUS, LİBYA, ETİYOPYA, IRAK, SURİYE, ÜRDÜN, MISIR, KUVEYT, KATAR, SUUDİ ARABİSTAN, KKTC, İRAN, AZERBAYCAN, İSRAİL, MACARİSTAN, SIRBİSTAN bulunmaktadır.

Ürünlerinizi kullanan müşterilerinizin verimlilik, maliyet, vb. konulardaki kazançları nelerdir?

Şirketimiz sektöründe başarısını sürekli kılabilmek için kaliteye büyük önem vermektedir. Makinalarımızda daima birinci sınıf hammadde kullanılmakta ve kalitemizden kesinlikle taviz verilmemektedir. Ayrıca makinalarımız teslim edilirken bizzat yetkili personelimiz tarafından kurulum yapılmakta ve müşteriye kaliteli ürün elde etmesi için gerekli bütün eğitimler verilmektedir. Makine tesliminde müşteri onayı alındıktan sonra personelimiz oradan ayrılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışına yapılan bütün satışlarımızda bu yöntem uygulanmaktadır.

Firmamız satış sonrası müşteri taleplerini karşılamaya da büyük önem vermektedir. Oluşan problemler en çabuk şekilde yerinde çözülmekte müşterilerimizin üretimlerinin aksamasının önüne geçilmektedir. Müşterilerimizin maliyet ve verimlilik konusundaki en önemli kazancı makinalarımızda birinci sınıf malzeme kullanıldığı için arıza çıkarmaması ve bu sebeple oluşabilecek beklemelerin önüne geçilmesidir. Gerek satış öncesi gerekse satış sonrası müşterilerimiz soruları ve problemleri için muhatap ve cevap bulmakta zorluk çekmemekte, her türlü bilgiyi en kısa sürede elde edebilmektedir.

İç Pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız ağırlıklı olarak ihracat yapmaktadır. Satışlarımızın yaklaşık % 80’i yurtdışı pazara yöneliktir. Firmamız 2005 yılından bu yana yurt içinde yaklaşık 350 noktaya makina kurulumu yapmıştır. 2016 yılında da Suudi Arabistan, Dubai, KKTC ve Singapur’a ihracat gerçekleştirilmiştir. Özellikle KKTC’ye ilk ve tek lastik geri dönüşüm tesisinin kurulumu yapılmıştır. Dubai’ye satışı yapılan makina da pazara giriş açısından Firmamız açısından önem arz etmektedir. Ayrıca Haziran ayı içerisinde Singapur’a Kablo Kırma Makinası ve Kablo Soyma Makinası kurulumu yapılmıştır. Bu makinalar Singapur ve Güneydoğu Asya pazarı için ilk olma özelliği taşımaktadır.

2016 Yılı ilk çeyrekteki düşünceleriniz ve 2 çeyrekteki beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

2016 yılı dünya piyasaları açısından sıkıntılı geçmektedir. Özellikle hurda piyasalarında yaşanan olumsuzluklar ayrıca Avrupa’da ortaya çıkan son siyasi durumlar ve Rusya ile yaşanan olaylar bugüne kadar piyasaları olumsuz etkilemiştir. Bu sebeple 2016 yılının ilk yarısında ortaya çıkan bu durumlardan oluşacak zararı asgari seviyeye çekebilmek için Firmamız alternatif pazarlara yönelmiş ve bir nebze de olsa bu çalışmanın karşılığını almıştır. 2016 yılının ikinci yarısında da yeni açıldığımız pazarlarda kalıcı olmak için gerekli olan çalışmalara devam edeceğiz.

Ülkemizde ve global pazarlarda sektörünüzün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Ülkemizde ve global piyasalarda siyasi ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle durgunluk hakim. Ümidimiz yakın gelecekte siyasi ve ekonomik belirsizliklerin ortadan kalkması ve piyasaların stabil hale gelmesidir. Belirsizlik ortadan kalktığında piyasalar otomatik olarak rahatlayacak ve insanlar önünü görmeye başlayacak ve yeni yatırımlara yönelecektir diye düşünüyoruz.

Singapur’da kurulan makinaların fotoğrafları
Singapur’da kurulan makinaların fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ