17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu: Hes Kablo, zayıf akım kablolarındaki yatırımları yıl sonunda tamamlayacak

Enerji kablosu, yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletken, bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo ve emaye bobin teli üretimi ile geniş bir ürün yelpazesine ulaşan Hes Kablo, yaptığı yatırımlarla portföyünü genişletiyor. 2015 yılında başladıkları zayıf akım kablo grubu yatırımlarının 2016 sonunda tamamlanarak, söz konusu ürün grubunda üretime geçeceklerini bildiren Hes Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu, “Öte yandan yeni yüksek gerilim kablosu laboratuvarlarımızı ve yeni idari binamızı da 2016 yılı sonuna kadar faaliyete geçireceğiz” açıklamasını yaptı.

Hes Kablo’nun alanında global bir oyuncu olma hedefiyle çalıştığını dolayısıyla standartları yükseltme ve uluslararası standartlara hassas olduğunun altını çizen Şükrü Kakillioğlu, uluslararası geçerliliği olan ISO 9000, ISO 10002, ISO 14000, ISO 17025, ISO 27001, ISO 50001, TS 18001 kalite ve yönetim sistemleri sertifikalarıyla iş yaptıklarını bildirdi. Kakillioğlu, “Ayrıca TSE, VDE, GOST, UKRSEPRO ve KEMA kalite belgelerine de sahibiz. Tüm bu belgeler hem kalitemizin ispatı hem de küresel rekabette elimizi güçlendiren bir ayrıntı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

İstikrarlı büyüme hedefi var Hes Kablo’nun sektörün global markası olma ilkesi doğrultusunda yatırımlarına yön verdiğine dikkat çeken Şükrü Kakillioğlu, aynı zamanda istikrarlı büyüme hedefiyle de yatırımlarının karşılığını aldıklarını dile getirdi. Söz konusu anlayışın gerek iç piyasa gerekse de dış pazarlarda firmaya olumlu yansıdığı değerlendirmesini yapan Kakillioğlu, 2015 yılında komşu ülkelerde meydana gelen sıkıntıları da bu sayede aşabildiklerini söyledi. Kakillioğlu, şöyle devam etti:

“Yakın coğrafyada yaşanan olumsuzlukların etkisiyle ihracat hedefinde bazı sapmalar yaşasak da yeni yatırımlarla birlikte her yıl büyümeye devam ettik. Bugün itibarıyla ürünlerimizi yedi kıtadan, 130 ülkeye ihraç ediyoruz. Bölgemizde ve komşu ülkelerde yaşanan savaş ve istikrarsızlıklara rağmen 2015 yılında 110 milyon dolarlık ihracat yaptık” dedi. Kakillioğlu, 2015 yılında 1.2 milyar liralık net satış elde ettiklerini de kaydetti.

İSO 500 Listesi’nde 69’uncu sırada yer aldı İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenlenen ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasında 2015 yılında ilk 100 firma içinde yer aldıklarına değinen Şükrü Kakillioğlu, “İSO 500 Listesi’nde 69’uncu sırada yer alan HES Kablo, listedeki tüm kablo üreticilerini geride bırakarak ilk sırada yer aldı. Ayrıca firmamız, listedeki sıralaması ile Kayseri’deki sanayi kuruluşları arasında da birinciliği elde etti” ifadesinde bulundu. HES Kablo’nun, 1974 yılında enerji kabloları üretmek üzere kurulduğunu açıklayan Şükrü Kakillioğlu, sektörün ihtiyaçlarını takip ederek, kalite çıtasını yüksek tuttuklarını ve böylece talep edilen bir marka haline geldiklerini dile getirdi. Kakillioğlu, “Entegre üretim tesisimizde bakır ve alüminyum filmaşin üretimini, PVC ve HFFR granül üretimini, ambalaj için kullanılan makara, sandık, palet gibi malzemeleri bir arada üretiyoruz. Pazardaki yerimize gelmemizde bu entegre üretimin de etkin rolü var” şeklinde konuştu. “Beklentiler doğrultusunda üretim teknolojileri değişiyor” Kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine paralel, kablo yapıları ve üretim teknolojilerinin de değiştiğini dile getiren Şükrü Kakillioğlu, özellikle kablo yapısında kullanılan malzemelerin, ihtiyaçları karşılamak üzere sürekli geliştirildiğini belirtti. Kablo çapını ve ağırlığını artırmadan, daha fazla enerji iletmek ve iletişim sağlamak için kablo sektörünün sürekli Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaştığını vurgulayan Kakillioğlu, konuya ilişkin şöyle devam etti:

“Hes Kablo olarak bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sektör fuarlarına devamlı katılmaya özen gösteriyoruz. Sektörel yayınları takip ederek, gelişmelerden, yeniliklerden haberdar oluyoruz. Hem malzeme tarafında hem de kablo üretim makineleri tarafında ilgili firmalarla yakın işbirliğimiz ve diyaloğumuz sayesinde güncel gelişmeleri takip ediyoruz. Bu gelişmeleri kendi sistemimize kısa zamanda adapte ediyoruz. Özellikle üretim makineleri ve teknolojik yenilikleri uygulamak adına mevcut sistemleri yenilemekte veya değiştirmekte tereddüt etmiyoruz.” Son olarak kablo sektörünün gelişen endüstri ve yapıların ihtiyacını karşılamasının Türkiye’nin küresel hedeflerine de doğrudan destek vereceği öngörüsünde bulunan Şükrü Kakillioğlu, firmaların Ar-Ge odaklı büyüme modeli benimsemesinin küresel hedefler açısından stratejik önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

hes-kablo-uretim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ