01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu; Şu anda yüzde 30 seviyelerinde olan ihracat oranımızı orta vadede ciromuzun en az yüzde 50’sine çıkarmak öncelikli hedefimiz.

Hes Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu; Şu anda yüzde 30 seviyelerinde olan ihracat oranımızı orta vadede ciromuzun en az yüzde 50’sine çıkarmak öncelikli hedefimiz.

Yurtiçi pazarda ulaşamadığımız kitle bulunmuyor. Güçlü ve yaygın bayi ağımız ile ülkemizin dört bir tarafında hizmet veriyoruz. Kaliteyi ön planda tutan kurumsal müşterilerimiz ile yakın ilişkilerimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Yurtdışında yeni pazar arayışlarımızı devam ediyor. Bölgemizde yaşanan istikrarsızlık ortamı nedeni ile oluşan satış kayıplarımızı yeni pazarlar oluşturmak sureti ile telafi etmeyi hedeflediklerini belirten Kakillioğlu dergimiz için sorularımızı yanıtladı.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti. Belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

Yılın ilk üç çeyreği dikkate alındığında hedeflerimize yakın bir noktada seyrettiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle Irak başta olmak yakın bölgelerde yaşanan olumsuzluklardan dolayı ihracat hedefinde bir miktar sapmalara neden oldu.

Bugün Türkiye’nin lider kablo üreticisi olarak ürünlerimizi dünyanın her kıtasından 130 ülkeye ulaştırıyoruz. Şu anda yüzde 30 seviyelerinde olan ihracat oranımızı orta vadede ciromuzun en az yüzde 50’sine çıkarmak öncelikli hedefimiz. 2016 yılında da istikrarlı büyümemize devam etmeyi hedefliyoruz.

Hes kablo uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteriyor? Buradan hareketle firmanızın rekabet avantajından ve kurumsal kimlik yapısından bahsedebilir misiniz?

Hizmet verdiğimiz kablo sektöründe en bilinen ve tercih edilen markayız. Lider olmamızın arkasında sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek uygun ve kaliteli ürünleri müşterilere sunmamızın yanı sıra kablo üretiminin temel hammaddelerinden olan bakır ve alüminyum filmaşin üretimini, dolgu/kılıf/izole gibi maddelerin hammaddesi olan PVC ve HFFR granül üretimini, paketleme malzemeleri olan makara, sandık, palet gibi malzemelerin üretimini kendi entegre tesislerimizde üretmemizin de önemli katkısı bulunuyor.

Kablo sektörü gelişime açık ve sürekli ilerleyen bir sektör… Bu açıdan bakıldığı zaman çağın gerekliliklerini görmek, teknolojik gereklilikleri anlamak ve gelecek inşaa edilirken bir adım önde olmak bu sektörün olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Biz hem sektördeki lider konumumuza ulaşmak hem de bulunduğumuz konumu daim kılmak için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu yapımızla tüketici taleplerine hızlıca cevap verebiliyoruz. Yenilikçi ve güven veren bir marka olarak bu yapımız bizi tüketicilerin tercih etmesine ve marka değerimizin de korunmasına neden oluyor. Ayrıca her marka sektördeki yerini korumak için markasına yatırım yapmalı. Biz de Hes Kablo markasına yeniliklerimiz, geliştirdiğimiz teknolojiler ve hem satış hem de sonrası için verdiğimiz hizmetlerle markamızın sürekli dinamik olmasını sağlıyoruz.

Hes Kablo olarak son yayınlanan İSO 500 listesinde 68’inci sırada yer aldık. Türkiye kablo üreticisi liderliğimizi bu liste ile tescillemenin yanı sıra 2004 yılından bu yana 11 yıldır üst üste kablo sektörünün lideri olarak da İSO listesindeki yerimizi koruyoruz.

Kablo sektörü acısından bir pazar analizi yapabilir misiniz? Temel pazarlarda hangi gelişmeler yaşanıyor?

Kablo sektörü mevcut üretim kapasitesinin, talebin çok üzerinde olması nedeniyle rekabetin çok fazla olduğu ve buna bağlı olarak karlılıkların minimum seviyelere indiği bir sektör olarak göze çarpıyor. İSO ilk 500 ve ikinci 500 listelerine de bakıldığında, kablo firmalarının yüksek ciro rakamlarına karşılık çok düşük karlılık oranlarında çalışıyor olmaları bu durumun en büyük kanıtıdır. Karlılıkların düşük olmasının bir diğer nedeni de standart dışı üretim yapan firmaların, kalitesiz ve ucuz ürün satarak piyasayı daha da aşağı çekiyor olması… Diğer birçok alanda olduğu gibi, kablo standardı konusunda ülkemizde ciddi bir eksiklik olduğunu söyleyemeyiz. Temel sıkıntı bazı firmaların maliyeti düşürmek adına bilinçli olarak standart dışı ürünleri piyasaya sürmesi ve kullanıcıların fiyat odaklı tercih yaparak bu ürünleri talep etmesinden kaynaklanıyor. Bu aşamada tüketicilere düşen görev ise markalı ve sertifikalı ürünleri tercih etmeleridir. Maliyeti düşürmek için satın alınan kalitesiz ürünlerin hayatın her alanını ve özellikle insan hayatını etkilediğini unutmamak gerekiyor.

Eğitim seviyesinin yükselmesi, kullanıcıların bilinçlenmesi ve alım yapan firmaların kurumsallaşması süreçlerine paralel olarak standart dışı üretim yapan firmaların piyasadan eleneceği ve karlılık rekabet noktasında daha makul seviyelere gelineceğini ümit ediyoruz.

Ülkemizde Kablo üreticilerinin kar oranları giderek düşmekte bu konuyla ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Kablo sektörü büyük cirolara rağmen, rekabetin çok fazla ve buna bağlı olarak karlılığın çok düşük olduğu bir sektör. Buna ilave olarak metal fiyatlarında ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, işin risk boyutunu da çok öne çıkarıyor. Kablonun piyasada genellikle 2-3 ay vadelerle satıldığını da göz önüne aldığımızda, bu güçlüklere ve risklere karşı dayanıklı olmayan üreticilerin ayakta kalma şansları çok zayıf. Bazı küçük firmalar fiyatı düşürmek için standartların altında üretim yaparak, haksız rekabet yapmak sureti ile faaliyetlerine devam etmeyi hedefliyorlar ancak uzun vadede hem piyasa denetimleri hem de kullanıcı tercihleri buna imkân bırakmayacaktır
diye düşünüyoruz. Sonuç olarak piyasadaki küçük ve zayıf oyuncular elimine olacaktır diye tahmin ediyoruz.

2016 yılında nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Açılmayı düşündüğünüz yeni pazarlar var mı?

Yurtiçi pazarda ulaşamadığımız kitle bulunmuyor. Güçlü ve yaygın bayi ağımız ile ülkemizin dört bir tarafında hizmet veriyoruz. Kaliteyi ön planda tutan kurumsal müşterilerimiz ile yakın ilişkilerimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Yurtdışında yeni pazar arayışlarımızı devam ediyor. Bölgemizde yaşanan istikrarsızlık ortamı nedeni ile oluşan satış kayıplarımızı yeni pazarlar oluşturmak sureti ile telafi etmeyi hedefliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?