25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin NURSAÇAN: HES KABLO, kablo ve tel sektöründe sağladığı başarı ve üstün performans sonucunda, bugün dünyaca tanınan uluslararası bir firma haline gelmiştir.

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin NURSAÇAN: HES KABLO, kablo ve tel sektöründe sağladığı başarı ve üstün performans sonucunda, bugün dünyaca tanınan uluslararası bir firma haline gelmiştir.

Alçak, Orta ve yüksek gerilim enerji kablosu, bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, alüminyum iletken, Solar Kablo, Zayıf Akım Kablosu, Koaksiyel kablo, emaye bobin teli üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştirerek kablo ve tel sektörünün tamamına hitap eden çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olmuştur diyen Hes Kablo Genel Müdürü Sayın Şahin Nursaçan okurlarımıza firmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin önde gelen kablo firmalarından birisi olan HES KABLO, kablo ve tel sektöründe sağladığı başarı ve üstün performans sonucunda, bugün dünyaca tanınan uluslararası bir firma haline gelmiştir. 1974 yılından bugüne kadar çok hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor. Alçak, Orta ve yüksek gerilim enerji kablosu, bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, alüminyum iletken, Solar Kablo, Zayıf Akım Kablosu, Koaksiyel kablo, emaye bobin teli üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştirerek kablo ve tel sektörünün tamamına hitap eden çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olmuştur. Türkiye de ilk defa ekstra yüksek gerilim enerji kablosu üretim çalışmalarını realite etmek için yatırımlarına da aralıksız devam etmektedir.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim; 120,000 m²’si kapalı, 250,000 m² alandaki entegre tesislerde, ISO 9001 standartlarına göre ve ISO 10002, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 27001 ve ISO 50001 gerekleri göz önünde bulundurularak, konusunda bilgi ve deneyim sahibi yaklaşık 1000 kişilik uzman bir ekip tarafından, en son teknolojik gelişmelere uygun makine ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik olarak yapmış olduğu denetimler sonucu verilen ISO, TSE, VDE, GOST, ETL, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgeleri HES KABLO markasına ve ürünlerine gösterilen güvenin bir ifadesidir. HES KABLO, uluslararası ve yerli standartlara göre üretilen ürünlerin yanı sıra, özel müşteri şartnameleri ve isteklerine göre üretim yapabilmektedir. Ürünler, üretimin her aşamasında ve özellikle de son kontroller sırasında modern test cihazları kullanılarak test edilerek yüksek kaliteli ürünlerin müşteriye ulaştırılması sağlanmaktadır.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Türkiye de ilk defa ekstra yüksek gerilim enerji kablosu üretim çalışmalarını realite etmek için yatırımlarına da aralıksız devam etmektedir. HES kablo; üretim kapasitesi uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyededir. Firmamız içerisinde bulunan Ar-Ge merkezi ile VDE standartlarına göre yıpranma test laboratuvarı mevcuttur. Orta, Yüksek gerilim ve Yanmaz Kablo Deney Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından, TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar Standardı” akreditasyon sertifikasıyla tescillenmiştir. TÜRKAK tarafından verilen sertifika, Hes Kablo laboratuvarında ‘yanma testleri’ konusunda gerçekleştirilecek olan elektriksel ve mekaniksel tüm testlerde akredite deney sonuçlarının güvenilir olduğunun ve uluslararası geçerliliğe de sahip olduğunun simgesi niteliğindedir.

Firmamızın laboratuvarlarında en ileri teknoloji kullanılmaktadır ve Türk Standartları Enstitüsü yeterliliğine sahiptir. İnovasyon, teknoloji, kalite, müşteri memnuniyeti gibi konulardaki liderliğini Türkiye’de olduğu kadar, uluslararası pazarlarda da sürdürmektedir.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon = uzmanlık + ilkleri gerçekleştirebilme cesareti Yenilik, yeteneğe ihtiyaç duyar. Her daim süregelen bilgi paylaşımı ve disiplinler arası işbirliği sürekli olarak öğrenmemize ve gelişmemize olanak tanır.

Yenilik, cesarete ihtiyaç duyar. Tüm çalışanlarımızı, kendi fikirlerini geliştirebilmeleri için teşvik ediyoruz. Her zaman sorular soruyoruz ve yeni konseptlere açığız. Bunları bulabilmek için de, ufkumuzu genişletiyor, diğer sektörleri ve keşfedilmemiş alanları keşfetmeye çalışıyoruz.

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz? Dünyada 140 dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiyede sektör lideri olarak, marka/referans projelerde yer almaya devam etmek öncelikli hedefimizdir. RES, GES ve HES yatırımlarında, OSB’lerde, Elektrik Dağıtım Şirketlerinde, Nükleer enerji santrallerinde, güçlü ve yaygın bayi ağımızla elektrik sektöründe olmaya devam edeceğiz.

İhracat olarak hedefimiz Ciromuzun % 50’sini gerçekleştirmek. Bunun için de; Temsilcilerimiz ve müşterilerimiz ile birlikte ortak çalışarak farkındalığı artırmak ve daha fazla projede yer almak, bunun için yeni ve hedef pazarlarda sektör fuarlarına katılmak, Mevcut müşterilerimiz ile olan ilişkilerimizi daha yakın ve samimi hale getirmek, marka ve ürünlerimizi müşterilerimize tanıtmak, Sürdürülebilir kalite anlayışımızı tüm süreçlerimize yayarak, ürünlerimiz ile ilgili şikayet almamak, markamızın büyüklüğünü ve niteliğini müşterilerimizin doğru bir biçimde anlamasını sağlayarak, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı yaratmak, İnovatif yaklaşımlarla fiyatlarımızı rekabetçi hale getirmek & marka bilinirliğimizi daha üst düzeye taşıma konuları ana stratejimizi oluşturmaktadır.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

CPR (Construction Products Regulations – Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) çerçevesinde tüm ürünlerimizin onay işlemleri & belgelendirmeleri TSE ile ortak hareket edilerek tamamlanmıştır. CPR, Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde yapı malzemelerinin performansı için tek tip değerlendirme yöntemleri sunan bir ortak teknik dildir. Amacı; yapı malzemelerinin pazarlanması konusunda uyumlaştırılmış kurallar tanımlamak, farklı ülkelerdeki farklı üreticilerin yapı malzemelerinin karşılaştırılmasına olanak tanıyan güvenilir bilgilerin bulunurluğunu sağlamaktır.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Sektörde 200’den fazla üretici bulunmakta olup bu üreticilerin toplam üretim ve cirosunun yaklaşık yüzde 80-90’lık payını, ilk sırada bulunan 20 firma gerçekleştirmektedir. Türk kablo sektörünün 2018 yılındaki ihracat rakamı, 2017 yılına göre yaklaşık % 11,4 oranında artış göstermiş olup bizim ihracat rakamımız ise % 20 oranında artmıştır. 2017’de olduğu gibi 2018 senesinde de sektör lideri olarak listenin başında yer aldık. İhracat rakamı olarak da sektörde 5. Firmayız.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Bizce kablo sektörünün en büyük sıkıntısı her sektörde olduğu gibi merdiven altı üretimden kaynaklanıyor. Kalitesiz, markasız, garantisiz ve ucuz ürünlerin piyasaya sürülmesi ve tüketicinin de bundan fayda sağlayamıyor olması, kaliteli üretim yapan firmaları zorluyor. Bunun çözümü ise markalaşmanın artması ve merdiven altı üretimin giderek azalması ile olacaktır.

Pazardaki standart dışı ve kalitesiz ürünler bir yandan haksız rekabete yol açıp diğer firmaların faaliyetlerini kısıtlamakta diğer yandan da enerji kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Standart dışı ürünlerin pazarda yer almaması için hem ilgili resmi ve tüzel kurumlar hem de sektörün tüm oyuncuları ortak bilinçte hareket ederek bu ürünleri piyasanın dışına itmelidirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ