09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

LAPP, doğru akım devriminde bir öncüdür

LAPP, doğru akım devriminde bir öncüdür

LAPP, Doğru Akım uygulamalarında kullanılmak üzere birçok yeni ÖLFLEX kablosu sunuyor.

Doğru akım (DC), enerji temininin geleceğidir ve LAPP, bu geleceği hızlandıracak özel kablolar geliştirmektedir. LED ışıklar, endüstriyel tahrikler ve elektrikli araçlar dâhil olmak üzere pek çok elektrik tüketicisi, aslında doğru akım tüketmektedir. Bu, prizden gelen alternatif akımın (AC), DC’ye dönüştürülmesi gerektiği anlamına gelir ki bu devasa bir enerji israfıdır. Elektriği alternatif akım ile doğru akım arasında dönüştürme işlemi sırasında enerjinin yüzde 30’una kadar bir kısmı kaybedilebilir. Eğer doğru akım her tarafta kullanılacak olsaydı Almanya’nın toplam güç tüketiminin % 30’undan fazlası kurtarılabilirdi; hatta Alman endüstrisinde “yalnızca” tahrikler, DC kullanmaya geçirilmiş olsaydı, bu, ülkenin toplam elektrik enerjisi tüketiminin % 10’u kadar bir tasarruf demekti ve devasa miktarlarda CO2 emisyonu önlenebilirdi. LAPP, doğru akımın potansiyelinin erken farkına varmıştır ve enerji devriminin gerçekleştirilmesi konusunda proaktiftir.

Bu nedenle, entegre kablo ve bağlantı sistemlerinde Stuttgart merkezli küresel pazar lideri, Alman Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen bir proje olan DC-Industrie’nin bağlı bir ortağıdır. LAPP’ın cevaplanmasını istediği soru şudur: Geleneksel AC kabloları DC ile de aynı şekilde çalışıyor mu? Şimdiye kadar birçok uzman buna evet demiştir. Ancak bunun kesin olmadığı konusunda Ilmenau Teknik Üniversitesi’nden Profesör Frank Berger uyarıyor. Testlerinde DC elektrik alanının, bir kablodaki plastik yalıtım üzerinde AC elektrik alanından farklı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Profesör Berger, “Kesin bir öneride bulunmak için henüz erken.” diyor. Bununla birlikte AC uygulamalarına kıyasla belirli DC uygulamalarında farklı malzemelerin kullanılması gerektiğinin zaten açık olduğunu öngörmektedir. Diğer pratik testlerin durumu netleştireceği düşünülmektedir. LAPP, çalışma grubuyla yakın işbirliği içindedir ve ayrıca test kabloları ve test makineleri temin etmektedir. LAPP, Profesör Berger’in araştırma bulgularını uyarlamıştır ve özellikle DC uygulamaları için tasarlanmış kendi kablo ailesini piyasaya süren ilk üretici olmuştur. Her şey geçen yıl ÖLFLEX DC 100 ile başlamıştır. Piyasada benzersiz olan özgün yeniliklere sahip ek ÖLFLEX DC kabloları, Hannover Messe 2019’da sergilenmiştir:

ÖLFLEX® DC SERVO 700
Bu güç kablosu, elektrik tahriklerini doğru akım ile besler. Ara sıra esnek kullanım ve sabit kurulum için uygundur. İletkenler özel PVC ile yalıtılmıştır.

ÖLFLEX® DC CHAIN 800
LAPP’ın genişletilmiş ürün grubuna ait bu kablo, bir adım daha ileri gitmektedir. TPE yalıtım özelliğine sahiptir ve kablo zincirlerinde ve doğrusal hareketli makine parçalarında sürekli hareket için uygundur. Doğru akım ayrıca LAPP standındaki bağlantı teknolojisindeki yeniliklere odaklanan özel bir alan olan Future Lab’in odak noktalarından biri olacaktır. LAPP Holding AG’de Teknoloji ve Yenilikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Georg Stawowy, “LAPP, DC şebekeleri için kablo geliştirmede öncüdür.” diyerek bunun altını çizmiştir. “LAPP müşterileri, LAPP’ın diğer tüm ürünleri ile aynı yüksek kalite standartlarını karşılayan DC kablolarımıza güvenebilirler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?