01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

İstatistik modülü, veri aktarımı ve frekans analizi ile İşlemde profil tel ölçümü

İstatistik modülü, veri aktarımı ve frekans analizi ile İşlemde profil tel ölçümü

Yakın zamanlara kadar, işlem sırasında hat içi ürünlerin yüzey kalitesini belirlemek için kullanılan ölçüm sistemleri neredeyse yalnızca işlem kontrolü için kullanılıyordu. Proses değişkenleri ölçülerek hedef değerlerle karşılaştırılmakta ve belirlenen sapmalarla üretim tesisinin ayarları optimize edilmekteydi. Ancak BÜYÜK VERİ ve Endüstri 4.0 zamanlarında bu genellikle artık yeterli değildir. Üretim süreçlerinin kalitesi sadece düzenlenmemeli, aynı zamanda analiz edilmeli ve belgelenmelidir.

Bir hadde makinesi üreticisi olarak FUHR, bitmiş telin geometrik hassasiyetine yönelik artan talepler nedeniyle sürekli olarak zorlanmaktadır. ISO 386’ya göre sınıf 6 doğruluğu neredeyse standart hale gelmiştir. Bu, nominal çapı 3 mm’ye kadar olan küçük profil teller için +/- 0,0030 mm’lik izin verilen sapma anlamına gelmektedir. Bir proses kapasitesi (Cp veya Cpk) de gerekliyse, üretimde sadece +/- 0,0015 mm’lik bir yayılma kalmaktadır.

Günlük üretimde bu gereksinimlerin karşılanmasını sağlamak için tel haddehaneden çıkarken sürekli ölçülmeli ve merdane pozisyonları tam otomatik olarak ayarlanmalıdır. Çok aşamalı haddeleme işlemlerinde, ön haddeleme aşamalarından hemen sonra ölçmek ve kalibre etmek gerekir. Bu nedenle, FUHR tarafından üretilen modern yüksek hızlı hadde makineleri çeşitli ölçüm sistemleriyle donatılmıştır. Genelde yuvarlak tellerin çekilmesinde kullanılan geleneksel lazer gölge ölçüm sistemlerinin, profilleme hatlarında başarılı olduğu kanıtlanmamıştır. Bir yandan telin hafif bir eğimi bile gölgenin boyutunu değiştirirken diğer yandan ön haddeleme aşamalarının ıslak hacimlerinde lazer sistemleri kalıcı olarak kullanılamamaktadır.

Bu nedenle FUHR, telin elmas içeren, yüksek çözünürlüklü yer değiştirme ölçüm sistemleriyle tarandığı dokunsal ölçüm sistemlerine güvenmektedir. Alternatif olarak, elmas prob uçları yerine, özellikle tel geometrisine uyarlanmış prob silindirleri de mevcut bulunmaktadır. Bu ölçüm sistemleri birkaç yıldır FUHR tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. Bu ölçüm sistemleri hassasiyet, sağlamlık ve özellikle verdiğiniz paranın karşılığını vermeleri ile tanınmaktadırlar. Sonuç olarak, bu sistemlerden birden fazlasını bir haddehaneye entegre etmek artık mümkün olan ve yaygın olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. FUHR bu sistemleri yeni makinelerde kullanıyor olsa da aynı zamanda mevcut ve üçüncü taraf tesisler için de tedarik etmektedir. Özellikle, artık üretici tarafından desteklenmeyen iyileştirme ölçüm cihazları, finansal bir katma değer sunmaktadır: yani bir yandan, mevcut ölçüm teknolojisinin çalıştırılması için yeni teknolojiyle değiştirilmesine gerek kalmamaktayken diğer yandan, farklı kökenlere sahip sistemler bir görsel çıkış modülü ile izlenebilmektedir. Bu yazının başında bahsedilen veri analizi ve kalite dokümantasyonu hususlarında müşteri gereksinimlerini karşılayabilmek için FUHR, veri toplama ve değerlendirme sistemi F-MAS’ı piyasaya sundu. Ürün, dokunsal ölçüm sistemlerine ek bir seçenek olarak mevcuttur, ancak mevcut dijital veya analog ölçüm sistemlerine de uyarlanabilmektedir. Ürünün geliştirilmesi sırasında, üçüncü taraf sistemlerle uyumluluğuna – özellikle mevcut sistemlere entegrasyon açısından – özel dikkat gösterilmiştir.

F-MAS ile iki tel boyutu (örn. Dikdörtgen bir profilin genişliği ve kalınlığı) 1000 Hz’lik bir ölçüm frekansı ile ölçülmektedir. Bu gerçek veriler diyagramlarda gösterilmekte, istatistiksel değerler hesaplanmakta ve frekans dağılımları görüntülenmektedir. Raporlar oluşturulurken ham veriler dışa aktarılmaktadır. Müşteri ağlarına entegrasyon da elbette uygulanmaktadır. Standart veri analiz yazılımına veri aktarımı, OPC-UA arabirimi aracılığıyla mümkündür. Ayrıca, döngüsel boyutsal dalgalanmaları algılayan bir FFT analizi de entegre edilmiştir. Bu nedenle, örneğin, bir merdanenin eşmerkezlilik hatası veya bir yatak veya dişli kutusundaki kusur, hatanın meydana gelme sıklığına bağlı olarak bir kalite sorununun nedeni olarak güvenilir bir şekilde görüntülenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?