30.11.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Kerem Biberoğlu / Kastro Kablo Genel Müdürü; 24 AYDA 24 FARKLI ÜLKEYE İHRACAT BAŞARISI

24 ayda 24 farklı ülkeye ihracat yapma başarısını göstermiş Kastro Kablo, yurtiçi marka bilinirliğini de her geçen gün pekiştirerek, bugün büyük projelerde çözüm ortağı olarak öne çıkmaktadır. İstanbul 3. Havalimanı, Marmaray CR3, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Eskişehir Yüksek Hızlı Tren projesi sayabileceğimiz referanslarımız arasındadır diyen Kerem Biberoğlu kendileri ve firmaları hakkında sorularımızı yanıtladılar.

Kerem bey ilk önce kendinizi okuyucularımıza tanıtmanızı istesek?

2004 yılında Robert Koleji bitirdikten sonra, lisans eğitimi almak için ABD’ye gittim. 2008 yılında Purdue Üniversitesi – İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. O tarihten beri, temelleri amcam Selçuk ve babam Oğuz Biberoğlu tarafından atılmış inşaat, akaryakıt ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerimiz bünyesinde aktif rol almaktayım. 2014 yılı itibariyle Kastro Kablo A.Ş.’ de Genel Müdürlük görevini icra ediyorum.

Kastro kablo hakkında özet bilgi verir misiniz?

Kısa zamanda Türkiye’nin önde gelen zayıf akım kablo üreticileri arasına girmeyi başaran Kastro Kablo, ürettiği yüksek kalite kablolar ile farklı sektörlerdeki birçok uygulamaya hizmet etmekte ve güvenilir çözüm ortağı olarak sektörde öne çıkmaktadır. Tecrübeli, bilgi birikimi yüksek kadrosu ve gelişmiş makine parkuru sayesinde, daima ileri teknoloji ve kaliteden ödün vermeyen kablolar üreten firmamız, müşteri ihtiyaçlarına zamanında ve ekonomik çözümler üretmeyi kendine ilke edinmiştir.

Üretim kapasiteniz ve üretimini yapmış olduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul-Kıraç’ta, son teknoloji üretim hatları ve makinelerle donatılmış fabrikamız, zayıf akım konusunda Avrupa’nın en çağdaş üretim tesisleri arasındadır. Mevcut makineleriyle aylık 140 ton bakır işleme kapasitesine sahip Kastro Kablo, çok geniş bir yelpazedeki ürün gamıyla sektöre hizmet etmektedir. Ürün grupları arasında Data/Lan, Sinyal, Kumanda & Kontrol, Koaksiyel, Enstrumentasyon, Audio/Video, Silikon ve Yangına dayanıklı kablolar ile değişik uygulamalara yönelik özel kablolar vardır.

Firma olarak 2017’nin yarısında üretim satış,büyüme oranı bakımından nasıl bir performans sergilediniz?

Kurulduğu ilk günden beri marka tanıtımı, satış ve pazarlama faaliyetlerine büyük önem veren firmamız, 2017 yılını 2016’ya göre %100 ‘ün üzerinde bir büyüme oranıyla geçirmiştir. Kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve uygun fiyat birlikteliğini müşterilerine sunmayı başaran Kastro Kablo, her geçen gün müşteri portföyünü geliştirmektedir

Firma yüksek katma değerli üretime yönelik yaptığınız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kastro Kablo Ar-Ge ekibi, kablo sektöründe uzun yıllar tecrübeye sahip dinamik mühendis ve teknik elemanlardan oluşmaktadır. Bu ekip, mevcut ürünlerimizin kalitesini her zaman bir üst seviyeye taşımak için, en son teknolojinin sağladığı imkânlardan da faydalanarak çalışırken, yenilikçi fikirleri de bünyemizde hayata geçirmeye devam ediyor. Bunlardan bir kaçını saymak gerekirse; güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan PV/H1Z2Z2-K kablolar, özellikle zorlu çalışma şartlarına rahatlıkla cevap verebilen PUR (poliüretan) kablolar ve CAT7a 1000 Mhz Data kabloları, bu sene sonuna kadar seri üretimine geçmeyi düşündüğümüz ürünlerin başında geliyor.

Yeni çıkan yasa ile ilgili CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) çalışmalarınız var mıdır?

Müşterilerimizin büyük bir kısmını Avrupa ülkelerindeki büyük tedarikçiler oluşturduğu için, CPR ile ilgili süreci yakından takip ediyorduk ve doğal olarak da bizlerden talep ettikleri birçok ürün için sertifikasyon çalışmalarını Temmuz 2017 ‘den önce tamamlamış bulunuyoruz. Yüksek yanmazlık performansına sahip data, sinyal, enstrumantasyon ve özel kablolar için sertifikasyon çalışmalarımız da devam etmektedir.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

2017 satışlarımızdaki ihracat oranı %80’dir. 24 ay gibi kısa bir sürede 24 farklı ülkeye ihracat yapma başarısı göstermiş Kastro Kablo, bugün batıda İngiltere’den doğuda Vietnam’a kadar uzanan coğrafyada Türk Malı ürünlerini Dünya pazarına sunmaya devam etmektedir. En çok ihracat yaptığımız ülkeler, Fransa, Avusturya, Almanya ve Balkan ülkeleridir.

Yurtiçi marka bilinirliğini her geçen gün pekiştiren Kastro Kablo, bugün büyük projelerde çözüm ortağı olarak öne çıkmaktadır. İstanbul 3. Havalimanı, Marmaray CR3, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Eskişehir Yüksek Hızlı Tren projesi sayabileceğimiz referanslarımız arasındadır.

Yurtiçi ve yurtdışı satışlarınızı artırmak için neler yapmaktasınız?

Yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar payımızı arttırmak için sektörel fuarlara katılıma ve düzenli müşteri ziyaretlerine önem veriyoruz. Geçtiğimiz sene içerisinde toplam 6 yurt dışı fuarına katıldık. Yurtiçinde İNDER Kentsel Dönüşüm Konferansına sponsor olduk ve bu sene Kasım sonunda Ankara’da düzenlenecek olan ATECH fuarında yerimizi alacağız. Marka tanıtımı ve pazarlama faaliyetlerine yönelik çalışmalarımızın dışında, üretim teknolojisi ve iş gücüne yatırım yaparak, müşterilerimize daha kaliteli ürünleri, daha uygun fiyata ve zamanında vermeyi sürdürülebilir hale getirmek için adımlar atıyoruz.

2018 yılında firmanızın hedefleri nelerdir? Yeni projeleriniz olacak mı?

2015 yılı Ekim ayında üretime ilk başladığımızda, 5 sene içerisinde Türkiye’de zayıf akım kablosu denince akla ilk gelen 5 firma arasında olma hedefiyle yola çıktık. İlk iki yılımızda bu hedef için sağlam temeller attık. 2018 yılını Kastro Kablo marka algısını daha da pekiştirmek ve geliştirmek için oldukça önemli bir sene olarak görüyoruz. Cirosal anlamda, 2016 ve 2017 yıllarında yakalamış olduğumuz büyüme ivmesini, 2018 yılında da sürdürmek başlıca hedefimizdir. 2018’de, yıllık bakır tüketiminde % 35’lik bir artış öngörüyoruz. Yeni makine ve laboratuvar ekipman yatırımlarımızla birlikte, ürün çeşitliliğimizi arttırıp, uluslararası ürün belgelendirme süreçlerimizi neticelendirerek, ihracat ve yurtiçi satış rakamlarımızı daha da yukarıya taşıyacağımıza inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kastro Kablo, tecrübeli insan kaynağı sayesinde sürekli yeni ürünler geliştirmeye ve birçok sektöre yönelik özel çözümler üreterek müşterilerine en iyi şekilde hizmet etmeye kendi adamıştır. Firma olarak, kalite yönetimi ve araştırma-geliştirmeye verdiğimiz önem sayesinde, çağımızın ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünleri, uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretip, yurtdışı ve yurtiçindeki ihtiyaçları karşılamaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?