25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

HAKAN TANIŞ PAN CHEMICALS S.p.A. – TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ; Yeni Oluşumumuz PAN CHEMICALS AMERICAS Meksika Fabrikamız ile Gücümüze Güç Kattık

HAKAN TANIŞ PAN CHEMICALS S.p.A. – TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ; Yeni Oluşumumuz  PAN CHEMICALS AMERICAS  Meksika Fabrikamız ile Gücümüze Güç Kattık

Merhaba Hakan Bey, sizin aktardığınız bilgiler doğrultusunda PAN CHEMICALS S.p.A. dahilinde PAN CHEMICALS AMERI-CAS adlı yeni bir fabrika oluşumu olduğunu biliyoruz. Söz konusu oluşum hakkında detaylı bilgileri okuyucularımızla da paylaşabilir misiniz. Bu oluşumla birlikte PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’nin güncel-lenmiş hizmet birimleri hakkında da bizleri bilgilendirebilirseniz seviniriz.

Merhaba, evet belirttiğiniz gibi PAN CHEMICALS S.p.A için kısmen yeni bir oluşum söz konusudur. Yaklaşık 2 sene önce temeli atılan bir oluşumdan söz edebiliriz; yani PAN CHEMICALS AMERICAS’ tan… PAN CHEMICALS AMERICAS; PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’ nin özellikle Güney Amerika ve elbette Kuzey Amerika pazarındaki iş birlikçi firmaların ihtiyaçlarını daha az maliyetle ve daha hızlı bir şekilde sunmak ve ulaştırmak adına Meksika’ da açtığı üretim tesisi/fabrikadır. Bu hamle ile PAN CHEMICALS; dünya haritasının bize göre sol tarafı diyebileceğimiz Amerika Kıtalarına ve kısmen de olsa Doğu, Güney Doğu Asya ve Avustralya kıtalarına hizmetini daha aktif bir şekilde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Dolayısıyla; 2019 yılı itibariyle kendi Genel Merkez fabrikası PAN CHEMICALS S.p.A ITALY, Meksika Fabrikası; PAN CHE-MICALS AMERICAS ve Türkiye Ofisi; PAN CHEMICALS BOSPHORUS ile sektörel bazda kendisini iyice hissettirmeye başlamıştır diyebiliriz. Bahsettiğimiz oluşumlar haricinde, 10 farklı ülkede distribütor firmalarımız, 20 farklı ülkede temsilcilik birimlerimiz bulunmaktadır. Bu şekilde ürünlerimizin tedariğini nerede ise 100 faklı ülkeye sunmaktayız diyebiliriz.

PAN CHEMICALS AMERICAS oluşumu ile birlikte PAN CHEMICALS S.p.A’ dan yakın gelecekte yeni atılımlar görmemiz mümkün müdür? Duruma PAN CHEMICALS S.p.A. penceresinden bakacak olursanız, dünyadaki ekonomik gelişmeler dahilinde yeni ilave yatırımlar yapmayı nasıl görüyorsunuz?

Elbette her şey olasıdır. Firma Genel Müdürümüz Dr. Luigi Vago’ dan edindiğim bilgiler uyarınca; Dünya Tel Üretim Sektörü talep ve ihtiyaçları dahilinde bütün şartları değerlendirip gerekli fizibilite ve master planlarımızı inceleyip yeni atılımlar gerçekleştirmemiz olasılık dahilindedir diyebiliriz. Konuyu daha da açacak olur isek; yatırım olduğunda da muhakkak ki global bazda ekonomik gelişmelerin en ufak detayını dahi gözden kaçırmamamız gerektiğinin farkındayız diyebiliriz ayrıca belirtmek isteriz ki; 2018 yılı itibariyle global bazda; yerel para birimlerinin özellikle kullanılan uluslararası para birimi Dolar ve Euro’ nun yanında bir kısım değer kaybetmesi hemen her firmayı olduğu gibi bizleri de ilave önlemler ve ilave çalışmalar yapmaya zorlamıştır. Bu durumla birlikte mevcut ekonomik gelişmeler dahilinde ciddi anlamda eforlu ve doğru bir şeklide, projesel bazda çalışmalarımızla elbette yeni ilave yatırımlarımızın olasılık dahilinde olduğunu belirtebiliriz.

Global bazda ekonomik duruma bir de PAN CHEMICALS S.p.A. nın Türkiye Ofisi PAN CHEMICALS BOSPHORUS pencere-sinden bakmanızı rica ediyoruz. 2018 yılında ülkemizde süregelen ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendiyorsunuz, görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz. Hem Global bağlamda Dünya Ekonomisine hem de Türkiye Ekonomisine; PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un penceresinden bakacak olur isek; bir önceki sorunuzda bahsettiğiniz gibi 2018 yılına genellikle yerel para birimlerinin Euro ve Dolar karşısında değer kaybı damgasını vurdu diyebiliriz. Bu durum, özellikle ülkemizde yaz aylarından itibaren ciddi manada hissedilmekle birlikte, transferler konu-sunda hemen her firmayı zora sokmuştur diyebiliriz. Elbette bu duruma hazırlıklı firmalar söz konusu olağan dışı durumdan daha az etkilenmiştir diyebiliriz. Özellikle içinde bulunduğumuz Çelik Tel Sektöründeki bütün girdilerin Euro ya da Dolar olarak yapılması ve bununla birlikte çıktıların TL olarak elde edilmesi sonucunda üretilen ürünlerin TL olarak iç piyasaya sunulması firmaları biraz olsun üretim/tonaj azaltımı, yatırımların bir süre durması/ertlenmesi gibi çeşitli plan dışı süreçlere zorlamıştır diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz 2018 yılının son ayları ile birlikte ekonomimizin biraz daha stabil duruma geçmesi ve olağan seyrinde olması biz tedarikçilerin olduğu gibi, üreticilerin de biraz olsun nefes almasını sağlamıştır. Euro/Dolar/TL paritelerindeki değişimlerin minimum şekilde yaşanması ve her şirketin kendi planlarının düzgün şekilde seyretmesi adına Türkiye Ekonomisindeki bütün dişlilerin kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle 2019 yılı dahilinde daha yumuşak geçişli para piyasaları ile karşılaşabileceğimizi, dolayısıyla oluşabilecek olumsuzluklardan piyasanın minimum seviyelerde etkileneceğini, pazarın da bu şekilde artarak büyümeye devam edeceğini düşünüyor ve 2019 planlarımızı iyimser tahminlerimiz neticesinde daha pozitif biçimde gerçekleştiriyoruz diyebiliriz.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS’un kuruluşundan bu yana gelinen süreçte firmanızın pazardaki yerini nasıl değerlendiriyorusunuz ayrıca soru bütünlüğü açısından soracak olur isek PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un kısa, orta ve uzun vadeli planlarını da bizlerle paylaşabilir misiniz? Yakın gelecekte kazanmayı planladığınız yeni pazarlar olacak mıdır, plan ve stratejilerinize hangi durumlara göre yön veriyorsunuz, bizlerle paylaşabilir misiniz?

PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un 5. Yılını kutladığımız bu yıl dahilinde, geçmişe dönüp baktığımızda bir hayli yol kat ettiğimizi ve daha kat edilecek uzun yollarımızın olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla daha çok çalışmamızın gerektiğini, Türk Tel Sanayisini dahilinde Türk Ekonomisine daha çok artı değerler katma planlarımızı sürekli olarak aktüel değerlerde tuttumuzu sizlerle paylaşmak isteriz. Firmamızın, kuruluş aşamasındaki yönetim kurulu toplantılarımızda; gerçekleştirdiğimiz kısa vadeli planlarımızın, meyvelerini toplamanın haklı gururu içerisinde olduğumuzu, naif bir şekilde sizlere açıklayabiliriz.

Önümüzdeki kısa vadeli süreçlerde pazardaki mevcut payımızı koruma, hatta arttırma hedefinde olduğumuzu, hedeflerimiz doğrultusunda; bizler için çok önemli olan tek tedarikçi sorumluluğunu ve toplam kalite prensibimizi, just in time ‘anında tedarik’ ilkemizle harmanlayıp Türk Tel Sanayisine daha uzun soluklu olarak işleme gayretindeyiz. Ancak İşbirlikçilerimizle birlikte başarabileceğimiz bu dersi, çok çalıştığımızı ve sürekli olarak çalışmaya devam ettiğimizi, basamakları birer birer çıktığımızı; derginiz vasıtasıyla değerli okuyucularınızla ayrıca paylaşabiliriz.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak yakın gelecekte bazı önemli projelere adım atabileceğimizin de haberini sizlere bildirebiliriz. Proje bazlı olarak gerekli istatiksel data incelemelerimiz ve raporlamalarımız devam etmektedir. Projelerimiz hayata geçtiğinde sizleri, okuyucularınızı ve kamuoyunu ayrıca bilgilendirmekten onur duyacağımızı belirtiriz.

Hakan Bey, röportajımız dahilinde sorularımıza verdiğiniz içten yanıtlar için teşekkür ederiz. İlave olarak sormamız gerekirse; bildiğimiz üzere 28 Şubat 2019 Perşembe – 2 Mart 2019 Cumartesi günü aralığında İstanbul Fuar Merkezi (ifm) – Yeşilköy / İstanbul’ da gerçekleşecek olan TEL FUARI’ nda katı-lımcısınız. Sizleri ziyaret edecek paydaşlarınıza neler söylemek istersiniz, görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Belirttiğiniz gibi; 28 Şubat 2019 Perşembe – 2 Mart 2019 Cumartesi aralığında İstanbul Fuar Merkezi (ifm) ) – Yeşilköy /İstanbul’ da gerçekleşecek olan TEL FUARI’ nda katılımcı firmayız. İşbirliği içerisinde olduğumuz ve olacağımız bütün firmaları Hall 9 – Stand H1-A’ daki standımıza davet ederiz. Standımızda, PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY Genel Merkez’ imizden gelecek teknik personellerimizle birlikte bizzat ben bulunacağım. Fuarda, gerçekleştirmiş olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımızla bera-ber mevcut ürünlerimiz hakkında bilgi ve yorumlarımızı bizleri ziyaret eden bütün paydaşlarımıza aktaracağımızı, paydaşları-mızla birlikte görüş alışverişinde bulunacağımızı belirtir, bizleri ziyaret edecek olan bütün firmalara şimdiden iyi fuarlar dileriz.

Hakan Bey, röportaj için tekrar teşekkür ederiz. Son olarak okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz görüşleriniz var ise sizleri dinlemek isteriz.

Değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için bizler teşekkür ederiz. Okuyucularınız başta olmak üzere, sizlerin ve aynı zamanda bütün Türk Sanayisinin yeni yılını kutlar. Yeni yılın her birimize daha sağlıklı, daha başarılı ve daha mutlu günler getirmesini temenni ederiz.
Saygılarımızla,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ