01.10.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan, İnovatif ürünlerini bünyesine ekleyen Hes Kablo, globalde ilk 10 marka arasına girecek

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan, İnovatif ürünlerini bünyesine ekleyen Hes Kablo, globalde ilk 10 marka arasına girecek

Türkiye’nin lider kablo üreticisi Hes Kablo, uzun vadeli hedeflerini küresel kablo pazarının ilk 10 makasından biri olma üzerine oluşturdu. 1974 yılında tesisat kabloları üretmek amacıyla kurulan firma, istikrarlı bir büyüme performansı sergileyerek şimdilerde alçak, orta ve yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletkenler, bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, emaye bobin teli, solar kablo ve koaksiyel kablo üretimleri ile 140’dan fazla ülkeye ürünlerini gönderiyor. Zamanla yaptıkları yatırımlarla ürün yelpazesini genişletmeye odaklanan firma, GES’ ler de kullanılan solar kablo üretimi ile de müşterilerine hizmet veriyor.

1974 yılında tesisat kabloları üretmek amacı ile kurulduklarını söyleyen Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan , şirketin kuruluşundan bu yana büyüme süreci hakkında şu bilgileri verdi; “Ürün gamımıza zaman içerisinde bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, enerji kablosu, yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletken ve emaye bobin teli, solar kablo ve zayıf akım kablo üretimini ekledik. Yatırımlarımıza hız kesemeden üretim portföyümüzü artırmaya devem ettik. 2014 yılında ürün gamımıza solar kablo üretimini ekledik. TUV, UL ve TS EN 50618 standartlarına uygun kablolardan 1,5 mm2 den 300 mm2 ye kadar tüm kesitlerde ihtiyaca uygun olarak üretim yapıyoruz. Kullanılan bakır kalitesi, izolasyon ve dış kılıf formülü dikkate alındığında, projelerde kullanılan diğer kablolardan öne geçen kablomuz gerek yurt içi gerekse yurtdışı uygulamalarda sıklıkla kullanılıyor. 2020 yılının sadece ilk iki ayında 1500 km’yi geçen miktarda solar kablo üretimi yaptık.”

GES projelerini önemsediklerini söyleyen Nursaçan, “Güneş Enerji Santrali içerisindeki çeşitli elemanlar arasındaki bağlantılar için HES solar kablolar fotovoltaik uygulamalar için özel tasarlandı. Yurtiçi ve yurtdışı projelerde HES Kablo kalitesini solar kablo çeşitlerind de müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz. Yapılacak Mini YEKA yarışmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.2020 yılında öz tüketime dayalı projeleri ve günden güne artarak devam eden çatı GES projelerini önemsiyoruz. Bu ürün çeşitliliği ile kablo ve tel sektörünün tamamına hitap eden çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Artan ürün grubu ve sürekli artırdığı pazarlar sayesinde uzun yıllar İstanbul Sanayi Odasının Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alıyoruz. Bunun yanı sıra 2004 yılından bu yana sektörde liderliğimizi tescilli olarak pekiştirdik. RES, GES ve HES yatırımlarında, OSB’lerde, Elektrik Dağıtım Şirketlerinde, Nükleer enerji santrallerinde, güçlü ve yaygın bayi ağımızla elektrik ve enerji sektöründe olmaya devam edeceğiz.”

“İnovatif ürünleri portföyümüze eklemek için yatırımlar yapıyoruz”

Marka ve kurumsallaşma çalışmalarına her zaman büyük önem verdiklerini dile getiren Nursaçan, yaptıkları kurumsallaşma ve Ar-Ge çalışmalarıyla uluslararası standartlarda üretim yaptıklarına dikkat çekti. Geniş bayilik altyapısını kurarak ürünlerimize pazarda ulaşmayı kolay hale getirdik diyen Nursaçan, “Bütün bunların yanı sıra, 1999 yılından bu yana kapsamlı tanıtım faaliyetleri yürüterek, sektörümüz ile ilgili fuar ve organizasyonlara katılarak Hes Kablo markası ile tüketici arasında kuvvetli bir bağ oluşturduk. Hedefimiz gelecek 10 yıl içinde Hes Kablo markasını Dünya’nın ilk 10 markasından biri yapmak. Teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaç olan ürün gruplarını, inovatif ürünlerimizi portföyümüze eklemek için yatırımlar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına önem veriyoruz”

Sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek uygun ve kaliteli ürünleri müşterilerine sunmak için kolları sıvadıklarını söyleyen Nursaçan, “Türkiye de ilk defa ekstra yüksek gerilim enerji kablosu üretim çalışmalarını realite etmek için yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Üretim kapasitesi uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyedeyiz.

Firmamız içerisinde bulunan Ar-Ge merkezi ile VDE standartlarına göre yıpranma test laboratuvarı mevcut. Orta, yüksek gerilim ve yanmaz kablo deney laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından, TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar Standardı” akreditasyon sertifikasıyla tescilledik. TÜRKAK tarafından verilen sertifika, Hes Kablo laboratuvarında ‘yanma testleri’ konusunda gerçekleştirilecek olan elektriksel ve mekaniksel tüm testlerde akredite deney sonuçlarının güvenilir olduğunun ve uluslararası geçerliliğe de sahip olduğunun simgesi niteliğinde. Firmamızın laboratuvarlarında en ileri teknoloji kullanılmakta ve Türk Standartları Enstitüsü yeterliliğine sahip. İnovasyon, teknoloji, kalite, müşteri memnuniyeti gibi konulardaki liderliği hem yurt içinde hem de uluslararası pazarlarda da sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Sektörde en fazla CPR sertifikasını alan firmayız”

Sektörde en fazla CPR (Construction Products Regulations – Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) sertifikasına sahip bir firma olduklarını aktaran Nursaçan, “Tüm ürünlerimizin onay işlemleri, belgelendirmeleri TSE ile ortak hareket ederek aldık. CPR, Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde yapı malzemelerinin performansı için tek tip değerlendirme yöntemleri sunan bir ortak teknik dildir. Amacı; yapı malzemelerinin pazarlanması konusunda uyumlaştırılmış kurallar tanımlamak, farklı ülkelerdeki farklı üreticilerin yapı malzemelerinin karşılaştırılmasına olanak tanıyan güvenilir bilgilerin bulunurluğunu sağlamak. Öte yandan uluslararası geçerliliği olan ISO 9001, ISO 10002, ISO 14000, ISO 17025, ISO 50001, TS 18001 gibi kalite ve yönetim sistemleri sertifikalarına sahip olmanın yanı sıra; ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik denetimleri sonucu ISO, TSE, VDE, BASEC, GOST, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgelerine de sahibiz” diye ifade etti.

“Üretimimizin yüzde 50’sini ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz”

Üretimin yüzde 35’ini ihracatla değerlendiriyoruz diye konuşan Nursaçan, “Yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Hes Kablo markalı ürünlerimiz 140’dan fazla ülkede güvenle kullanılıyor. Orta vadede üretimimizin yüzde 50’sini ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ