30.05.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hes Kablo Genel Müdür Ticari Yardımcısı Şükrü Kakillioğlu: Hes Kablo olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında geçerli belgelendirmeleriyle de kalite ve güvenilirliğini tescil etmiş bir markayız.

Reklam

Hes Kablo olarak 2016 yılında da istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Bunun yanında ihracat kanalında büyümek, yeni ve daha geniş pazarlara Hes Kablo markasını tanıtmak en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca ürün gamımıza ekleyeceğimiz zayıf akım kabloları ile sektörümüzün farklı bir alanına hitap ederek ciromuzu arttırmayı amaçladıklarını belirten Kakillioğlu sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Hes Kablo 2

Hes Kablo olarak uzun yılları geride bıraktınız. Firmanız bugünlere nasıl geldi, hangi aşamalardan geçerek bu seviyelere ulaştınız? Günümüz itibariyle Hes Kablo’nun faaliyetlerinden ve ürün yelpazesinden bahseder misiniz?

Hes Kablo olarak çatısı altında bulunduğu Boydak Holding’in yönetim değerleri ve kuralları altında organizasyon yapısını şekillendiriyoruz. 1974 yılında enerji kabloları üretmek üzere kurulan marka, sektördeki 40 yılı aşan tecrübesiyle ve yaptığı yatırımlarla bugün fiber optik kablo, bakır haberleşme kablosu, enerji kablosu, yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletken, emaye bobin teli üretimiyle kablo ve tel sektörüne hizmet veriyoruz.

Markamız hizmet verdiği kablo sektöründe en bilinen ve tercih edilen marka olmasının arkasında sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek uygun ve kaliteli ürünleri müşterilere sunmasının yanı sıra kablo üretiminin temel hammaddelerinden olan bakır ve alüminyum filmaşin üretimini, dolgu/kılıf/izole gibi maddelerin hammaddesi olan PVC ve HFFR granül üretimini, paketleme malzemeleri olan makara, sandık, palet gibi malzemelerin üretimini kendi entegre tesislerinde üretmesi de önemli bir rol oynuyor. Hes Kablo tesislerimizde üretilen ürünler, kalite sistemleri ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 17025, ISO 50001, TS 18001 başta olmak üzere ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik olarak yapmış olduğu denetimler sonucu ISO, TSE, VDE, GOST, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgelerinin sahibi konumunda…

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün tedarik ediyorsunuz? İç pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Türkiye kablo sektörü birçok alanda yurt dışında adından söz ettirmeye başladı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Hes Kablo olarak ayrıca hem yurtiçindehem de yurtdışında geçerli belgelendirmeleriyle de kalite ve güvenilirliğini tescil etmiş bir markayız. Hes Kablo olarak bugün 130’dan fazla ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

İç pazarda ise son yayınlanan İSO 500 listesinde markamızla 68’inci sırada yer aldık. Türkiye kablo üreticisi liderliğini bu liste ile tescillemesinin yanı sıra 2004 yılından bu yana 11 yıldır üst üste kablo sektörünün lideri olarak da İSO listesindeki yerimizi koruyoruz.

Hes Kablo

Ülkemizde kablo sektörünün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Kablo standardı konusunda ülkemizde ciddi bir eksiklik olduğunu söyleyemeyiz. Temel sıkıntı bazı firmaların maliyeti düşürmek adına bilinçli olarak standart dışı ürünleri piyasaya sürmesi ve kullanıcıların fiyat odaklı tercih yaparak bu ürünleri talep etmesinden kaynaklanıyor.

Ayrıca birçok durumda kabloyu satın alan kişiyle (müteahhit), kabloyu kullanacak kişilerin farklı olması da marka olmuş kablo üreticilerini rahatsız eden konular arasında yer alıyor. Çünkü siz ürününüzün kalitesini ve performansını yükseltmek için çalışarak bu uğurda ciddi maliyetlere katlanırken, satın alma yapan firmanın asgari kriterlerini sağlayan tüm markalar arasından en ucuz olanı tercih etmesi ciddi bir paradoks oluşturuyor. Bunun yanında kablo standartlarımızın Avrupa düzeyinde olduğunu belirtirken piyasa denetimi, mevzuat ve yaptırımlar açısından maalesef aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Ancak bu sıkıntıların zaman içerisinde kullanıcıların da bilinçlenmesiyle azalacağını düşünüyor ve umuyoruz.

Kablo sektörü mevcut üretim kapasitesinin, talebin çok üzerinde olması nedeniyle rekabetin çok fazla olduğu ve buna bağlı olarak karlılıkların minimum seviyelere indiği bir sektör olarak göze çarpıyor. İSO ilk 500 ve ikinci 500 listelerine de bakıldığında, kablo firmalarının yüksek ciro rakamlarına karşılık çok düşük karlılık oranlarında çalışıyor olmaları bu durumun en büyük kanıtıdır. Karlılıkların düşük olmasının bir diğer nedeni de standart dışı üretim yapan firmaların, kalitesiz ve ucuz ürün satarak piyasayı daha da aşağı çekiyor olması… Eğitim seviyesinin yükselmesi, kullanıcıların bilinçlenmesi ve alım yapan firmaların kurumsallaşması süreçlerine paralel olarak standart dışı üretim yapan firmaların piyasadan eleneceği ve karlılık-rekabet noktasında daha makul seviyelere gelineceğini ümit ediyoruz.

Firma olarak 2016 yılında orta ve uzun vadede büyüme hedefiniz nelerdir?

Hes Kablo olarak 2016 yılında da istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Bunun yanında ihracat kanalında büyümek, yeni ve daha geniş pazarlara Hes Kablo markasını tanıtmak en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca ürün gamımıza ekleyeceğimiz zayıf akım kabloları ile sektörümüzün farklı bir alanına hitap ederek ciromuzu arttırmayı amaçlıyoruz. Yakın dönem hedeflerimiz ihracat kanalında büyümek, yeni ve daha geniş pazarlara Hes Kablo markasını tanıtmak ve üretimimizin en az yüzde 50’sini dış pazarlara sunmak en öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ