09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu: İSO 500 listesinde 69’uncu sırada yer alan Hes Kablo, Türkiye’de kablo üreticisi liderliğini bu liste ile bir kez daha tescilledi

Hes Kablo her yıl istikrarlı büyümesine devam ediyor. Son yayınlanan İSO 500 listesinde 69’uncu sırada yer alan Hes Kablo, Türkiye kablo üreticisi liderliğini bu liste ile bir kez daha tescilledi. 2004 yılından bu yana 12 yıldır üst üste kablo sektörünün lideri olarak da İSO listesindeki yerini koruyor. Kayseri markalarını da ISO 500 listesinde üst sıralarda temsil etmek gurur verici olduğunu belirten Kakillioğlu sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Rekabet yoğun karlar düşük pazar çeşitliliği şart firmanızın çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hes Kablo olarak çatısı altında bulunduğumuz Boydak Holding’in yönetim değerleri ve kuralları altında organizasyon yapımızı şekillendiriyoruz. 1974 yılında enerji kabloları üretmek üzere kurulan markamız, sektördeki 40 yılı aşan tecrübesiyle ve yaptığı yatırımlarla bugün fiber optik kablo, bakır haberleşme kablosu, enerji kablosu, yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletken, emaye bobin teli üretimiyle kablo ve tel sektörüne hizmet veriyor. Hes Kablo’nun hizmet verdiği kablo sektöründe en bilinen ve tercih edilen marka olmasının arkasında sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek uygun ve kaliteli ürünleri müşterilere sunmasının yanı sıra kablo üretiminin temel hammaddelerinden olan bakır ve alüminyum filmaşin üretimini, dolgu/kılıf/izole gibi maddelerin hammaddesi olan PVC ve HFFR granül üretimini, paketleme malzemeleri olan makara, sandık, palet gibi malzemelerin üretimini kendi entegre tesislerinde üretmesi de önemli bir rol oynuyor.

Hes Kablo ayrıca, hem yurtiçinde hem de yurtdışında geçerli belgelendirmeleriyle de kalite ve güvenilirliğini tescil etmiş bir marka. Hes Kablo tesislerinde üretilen ürünler, kalite sistemleri ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 17025, ISO 27001, ISO 50001, TS 18001 başta olmak üzere ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik olarak yapmış olduğu denetimler sonucu ISO, TSE, VDE, GOST, UKRSEPRO, KEMA gibi kalite belgelerinin sahibi konumunda…

2016 yılı ilk çeyrekteki düşünceleriniz ve 2 çeyrekteki beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Geçen yıl içerisinde yaşanan seçim ortamı ve buna bağlı olarak ertelenen projelerin bu yıl hayata geçmesi ile birlikte 2016 ilk çeyreği hareketli ve sektörümüzün büyüdüğü bir dönem oldu. 2016 yılına ümitli ve iyimser başladık, geçen yılın ilk çeyreğine göre daha yüksek sipariş ve satış hacmi sağladık. Ancak ülkemizde ve yakın bölgelerimizde yaşanmakta olan siyasi ve ekonomik gelişmeler yılın kalan kısmı için asıl belirleyici etkenler olacak. Hes Kablo olarak siyasi ve ekonomik alanda bariz sıkıntılar yaşanmaz ise bu büyüme trendinin devam edeceğini ve 2016 yılının geçen yıla göre daha verimli ve pozitif tamamlanacağını düşünüyoruz.

emaye bobin teli

Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesi içerisinde yerinizi aldınız konuyla ilgili düşüncüleriniz?

Hes Kablo her yıl istikrarlı büyümesine devam ediyor. Son yayınlanan İSO 500 listesinde 69’uncu sırada yer alan Hes Kablo, Türkiye kablo üreticisi liderliğini bu liste ile bir kez daha tescilledi. 2004 yılından bu yana 12 yıldır üst üste kablo sektörünün lideri olarak da İSO listesindeki yerini koruyor. Kayseri markalarını da ISO 500 listesinde üst sıralarda temsil etmek gurur verici…

Ülkemizde ve global pazarlarda kablo sektörünün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Kablo esas itibarıyla yatırım malzemesi… Yatırım için temel şart ise huzur ve istikrar. Bu nedenle istikrarın olmadığı pazarlarda ciddi yatırımlardan söz edilemez. Bu çerçevede ülkemizin ve bölgemizin refahını artıracak projelerin hayata geçirilmesi ve bizim de bu projelerde rol almamız en önemli beklentilerimiz arasında yer alıyor.

Öncelikle inşaat sektörü kendisiyle birlikte diğer alanları da etkileyen en büyük sektör konumunda… Hem kentsel dönüşüm hem de markalı konut sektörü Türkiye’de gelişmeye devam ettiği sürece kablo sektörü ve diğer sektörler de bundan olumlu şekilde etkileniyor. Markalı ya da kentsel dönüşüm projelerinde üretilen konutlar güvenlik ve teknolojik üstünlüklere sahip, tam donanımlı yapılar. Bu yapılar inşa edilirken kullanılan kablolar da, son derece kaliteli ve nitelikli.

Eğitim seviyesinin yükselmesi, kullanıcıların bilinçlenmesi ve alım yapan firmaların kurumsallaşması süreçlerine paralel olarak standart dışı üretim yapan firmaların piyasadan elendiği ve karlılık-rekabet noktasında daha makul seviyelere gelindiğini görmek mümkün. Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de markalı ve güvenilir kablo tercihi kablo sektörünün gelişimini de olumlu anlamda destekliyor.

İç Pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hes Kablo olarak bugün 130’dan fazla ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Yakın dönem hedeflerimizi ihracat kanalında büyümek, yeni ve daha geniş pazarlara Hes Kablo markasını tanıtmak ve üretimimizin en az yüzde 50’sini dış pazarlara sunmak olarak sıralayabiliriz. Hes Kablo olarak 2015 yılında yurtiçi satışlarımızdan 935 Milyon TL, ihracattan ise 110 Milyon USD olmak üzere Toplam 1 milyar 205 Milyon TL ciro elde ettik. 2016 yılı yurtiçi satış ciro hedefimizi ise 1 Milyar TL olarak belirledik.

hes kablo

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?