23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

KYM Kablo Sanayi ve Tic.A.Ş Firma Sahibi Adem Kaymaz: KYM Kablo olarak 2018 yılında alüminyum kablo üretimine geçmeyi hedeflemekteyiz

KYM Kablo olarak halojensiz yangına dayanıklı kablo üretimimizi genişletiyoruz.
İnşallah 2018 yılında Alüminyum kablo ve Halojensiz yangına dayanıklı kabloların üretimiyle birlikte ürün yelpazemizi geliştirmiş olacaklarını belirten Adem bey firmaları ve ileriye dönük projeleri hakkında bilgiler verdiler.

KYM Kablo hakkında bilgi verir misiniz?

KYM Kablo 1996 yılında Yılmaz KAYMAZ tarafından kurularak yaklaşık 5.600 m2 bir alanda üretim yapmaya başlamıştır, Bünyemizde bulunan Kaymazlar Yapı firması grup firması olarak inşaat ile iştigal etmektedir.

Ürün portföyünüz hangi başlıklar altında toplanabilir?

Ürün portföyümüz genel olarak bakır iletkenli alçak gerilim kablolar olmakla beraber, PVC izoleli tesisat kabloları , PVC ve XLPE izoleli alçak gerilim güç kabloları, Halojensiz alev iletmeyen ve Aleve dayanıklı kablolar olarak sıralayabiliriz,

Üretimde kullandığınız standartlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

TSE normlarına uygun üretim yapmaktayız ve gelişen teknolojik makine ekipmanlarını yakından takip etmekteyiz.

Sektörde yaşanan rekabet konusunda görüşleriniz nelerdir?

Ülkemizde TSE ve Sanayi Bakanlığının bu konuyla yakından ilgilendiklerini biliyorum ama her nedense bir türlü aşamadığımız kalitesiz üretim anlayışı devam etmektedir.

Bu durum haksız rekabete ortamına neden olmaktadır . Bu koşullardaki ticaretten kaçınmaktayız,

Bunun dışında standart üretim yapan firmalar ile olan rekabetimizde proaktif yaklaşımlar sergileyerek sektörde öncü ve tercih edilen firma olma yolunda ilerliyoruz,

Alev ilerletmeyen kablo üretimi konusunda firmanız nasıl bir strateji benimsiyor?

Bu konuda dünyada ki ve Türkiye de ki gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Sadece alev iletmeyen kablo üretimi değil aynı zamanda mika bantlı yangına dayanıklı kablolarında yurt dışında önemli bir pazara sahip olduğunu biliyoruz. İlerleyen dönemde aynı önemin Türkiye’de de olacağını ön gördüğümüz için yatırımlarımız bu yönde arttırmaktayız.

Sektörde yaşanan sıkıntılar nelerdir?

Üretim yapan firmalara Devletin daha etkin imkanlar ve üretimi teşvik edici programlar geliştirip sanayiye desteğin daha da arttırılmasını beklemekteyiz. Özellikle yatırım ve teşvik ile ilgili üretime katma değer katan firmalara devletin artı bir kolaylık sağlamasını ülke kazancı için faydalı olacağını düşünüyorum. Türkiye ithalat ülkesi değil üretim ülkesi olmamız gerektiğini düşünen bir sanayiciyim.

Bu durumların çözüme ulaştığı taktirde kablo sektöründe, sektöre hizmet eden firmaların daha kalıcı olacağını ve ülkemize katma değer kazandıracaklarını düşünüyorum.

Ekonomik açıdan bankaların ciddi anlamda sektörü daralttığının ve faiz lobisinin sektöre gerçekten çok fazla zarar verdiğini görüyoruz. Dengesiz kurlardan dolayı ciddi anlamda satışlarda etkileniyoruz ve cirolarımızın asıl düşme sebeplerinden bir taneside riske girememek kaynaklı ticari olarak biz korkularımızı yenemememizden dolayı birçok işin arkasından da çekiliyoruz.
Çünkü hareketli kur sayesinde yapmış olduğunuz ticaret sizi o an cezbederken işin sonunda yapılan ticaretin zarar ile sonuçlanması mümkün olabilmektedir.
Bu sebepten devletimizden dalgalı kur risklerine karşı bir çözüm bulmasını bekliyoruz.

Ayrıca yapılan peşin ya da vadeli ticaretlerimizde ne yazık ki karşılıksız çeklerin kanunen yaptırımları cezai karşılıkları caydırıcı olmamaktadır. Bu durumlar ticari faaliyetlerimizde başarısızlıkla neticelenmektedir. Bir çok meslektaşımız bu durum nedeniyle ticari faaliyetlerini sonlandırmak durumunda kalmıştır. Bu ticari soruna yetkili merciler tarafından ivedilikle çözüm bulunması Türkiye için kazanç sağlayacağını düşünüyorum.

2017 yi firmanız açısından değerlendirmenizi istesek?

2017 yılını hedeflediğimizin üstünde bir ciro rakamıyla kapattık, 2016 yılı bizi 2017 yılı için çok korkutmuştu fakat beklenen olmadı, devletimizin doğru ekonomi programları yürütmeleri sayesinde beklenenin aksine bir yıl geçirdik. Dış etkenlerin ülke üzerindeki baskıcı ve ekonomik zararlara neden olabilecek her türlü planlarını devreye almaları halinde bile Türkiye Cumhuriyetinin büyük bir ekonomi olduğunu yaşadığımız yıl içerisinde bir kez daha görmüş olduk. Devletimizin bu tutumu sayesinde 2017 yılı çok daha iyi bir şekilde geçti.

2018 yılında firmanızın hedefleri doğrultusunda önümüzdeki dönem ne gibi yenilikler ve atılımlar yapmayı planlıyorsunuz ?

Şu anda 2018 yılı ile alakalı yeni yatırımlarımız var, Yeni Bakır ve Alüminyum tel çekme makinamız ile müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yakın bir zaman içerisinde Alüminyum Kablo sektörüne girmeyi planlıyoruz.

Ayrıca Halojensiz yangına dayanıklı kablo üretimimizi genişletiyoruz. İnşallah 2018 yılında alüminyum kablo ve Halojensiz yangına dayanıklı kabloların üretimiyle birlikte ürün yelpazemizi geliştirmiş olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Tüketicilerimizin ürün fiyatlarını çok iyi takip etmeleri sektör için önemlidir. Bir ürünün fiyatı reelde olması gereken fiyattan çok düşük bir fiyata satılıyorsa, o ürünün olması gereken kaliteyi karşılamadığını hesaplaması gerekmektedir.

Bilinçli olan bir tüketici, firmaların geçmişini ve geleceğini araştırarak almış oldukları markaların piyasadaki bilinirliklerinin ve TSE gibi belgelere haiz olup olmadığını TSE’ nin sitesindende bakarak araştırmaları gerekmektedir.

Ayrıca gözle muayene etmek ve birkaç defa denedikten sonra ürünlerin standart olup olmadığını farklı yöntemler ile öğrenebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?