25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Hanif Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erdoğanlı: “YERLİ VE MİLLİ HANİF KABLO DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA”

Hanif Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erdoğanlı: “YERLİ VE MİLLİ HANİF KABLO DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA”

Malatya’da kablo üretebilecek miyiz?

Müşterilerimizin istek ve taleplerine cevap verebilecek miyiz diye düşünüyorduk. Hatta hafiften korkuyorduk da. Ancak bugün hamdolsun üretimle ilgili hiçbir sıkıntımız kalmadı. Dış ticaretten gelen mevcut müşterilerimizi tatmin ettiğimiz gibi başta Ortadoğu olmak üzere bilinen ve aranan bir marka haline geldik. Ulusal çapta bir marka olduk diyen Murat bey firmaları ve faaliyetleri hakkında sorularımızı yanıtladılar.

Firmanızın dünü ve bugününden bahseder misiniz? Ve İleriye dönük beklentilerinizi anlatır mısınız?

Öncelikle hoş geldiniz Rahmi bey;
Dün acaba Malatya’da kablo üretebilecek miyiz? Müşterilerimizin istek ve taleplerine cevap verebilecek miyiz diye düşünüyorduk. Hatta hafiften korkuyorduk da. Ancak bugün hamdolsun üretimle ilgili hiçbir sıkıntımız kalmadı. Dış ticaretten gelen mevcut müşterilerimizi tatmin ettiğimiz gibi başta Ortadoğu olmak üzere bilinen ve aranan bir marka haline geldik. Ulusal çapta bir marka olduk diyebiliriz.

Yarınlarda ise ALLAH’ın izni ile bir dünya markası olacağız. Rekabet ortamında, rakiplerimiz inşallah HANİF Kablo’yu kıskanır hale gelecekler. Kablo üretimi ciddi bir sermayeyle yapılan bir iş, buna karşılık kâr oranı da bir hayli düşük bu dengeyi nasıl sağlıyorsunuz. Sektörde ayakta durmak gerçekten dışarıdan bakılınca zor görünüyor bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Sektörümüzün en ciddi handikabı bu olsa gerek. Devede kulak şöyle dursun bazen tüy kalsa bile zarar etmedik diye sevinebiliyorsunuz. Lakin ailecek elli yıldır ticaretle uğraşıyoruz. Kablo sektörüne girmeden genel problemimiz faize de sıcak bakmadığımızdan atıl durumda kalan parayı nasıl değerlendirmek oluyordu. Çok şükür Kablo işine bulaşınca acaba nereden finansman yaratabiliriz sorunsalı ile tanışmış olduk. Bir bakıma iyi de oldu. En azından kablo vesilesiyle ana sektörümüz olan inşaattan çıktık. Mevcut “inşaat krizi” bize teğet geçmiş hammaddemiz, stokumuz konuttan dolarla işlem gören bakır, alüminyum ve plastik grubuna evrilmiş oldu.

Son dönemlerde ihracat yapan kablo firmaları arasında fiyat rekabeti oluyor ve bu durumda alıcılar karlı çıkarken biz ülke ve firma olarak kayıplara uğruyoruz. Bu anlamda neler söylemek istersiniz.?

Ne yazık ki iç pazardaki daralma ve siyasi gerekçelerle bazı ülkeleri kaybetmemiz sonucunda Türk kablocuları olarak aynı fasit daire içerisinde kaldık. Ve bu rekabet de illaki bizleri etkiliyor. Serbest piyasa koşulları ne diyeyim ki, Kartel kuramayız illaki. Sektördeki dostlara tavsiyem iç pazardaki bu sıkıntılara istinaden panikle ihracata yönelmemeliyiz. dış pazar bulmalıyız sloganı ile onulmaz hataları yapmamalıyız. İç pazardaki hatalarımızı “ fiyat rekabeti, vadeli satış, müşterinin kapısına kilim serilmesi gibi” dış pazarda da sergilersek zararlı çıkan sadece biz kablo imalatçıları oluruz.

Euro-dolar paritesindeki gelişmeler ihracatınızı nasıl etkiliyor? Yüksek döviz kuru ihracat için avantaj mıdır?

Göreceli bir avantajmış gibi görünse de orta vadede pek değişen pek bir şey olmuyor. Kablo sektörü %95 hammaddeye bağımlı ve hammaddenin de tamamının dolar olarak işlem görmesi neticesinde pek bir şey değişmiyor. Elbette iç pazarda TL vadeli satışla kıyaslanınca zarardan kar olmasını saymazsak. Bence sektörü daha çok etkileyen kurdaki artıştan ziyade faiz oranlarındaki çılgınlıktır. Nedense faiz oranlarındaki bu inanılmaz yükseliş sıradan vatandaşı pek ırgalamadığı için toplumda pek de farkındalık

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ