21.03.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Mehmet Arbek Akay Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu CEO’su; Borsan Elektrik ve Aydınlatma ürünlerinde ihracat payını yüzde 50 artırmayı hedefliyor

Mehmet Arbek Akay Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu CEO’su; Borsan Elektrik ve Aydınlatma ürünlerinde ihracat payını yüzde 50 artırmayı hedefliyor
Reklam

2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 68’in üzerinde artışla 237 milyon TRY ihracat gerçekleştiren ve ihracatın toplam gelirler içerisinde payını yüzde 46 seviyesine çeken Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu, 2019 ve sonrasında ihracatın üretimdeki payını yüzde 65 – 70’ler seviyesine çekmeyi hedefliyor.

15 farklı şirketle birçok farklı sektörde faaliyet gösteren ve 2.200 kişiye doğrudan istihdam sağlayan Borsan Grup bünyesinde faaliyet gösteren Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu, 2018 yılında toplam cirosunda yüzde 40, ihracat gelirlerinde de yüzde 68’in üzerinde büyüme sağladı. Grubun toplam cirosu 515 milyon TRY’nin üzerinde gerçekleşirken, ihracat gelirleri de 236.8 milyon TRY olarak kayda geçti.

Türkiye’de 7 Bölge Müdürlüğü ile 81 ilde hizmet sunan Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu’nun, 4 kıtada 75’den fazla ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyaya ihracat gerçekleştirdiğini belirten CEO Mehmet Arbek Akay, 2019 yılında ihracatın toplam gelirler içerisindeki payını daha da yukarıya çekeceklerini söyledi.

Akay, 2019 yılına yönelik hedefleri şu sözlerle özetledi: “2019 yılında yurt içi satışların, konjonktürel nedenlerle daha yatay bir seyir göstermesi beklenebilir; biz, buna rağmen belirli bir büyüme öngörüyoruz. 2019 yılında ihracat önceliğimiz olmaya devam edecek. Üretimimizin ihracata yönlendirilen payını yüzde 65-70’ler seviyesine çekmeyi, iç pazarda ise katma değerli ve karlı büyüme istikrarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Nitelikli, sürdürülebilir, karlı büyüme; ülkemize ve paydaşlarımıza değer katma hedefiyle hareket ediyoruz.”

Mehmet Arbek Akay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ar-Ge ve iş kültürüne dayalı rekabetçiliğin, finansal yapı sağlamlığının ve her iş kolunda olduğu gibi, kurumsal verimliliğin önemi, 2019’da konjonktürel dinamikler nedeniyle kendisini daha da fazla hissettirecek. Bunlar, Borsan’ın öteden beri önemsediği, kaslarını güçlü tutmaya önem verdiği konulardır. Biz, sadece ürünlerimizi değil, müşterilerimizin kendi risk ve maliyetlerini yönetmelerine yardımcı olmayı, işimizin ana odağı ve temel dinamiği olarak görüyoruz.”

Afrika’da Pazar Lideri

4 kıtada 75’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu, özellikle Afrika pazarlarında çok güçlü konuma sahip bulunuyor. Afrika’da 25’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan CEO Akay, “Afrika’da 10’dan fazla ülkede pazar lideriyiz. Aynı şekilde, LED ve aydınlatma ürünlerinde Batı Afrika’da lideriz. Kıta genelinde ülkemize yönelik pozitif bakış açısı, her ülkede farklılık gösteren standartlara göre üretim yapabilme becerimiz ve alt yapı özelliklerine uyum gösterebilen ürün portföyümüz bize büyük avantaj sağlıyor. Afrika’da mevcut ülke pazarlarımızda daha da büyümeyi, pazar liderliklerimizi daha da güçlendirmeyi ve bu kıtada daha fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bölgede, özellikle Fransızca konuşulan ülkelerde büyüme hedefiyle Cezayir’de yatırım gerçekleştirmek de planlarımız arasında yer alıyor” dedi.

Avrupa’da Yayılmacı Strateji

Avrupa pazarında, özellikle enerji ve alüminyum kablolarında güçlü bir konuma sahip olduklarını belirten Akay, “Avrupa pazarını çok iyi tanıyoruz. Pazarla yakın temasımız ve seyahat sıklığımız, müşterilerimizin talep, beklenti ve ihtiyaçlarını daha net analiz edip, en uygun çözümleri sunmamızı sağlıyor. Avrupa pazarına yönelik yayılmacı stratejilerimiz doğrultusunda, zayıf akım ve özel tasarım kabloda Ar-Ge ve üretim gücümüzü daha da yukarı çekmeye odaklanıyoruz. CPR kablolarımızda da çeşitliliğimizi arttıracağız” dedi.

Güney Amerika Pazarına Giriş Yapacak, Orta Doğu’da Satış İstikrarını Sürdürecek Pazar araştırması çalışmaları doğrultusunda, Güney Amerika pazarına girme hazırlıklarında son noktaya gelindiğini dile getiren Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu CEO’su Mehmet Arbek Akay, “Yılın ikinci yarısından itibaren, fuar katılımlarımız ile destekleyerek bu bölgeye açılmayı planlıyoruz. Öncelikli ürün grubumuz kablo olacak. Sonrasında ise, LED ve aydınlatma ürün grubumuz ile pazarda etkinliğimizi artırmak istiyoruz” dedi. Mehmet Arbek Akay, Orta Doğu pazarlarında ise satış istikrarını sürdürmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Kalite – Teslimat – Maliyet Performansıyla Katma Değer Sağlıyor

Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu’nun, müşterilerinin farklı boyutta alt ve üst yapı projelerinde, proje ortağı olarak yer aldığını belirten Akay, “Bakır kablo, alüminyum kablo, zayıf akım kablo, farklı sektörel gereksinimlere göre özel olarak üretilmiş kablo ve LED aydınlatma ürünleri ile pazarın beklenti ve ihtiyaçlarına uygun bir ürün portföyüne sahibiz. Müşterilerimizin ne istediğini en iyi şekilde anlayıp, en uygun ürün çözümü-nü sunuyoruz. Bu tür bir proje ortaklığın-da, ürünlerin Kalitesi, projenin zamanında bitirilmesi için Teslimat ve tabi ki rekabetçiliğin ana unsuru, adil ve avantajlı Maliyet en önemli kriterleri oluşturuyor. Bizim asıl ürünümüz de, Kalite-Teslimat-Maliyet performansımızla sunduğumuz katma değerdir. Kalite, Teslimat, Maliyet performansımızla sağladığımız katma değeri ve dolayısı ile sürdürülebilir ve karlı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda rekabetçi gücümüzü daha da ileriye taşımak için, kendimizi, sistemlerimizi ve süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ