25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

MBA Endüstriyel Ürünler Genel Müdürü Mustafa Baha Akçura İKMİB 2022 başkan adayı Özcan Doğu Kaya ile görüştü.

MBA Endüstriyel Ürünler Genel Müdürü Mustafa Baha Akçura İKMİB 2022 başkan adayı Özcan Doğu Kaya ile görüştü.

İKMİB Başkan Yardımcısı ve Başkan adayı Özcan Doğu Kaya, Birlik çatısı altındaki her bir sektör için sektörel ihracat stratejileri geliştireceklerini, bünyesinde akredite test merkezi ve ARGE altyapılarını güçlendirecek bir platform bulunduracak Kimya Teknoloji Merkezi’ni zaman kaybetmeden hayata geçireceklerini söylüyor. Kaya, küresel ticarette oyunun kuralının değiştiğini, katılımcı, yenilikçi, yaratıcı bir yönetim anlayışıyla, İKMİB’in mevcut yapısını yenidünyanın kurallarına uygun olarak güçlendirerek, yüksek teknolojiye dayalı katma değeri fazla, rekabetçi ürünler üreterek dünya kimya sanayinde nitelikli ihracatımızı artırmayı hedefliyor. Kimya sektörü ihracatçılarının en önemli çatı kuruluşu olan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde (İKMİB) bugünlerde seçim heyecanı yaşanıyor. İKMİB Başkan Yardımcısı ve aile şirketi Derby Konveyör Bant Sanayi ve Ticaret A.Ş. İş Geliştirme ve Teknolojik Gelişmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özcan Doğu Kaya, 7 Nisan 2022’de yapılacak başkanlık seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıkladı. İKMİB başkanlığına; kimya sektörünün dönüştürücü gücünü harekete geçirecek; kapsayıcı, katılımcı, yenilikçi, yaratıcı ve dinamik bir yönetim anlayışıyla talip olan Kaya ile kimya sektörünü, İKMİB’i ve projelerini konuştuk.

-Mustafa Baha Akçura: İKMİB başkanlığına adaylığınızı açıkladınız. Kauçuk sektöründen gelen bir sanayici olan Özcan Doğu Kaya’yı tanıyabilir miyiz?

-Özcan Doğu Kaya : Robert Koleji’nden mezun oldum. Lisans eğitimimi ABD’de Carnagie Mellon University’de Bilgisayar Bilimleri ve Robotik Mühendisliği bölümlerinde çift ana dalda tamamladım.

Profesyonel iş hayatıma Microsoft Windows Kernel takımında başladım ve 4 yıl yazılım mühendisi olarak görev yaptım.

2011’de Türkiye’ye döndüm ve ülkemiz için değer yaratmak ve Türk kimya sektörünün küresel pazarlarda etkinliğini arttırmak için aktif rol aldım. Aile şirketimiz Derby Konveyör Bant’ta iş geliştirme ve teknolojik gelişimden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapmanın yanında İKMİB’in faaliyetlerine destek olmaya başladım. 2014’te İKMİB yönetim kurulu üyesi, 2018’de ise İKMİB başkan yardımcısı olarak aktif rol aldım. Her iki dönemde de kimya sektörü ihracatının artırılması için çok çeşitli görevlerde bulundum.

Sektörümüzün katma değerli üretimini artırmak için temelini ‘Kauçuk Teknoloji Merkezi’ olarak attığımız, sonradan daha kapsayıcı ‘Kimya Teknoloji Merkezi’ne dönüştürdüğümüz projenin mimarı ve yürütücüsü olarak mesai harcadım.

İKMİB dışında İstanbul Sanayi Odası (İSO), Kauçuk Derneği ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇTSO), bir diğer deyişle kimyanın mutfağındaki birçok STK içerisinde yer alarak çok yönlü ve değerli tecrübeler edindim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ