01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında geçerli belgelerimiz ile pazarımızda güvenilir bir marka olarak emin adımlar ile ilerliyoruz

Diğer birçok alanda olduğu gibi, kablo standardı konusunda ülkemizde ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Kakillioğlu uluslararası markalar ile Türk markaları arasında belli başlı farklılıklar olduğunu görmüyoruz. Kaliteli ürünler piyasada bulunuyor ve bu da kablo sektörünün büyümesini tetikliyor. Ayrıca kablo standartlarımızın Avrupa düzeyinde olmasının yanında piyasa denetimi, mevzuat ve yaptırımlar açısından maalesef aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

Dünyada ve Türkiye de kablo sektörünün 2015 yılının ilk yarısını değerlendirir misiniz?

Geçen yılın ortasından itibaren 2015 yılının ilk 6 ayı da dâhil olmak üzere Türk kablo sektörünün durumuna baktığımız zaman çevre ülkelerde yaşan siyasi ve toplumsal olayların sektörü etkilediğini söylememiz mümkün. Ayrıca, Türk kablo sektörü daha çok gelişmekte olan pazarlara hitap ediyor. Fakat bu pazarların bazılarında meydana gelen savaşların Türk kablo sektöründe birkaç olumsuz yansıması da olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanında bu pazarlardan birçoğunda ya yüksek gümrük duvarları ya da bölgesel gümrük birlikleri olması nedeni ile Türk mallarının girişi engelleniyor. Buna ilave olarak navlun maliyetlerinin rakiplere göre daha yüksek olması rekabet şansımızı da azaltıyor.

Kablo sektörünün en büyük pazar payı ihracat bunun yanında ülkelerde standartlar ve sertifikasyonlar da farklı. Firma olarak bu standartları nasıl sağlıyorsunuz?

Hes Kablo olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında geçerli belgelendirmelerimiz bulunuyor. Tesislerimizde üretilen ürünler kalite sistemleri ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 17025, ISO 50001, TS 18001 başta olmak üzere ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik olarak yapmış olduğu denetimler sonucu ISO, TSE, VDE, GOST, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgelerinin sahibi konumunda…

Bunun yanında laboratuvarlarımız TURKAK sertifikasyonuna da sahip. Bu gibi sertifikaların hem tüketici nezdinde hem de üretici firmanın yüksek kaliteli üretimi açısın-dan büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığı zaman hem yurtiçinde hem de yurtdışı pazarlarda güvenilir bir marka olarak faaliyet gösteriyoruz.

Ayrıca kablo sektörü açısından da bu standartları değerlendirecek olursak; kablonun 30–40 yıl kullanım ömrü olan bir altyapı ürünü olduğu düşünüldüğünde, kabloların standartlara uygunluğu ve kullanım yerine göre taşıması gereken ilave teknik özellikler büyük önem arz ediyor. Bu nedenle üretim, tasarım, satış ve satın alma süreçlerinde mutlaka bilgili ve tecrübeli teknik bir ekibin yer alması gerekiyor. Yeterli teknik donanıma sahip olmayan kişilerin vereceği yanlış kararlar sonucu ortaya çıkacak kayıplar ve riskler, sadece kişiyi ve o firmayı değil bu kablonun bağlı olduğu sistemi kullanan herkesi 30–40 yıl etkileyecektir. Yapılan yanlışlıkların faturası nihayetinde ülke ekonomisine kayıp olarak yansıyacaktır.

Türkiye’de son 10 yılda kablo sektörü çok hızlı büyüdü, büyümek çok önemli ama büyümenin kalitesini nasıl değerlendirebilirsiniz?

Diğer birçok alanda olduğu gibi, kablo standardı konusunda ülkemizde ciddi bir eksiklik olduğunu söyleyemeyiz. Yani, uluslararası markalar ile Türk markaları arasında belli başlı farklılıklar olduğunu görmüyoruz. Kaliteli ürünler piyasada bulunuyor ve bu da kablo sektörünün büyümesini tetikliyor. Ayrıca kablo standartlarımızın Avrupa düzeyinde olmasının yanında piyasa denetimi, mevzuat ve yaptırımlar açısından maalesef aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

Son 10 yılda kablo sektörünün Türkiye’deki büyümesine bakacak olursak, bilindiği gibi inşaat sektörü kendisiyle birlikte diğer alanları da etkileyen en büyük sektör konumunda…

Kablo sektörünü de tetikleyen en büyük sektörlerden biri inşaat sektörü. Yeni yatırımlar, markalı konut sektörünün giderek büyümesi kablo sektörünü de etkiliyor.

Markalı konut ya da kentsel dönüş ile yapılan konutlar modern dünyaya uygun ve hem güvenlik hem de teknolojik bakımdan donanımlı yapılar. Bu yapılar inşa edilirken kablo sektöründe olumlu etkiler oluşturduğu aşikardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?