09.06.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

ISO İkinci 500 içerisinde yer alan ilk zayıf akım kablo firması olarak, geniş üretim kapasitemiz, kalite anlayışımız, etkin hizmet değerlerimiz, müşteri ilişkileri organizasyonumuz ve güçlü bayi yapımızla, yurtiçi ve yurt dışı projelerdeki başarımızı sürdürülebilirlik anlayışıyla tamamlıyoruz.

Reklam

Geçtiğimiz yıl, İstanbul Sanayi Odası’nın belirlediği Türkiye’nin ikinci 500 listesinde yer alan Erse Kablo, deneyimiyle ve kaliteye olan bakış açısıyla sektörde müşterileri tarafından değer verilen ve paydaşlarına katma değer yaratan bir marka haline geldi. Erse Kablo Genel Müdürü Sn. Selami Sivritepe ile 2015 yılını ve 2016 yılındaki planlarını konuştuk.

Erse Kablo, uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteriyor. Erse Kablo marka bilinirliğinde nasıl bir yol izliyor? Kurumsal kimlik yapınızdan bahsedebilir misiniz?

Kurumsal yapınızın güçlü yönlerini, yetkinliklerini ve hangi riskleri içerdiğini analiz ettiğiniz zaman markanız için yarattığınız değeri daha rahat görürsünüz. Bunun için bulunduğunuz sektörü ve hizmet verdiğiniz pazarı derinlemesine anlamanız ve ürününüzü iyi tanımanız gerekiyor.

Erse Kablo ihracatının %70ini kendi markası ile yapan bir firmadır. Bu bizim için kurumsal stratejilerimizi oluştururken çok önemli bir etkendir. Biz alt markalarımızı oluştururken bunları ön planda tuttuk. Markamızın güçlü yanlarını Ervital, Erflex, Ervital Firesafe ve Erline olarak yeni markalarımıza taşıdık. Erse Kablo, kurumsal kimliğini tamamlamış ve 2016 yılı için stratejik hedefleriyle ilerlemeye devam edecektir.

Kalder üyeliğimiz, EEMKON 2015’de ana sponsorlar arasında olmamız ve prestijli projelerde yer almamız bizim paydaşlarımıza karşı sorumlu olduğumuzun da altını çizmiştir. 2016 yılı için yeni sponsorluk anlaşmaları, sosyal sorumluluk projeleriyle ve organizasyonlarımızla ilerlemeyi planlıyoruz. 2015 yılında dünyada ve ülkemizde yaşananlar firmaların belirleyici kararlar almasına neden oldu. Rekabetin yoğun olduğu dünyada marka itibarınızı korumak, algıyı yönetmek, güç ve başarı motivasyonunuzu koruyarak, aldığınız kararları gelişim odaklı almanız gerekiyor.

Riskleri öngörülerinizle fark ederek, kriz ortamı yaratmadan, soğukkanlılıkla, fırsatları görüp değerlendirmeniz gerekiyor. Bu fonksiyonlarla kurum kimliğinizi sağlam temeller üzerine inşa etmiş oluyorsunuz.

Müşterilerinin değer verdiği bir marka haline gelen Erse Kablo, 2015 yılı için belirlediği hedeflere ulaşabildi mi?

2015 yılı ülkemiz ve sektörümüz açısından oldukça zor bir yıl olarak geçti diyebiliriz. Rekabetin yoğun, satışların yavaş, kâr marjlarının eridiği bir yıl geçirdik. Yılın ilk 6 ayı tüketici talebinin ve güveninin negatif görünümüyle geçerken, bizler için bu dönem pazar payını korumaya çalışmakla geçti.

Dünyada halen ekonomik dengelerin oturmadığı bir süreçte ülkemizde bir yıl içerisinde iki seçim olması, siyasi belirsizlikler, terör derken gerçekten zor bir yılı tamamladık.

2015 yılı itibariyle yeni fabrika yatırımımızı tamamlamış bulunmaktayız. Gerek makine parkurundaki modernizasyon ve otomasyon, gerekse kapasite artışıyla faaliyetlerimize hız kesmeden devam ettik. Erse Kablo, büyüme hedefini sadece makine parkuruna dayalı kapasite artışı olarak görmemektedir. Erse, bugün ve gelecekte sürdürülebilir başarı için “toplam kalite yönetiminin” bir takım çalışması olduğunun bilincindedir. Yurtiçi piyasada liderliğini birçok büyük projeyle pekiştiren Erse Kablo yurtdışı piyasalarda da gerek kalite, gerek müşteri odaklı yaklaşımıyla rekabetçi bir rol oynamaktadır. İhracatta benimsediğimiz temel nokta kendi markamızla katma değeri yüksek ürünler ile müşteri taleplerine en kısa sürede cevap vererek global pazarlarda rekabetçi olmaktır. İhracat yaptığımız ülkelerin başında İngiltere, Almanya, Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Mısır, İsrail, Irak, Ürdün, Katar ve Kuveyt yer almaktadır.

Üretimimizin %42’si ihraç edilmektedir. İhracat oranımızın % 51’i Avrupa pazarlarına gönderilmekte ve ilk sırada İngiltere, Avusturya ve Fransa gelmekte geri kalan diğer pay ise Rusya başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyetleri’ne ve Ortadoğu’ya ağılan bir pazar yapısına sahibiz. İhracattaki ürün gamımız, endüstri tesisler ve üst yapı büyük projelerle ön plana çıkmakta. Uluslararası alanda arka değeri yüksek Samsung-Hyundai gibi firmaların bender listelerinde olan bir firmayız. Uluslararası dev projelerin bender listesinde olan bir firma olarak ürünlerimiz sanayi tesisleri ve üst yapı özel projelerde kullanılmaktadır.

Hedefler konusunu sayısal olarak ifade etmemiz gerekirse, geçen yıl yapmış olduğumuz ilave yatırımları da hesap ederek %20 cirosal büyüme öngörmüştük. Şuan ki verilere göre bu rakamın % 2 üzerindeyiz. Cirosal hedefleri tutturmamıza rağmen katkı ve kârlılık hedefleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hammadde girdileri ve satış şartlarının birçok değişkene bağlı olduğu (LM, Dolar-TL, Dolar-Euro pariteleri) bir sektörde hedeflenen reel kârlılığı yakalamak gerçekten çok zor.

Erse Kablo olarak, sizi diğer firmalardan ayıran özelliğiniz nedir?

Firmamızın tarihine, başarılarına, referanslarına, paydaşlarımızla olan etkileşimimize baktığımızda, 20 senelik deneyimimizle sektörde olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. ISO İkinci 500 içerisinde yer alan ilk zayıf akım kablo firması olarak, geniş üretim kapasitemiz, kalite anlayışımız, etkin hizmet değerlerimiz, müşteri ilişkileri organizasyonumuz ve güçlü bayi yapımızla, yurtiçi ve yurt dışı projelerdeki başarımızı sürdürülebilirlik anlayışıyla tamamlıyoruz.

Güvenilir ürün kalitesi, satış öncesi/satış sonrası hızlı ve kaliteli hizmet vermenin yanı sıra güçlü bayi yapısı, stok gücü, Erse Kablo’yu rakiplerinden ayıran özelliklerdir. Erse Kablo, saydığım bu özelliklerin bir sonucu olarak günümüzün en prestijli projelerinde yer alan piyasadaki satıcı, toptancıların raflarında en yaygın şekilde ürünleri görülebilecek firmaların arasına girmiştir. Erse Kablo, aynı zamanda zayıf akım kablolarında “kaliteye ve kalitenin sürekliliğine” verdiği önemle sektörde belirleyici konumdadır.

Erse Kablo’nun kuruluş hedefinde, alanında liderliği kendine hedef belirlemiş. Bunu başarmak adına kazanımlarını kurum gelişimine, insan yatırımına adamış bir firma olmasıdır. Geldiği noktada Silivri’de 20.000 m² alan üzerine kurulu ve 240’dan fazla çalışanı olan bir marka. Müşterilerine çağdaş müşteri hizmetleri verebilmek için şehir merkezine yakın Habiblerde 4.500 m²’lik lojistik merkezi bulunmaktadır.

1996 yılında kurulan, Türk kablo sektörünün güçlü markası Erse Kablo; 2011 yılında başlatılan kurumsal stratejik yapılanma sürecini tüm kademelerine yayarak 2012 yılında bayilik yapılanmasına giderek, bilgi birikimini, deneyim ve tecrübesini, bayileri ile olan ilişkilerini karşılıklı güven temellerine dayandırarak gücüne güç katmıştır.

Markamızın marka konumlandırmasını sağlamak, yıllardır sektörümüzün koşulsuz kabul edeceğine inandığımız; lider ve güçlü marka imajımızı pekiştirmeyi tüm Erse ekibi olarak kendimize hedef koymuş bulunmaktayız. Müşterilerimizle, bayilerimizle ve vizyoner, eğitimli, profesyonel çalışanlarımızla büyük bir aileyiz ve birlikte yürüyoruz. Bayilerimize, markamıza inanan ve gönülden bağlı tüm müşterilerimize karşı ticari ahlak anlayışı ile bütün paydaşlarımızın mutluluğunu göz önünde tutmaya devam ediyoruz.

2013 yılı itibariyle aldığımız kararla bayiilik anlaşmaları yapmayı hedeflemiştik. Bu alanda da çok ciddi kazanımlarımız oldu. Müşterilerimizle olan ilişkilerimizi güven, istikrar, iyi diyalog, deneyim, iyi hizmet anlayışı üzerine yapılandırdık.

Günümüzün satış ve pazarlama tekniklerini en etkin ve en verimli şekilde kullanmayı hedefleyerek, müşteri memnuniyetini sağlamayı, deneyimimizle kaliteli ürün anlayışını ileriye götürmeyi, en etkin diyalogu kurup, devamlı bir üretim ile beraber satış ve pazarlama politikasını oluşturmayı hedefledik.

2015 yılında da marka ve kurum kimliğimizi müşterilerine aktarabilecek, müşteri beklentilerine, kaliteye ve satış sonrası hizmetlere önem veren değerli bayilerimizle karşılıklı güven içerisinde bayilik sistemimizi sürdürdük. Bu yıl içinde aldığımız Ürün Sorumluluk Sigortası ile ürüne ve paydaşlarımıza gösterdiğimiz değeri de belgelendirmiş olduk. Sektörde katma değer yaratan firmalar arasında yer almak, bu işin önemli unsurlarından biri. Ürünlerimizin pazarda yaygın olması, stoklanarak talep görmesi, geniş bayi ağımız bizi sektörde ayrı bir noktaya koyarken, paydaşlarınızla kurduğunuz bağı da güçlendiriyor. Sürekli gelişim hedefi gözeten bakış açımızla, toplam kalite yaklaşımımız ile önleme ve ölçme maliyeti, beraber var olma ve sürekli iyileştirme yaklaşımlarıyla pazardaki etkinliğimizi arttırıyoruz. Küreselleşmenin etkisiyle global dünyaya ayak uydurmak zorundasınız. Bu yüzden üretim alanımızı, modern bir alan oluşturarak ve global düşünerek geliştiriyoruz. Kurum içindeki eğitimlerimizle, organizasyonel ve yönetimsel yeteneklerimizi geliştirerek ilerliyoruz.

Kablo sektörü açısından bir Pazar analizi yapabilir misiniz? Temel pazarlarda hangi gelişmeler yaşanıyor?

Türkiye’de kablo sektörünün oldukça dinamik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu dinamizm kontrolsüz bir dinamizm. 2003-2007 yılları arasında kablo sektörü en popüler dönemini yaşadı. Bu dönemin etkisi ile kontrolsüz yapılan yatırımlar kablo üretimi açısından arz fazlalığı oluşturmuştur. Oluşan bu arz fazlalığı gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında üretici firmaların tamamen fiyat odaklı rekabet etmesi ve standart dışı üretimlerin sonucunu doğurmuştur.

Bunun sonucu olarak, firmalar aşırı kârsızlık ve ardından işletme sermayesi yetersizliği yaşayarak malî krizlere girmiş birçok firma ya kapanmış ya da kapasite düşürmek zorunda kalmıştır. Bu durum maalesef finans kuruluşları, bankalar nezdinde sektöre bakışı olumsuz yönde etkilemiştir. 2016 yılı ekonomik ve siyasi belirsizliklerin azalması, AB ülke ekonomilerinin iyileşme sinyalleri ile beraber sektörün toparlanma yılı olacağı düşüncesindeyim.

2015 yılı çoğu firma ve sektör için zor bir yıldı. 2016 yılı için öngörünüz nedir, nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Açılmayı düşündüğünüz yeni pazarlar var mı?

Her iş bir risktir. Riskleri göz önüne alarak, ilerlemeniz gerekiyor. Her sektörde öncelikle işi en iyi bilen uzmanlarla beraber çalışmanız firmanıza değer katar. Erse Kablo olarak, uzman kadromuzla beraber onların gelişimine yatırım yaparak ilerliyoruz.

Önümüzdeki dönemde, piyasanın nabzını tutarak, piyasayı yakından takip etmeye devam ederek, operasyonel faaliyetlerimizle ve departmanlarımızın stratejik planlamalarıyla beraber kârlı hedefler oluşturmak öncelikli hedefimiz. Zayıf akım kablo sektöründeki deneyimimizi dinamik yapımızla birleştirerek, güçlü, kendinden emin ve lider üreticiler arasında yer alan konumumuzun sürdürülebilir olmasını planlıyoruz. İhracatta pazar çeşitliliği yaratmayı planlıyoruz. Yeni hedef ve pazarlarımız arasında Afrika ve Güney Amerika yer alırken, Avrupa’daki pazarımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

Müşterilerimize katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunarak, markamızın bölge temsilcilikleriyle beraber çoklu satış organizasyonumuzla sürdürülebilir bir strateji hedefliyoruz. Katma değeri arttıran önemli faktörleri başında markalaşma geliyor. Eğer marka değerinizi korursanız ilerlediğiniz pazarlarda etkinliğiniz artar. Stratejilerimizi Erflex, Ervital, Ervital Firesafe ve Erline ürün grup markalarımıza göre geliştireceğiz.

Son olarak sektör ve Erse Kablo olarak eklemek istedikleriniz?

Piyasada sayılı kablo markaları arasında olmak belli sorumlulukları ve duyarlılıkları da beraberinde getiriyor.

Erse Kablo olarak, marka kimliğimizin çatısını oluşturan dürüst, güvenilir, samimi ve paylaşımcı özelliklerimizle beraber öncü, saygılı ve duyarlı marka kültürümüzle, genç, dinamik, inovatif, başarılı marka yansımamızla piyasada fark yaratmaya devam ediyoruz.

Müşterilerimize değer vermemiz, en fazla kârlılık getirecek davranışlarını ortaya çıkararak onları anlamamız, Erse markasını yüksek kalite standartlarına göre konumlandırmamız başarıyı da beraberinde getiriyor.

Sektördeki başarımızı, finansal analiz ve risk yönetimi sistemimiz, yenilikçi bakış açımız, hizmet kalitesine verdiğimiz değer, girişimlerimiz, çalışanlarımızın kurum kültürü anlayışı ve stratejik marka yönetimimiz olarak görüyoruz. Bu yüzden hep birlikte aynı hedef ve vizyona koşmamız en değerli anahtarımızdır.

2016 yılında da yurtiçi ve yurtdışı satış dinamiklerimizde müşteri memnuniyeti fırsatlarını maksimize etmek için her fonksiyonu değerlendirmeye alıp, sürdürülebilir kârlılık sağlayan

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ