28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

İrem GÜNERCAN REKA Elektromekanik Plastik San. ve Tic. A.Ş Genel Müdür; 2018 Reka A.Ş. açısından yatırım yılı olacaktır

80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye alınması hedeflediklerini belirten İrem GÜNERCAN firmaları ve hizmetleri hakkında bilgiler verdiler

Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz ?

Reka A.Ş. 2014 yılında Manisa Muradiye Sanayii Bölgesinde 2000 m2 kapalı alanda kablo gruplama alanında özellikle beyaz eşya, ısıtma-soğutma, dijital ve ticari buzdolabı sektörlere tedarikçi olarak faaliyet göstermek amacıyla, toplamda 3 çalışan ile kurulmuştur. 2015 sonunda Manisa Organize Sanayii Bölgesi 3. Kısım’da bulunan 4.000 m2 kapalı, toplamda 5000 m2 açık alanlı kendi binasına taşındığında çalışan sayısı 35 e yükselmişti. Kendi yeni modern tesislerine taşınmasıyla birlikte büyüme ivmesini arttıran REKA A.Ş., 2017 Ağustos ayı sonunda çalışan sayısını, 9 tanesi beyaz yaka olmak üzere, 168 e çıkarmayı, ilk yılki cirosu da %1500 arttırmayı başarmıştır. Yıl sonuna kadar 180 çalışan hedeflenmektedir. REKA A.Ş. aynı zamanda depo sorumlusu ya da forklift operatörüne varıncaya kadar %90 oranında bayan istihdam ederek bu konuda bayanlara pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Kuruluşuna müteakip üç sene gibi kısa bir sürede hızla büyüyen REKA A.Ş. beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başarmıştır. Bu başarıda ve tercih edilir olmada en önemli etkenin tam zamanında min hata ile uygun maliyete esnek üretim yapmaya bağlayan REKA A.Ş., bu felsefesini doğru ve kaliteli kadrosuyla uygulayarak bu noktaya gelmeyi başarmıştır. Müşterilerinin değişen talepleri ve planlarında, gerekli aksiyonu zamanında alabilen esnekliğe sahip REKA A.Ş., müşterilerinin üretim hatlarını durdurmadan minimum stok maliyeti ile çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bu prensibin neticesinde istenilen maliyet düşüşü zaten otomatik olarak ortaya çıkmaktadır.

Hedefleriniz doğrultusunda önümüzdeki dönem firmanız açısından ne gibi yenilikler ve atılımlar yapmayı planlıyorsunuz ?

REKA A.Ş. hedefleri doğrultusunda 2018 yılı 3. Çeyreğinde plastik enjeksiyon ve fişli kablo üretim hattı yatırımı planlanmaktadır. Bu yatırımları özellikle endüstri 4.0 uyumlu hatlardan oluşturmayı planlayan işletme, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini arttırmayı hedeflemektedir. Artan yeni komponentlerle birlikte müşterilerinin ürettiği nihai üründeki parça oranını artırmayı ve böylelikle standart yan sanayici kimliğinden müşterileriyle ortak kararlar alabilen stratejik partner haline gelmeyi planlamaktadır.

2017 yılını sektörünüz acısından değerlendirebilir misiniz?

2017 yılı sektörümüz açısından oldukça iyi geçmiştir. Özellik 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminden sonra, yılın başında hükümetimizin beyaz eşya sektörüne ve genel imalat işletmelerine karşı aldığı ilave tedbirlerle olumsuz hava hızla giderilmiş ve 2017 yılı üretimleri çok daha üst seviyeye çıkmıştır.Beyaz eşya sektöründe ilave vergi indirimi gibi alınan tedbirler etkisin çabuk göstermiş ve öncelikle sektörün ana sanayisi ve doğal olarak ardından yan sanayilerdeki üretim adetleri bir önceki seneye göre artmıştır. Bu süreçte iç pazarla birlikte ihracat rakamlarının da bu yıl içinde arttığı, bunun da yan sanayilere olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.

2018 yılında firmanızın hedefleri nelerdir?

2018 yılında mevcut ciromuzu %30 çalışan sayımızı da %10 arttırmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda 2018 yılı firmamız açısında yatırım yılı olacaktır. 80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye alınması hedeflenmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ana sanayilerin bizim gibi yeni ve yenilikçi firmalara destek vermeleri gerekiyor. Ana sanayiler eskiden yan sanayilere daha çok destek veriyorlardı. Ama bizim gibi yeni kurulan KOBİ lere de destek vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Artık global ortamda rekabet etmenin zorluğundan dolayı, kısa sürede doğru işler yaparak kendini kanıtlayan firmaların daha çok desteklenmesi gerekiyor. Bu noktada hedeflediğimiz ikinci fabrikamızı Endüstri 4.0 a uygun kurmayı planlıyoruz. Bu arada mevcut işletmemizi adım adım Endüstri 4.0 a uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. REKA A.Ş. sürekli kendini geliştiren, sektörde öncelikli tercih edilen bir firma olmayı hedeflemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ