25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Gürkan BAYRAK Üntel Kabloları Genel Müdür Yardımcısı (Teknik) Üntel Kabloları 70’in üzerinde ülkede tercih ediliyor, inanıyoruz ki bu rakam yakın gelecekte çok daha yukarılarda olacak.

Gürkan BAYRAK Üntel Kabloları Genel Müdür Yardımcısı (Teknik) Üntel Kabloları 70’in üzerinde ülkede tercih ediliyor, inanıyoruz ki bu rakam yakın gelecekte çok daha yukarılarda olacak.

Özel kablo portföyümüzle global pazarda dünya markaları ile rekabet halindeyiz. Amerika geniş bir coğrafya, geniş bir pazar, bu pazarda payımızı arttırmak istiyoruz. Üntel olarak ürünlerimiz 70’in üzerinde ülkede tercih ediliyor, inanıyoruz ki bu rakam yakın gelecekte çok daha yukarılarda olacak diyen Üntel Kabloları Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gürkan bey okurlarımız için firmaları ve faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştılar.

Üntel kablo olarak 2021 yılının ilk çeyreğini firmanız ve sektörümüz acısından değerlendirebilir misiniz?

Pandemi dolayısıyla endişeli olsak da gerek firmamız gerekse sektörümüz açısından işlerin iyi gittiğini söylememiz mümkün. Üntel olarak 2021 yılı ilk çeyreğini hedeflerimize paralel olarak tamamladığımızı söyleyebiliriz.Yılın ilk ayında sektörde bir durgunluk olsa da, bundan sonraki periyotta kapasite kullanım oranları üst seviyelerde gerçekleşti. Türkiye’nin ihracatı ilk çeyrekte 50 milyar dolar ile rekor kırdı. Elektrik-Elektronik sektörü ihracatı ise, 3,2 milyar dolar oldu ve geçen seneye göre yüzde 28 artış gösterdi. Bu rakamlara hem sektörümüzün hem de firmamızın ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Fakat hammadde krizi sonrası artan maliyetler, döviz kurları ve enflasyondaki beklenmeyen hareketlilik, sektörü daha temkinli davranmaya zorluyor.

Ürün gruplarınız ve kullanım alanları ile ilgili bilgi alabilir miyiz ? İç Pazar satışları ve hedef ülkeleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Dünyanın birçok ülkesinde gemi kabloları başta olmak üzere, havaalanı pist aydınlatma, demiryolu sinyalizasyon, petrol ve doğalgaz sondaj platformları, madenler ve tüneller, kaynak makinaları, vinçler, gibi tecrübe gerektiren endüstriyel uygulamalara hizmet vermekteyiz. Ülkemizde ve dünyada hemen her sektörde, alanında lider üreticilerin projelerine ürün sağlarken, onaylı tedarikçi listelerinde de tercihli üreticiler arasında yer alıyoruz. Bugün ülkemizde hemen hemen tüm tersanelerde Üntel gemi kabloları kullanılırken, dünyanın bir çok ülkesine de gerek doğrudan gerekse de distrübütörlerimiz aracılığıyla ürünlerimiz gidiyor. Keza bu dünyanın bir çok havalimanındaki pist aydınlatma kabloları, bir maden veya tünelde kullanılan zorlu koşullara dayanıklı, hareketli ortam kabloları için de böyle.

Bu bağlamda hem iç pazar hem de ihraç pazarlarında yoğun çalışmalarımızı sürdürüyor, gerek yeni ürünler gerek yeni sertifika yatırımları ile firmamızı hak ettiği yere taşımaya gayret ediyoruz. Alanında uzman ekibimiz ve son teknolojiye sahip ekipmanlar ile müşterilerimize özel çözümler üretiyor, onların çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca bir diğer avantajımızda geniş stok ürün portföyümüz, bu sayede gelen taleplere hızlı dönüş sağlayabiliyoruz. Özel kablo portföyümüzle global pazarda dünya markaları ile rekabet halindeyiz. Amerika geniş bir coğrafya, geniş bir pazar, bu pazarda payımızı arttırmak istiyoruz. Üntel olarak ürünlerimiz 70’in üzerinde ülkede tercih ediliyor, inanıyoruz ki bu rakam yakın gelecekte çok daha yukarılarda olacak.

Ülkemizde ve Dünyada sektörünüzün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Türkiye kablo sektörü uluslararası standartlara uygun üretim gerçekleştirmektedir ve üretiminin yüzde 50’ye yakınını 150’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. İhracatın önemli bölümü, Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkelerine yapılmaktadır. Sektörün önde gelen firmalarında, bir çok uluslararası belge bulunmaktadır. Türkiye’nin gerek ilk 500 gerekse ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu arasında çok sayıda kablo üreticisinin bulunması ve bu firmaların ülkemiz sanayine büyük katkılar sağlamış olması sektördeki gelişmelerin en güzel göstergelerinden biridir.

Pandemi, 2020’de küresel ekonomide derin etkiler bıraktığı gibi 2021’de en büyük risk olaçoğu 2021’in sonunda 2020 öncesi GSYİH’lerine erişemeyecek. Pandemi ayrıca, borç kaynaklı bir küresel mali krize de yol açabilir. Bir çok sektör gibi kablo sektörü için de bu durum ciddi bir risk oluşturmaktadır. İç piyasadaki bir diğer sıkıntı ise standart dışı ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Standart dışı kablolar, kısa bir süre içerisinde işlevlerini yerine getiremediği gibi ayrıca elektrik kaçaklarına ve yangına neden olabiliyor.Gerek firma olarak gerekse üye olduğumuz kurumlar üzerinden standart dışı ürünler ile ilgili mücadeleye devam edeceğiz.

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörünüzde başarıyı sürdürebilir kılmak büyük önem taşıyor bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Araştırmalar şirket değerinin yüzde altmıştan fazlasının görünmeyen varlıklardan oluştuğunu ortaya koyuyor. Bir başka deyişle, “insan kaynakları”, “Ar-Ge yetenekleri”, “ileri teknoloji kullanımı” gibi konular o şirketin değerini artıran ve bir bütün olarak marka değerini yükselten faktörler olarak öne çıkıyor. Biz de Üntel olarak öncelikle insana yatırımı geridönüşü en yüksek yatırım olarak gören bir anlayışa sahibiz.

Benzer anlayışla ,ilke ve değerlerimiz doğrultusunda kalite yönetim sistemlerimizi sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi sertifikasına uzun zamandır sahibiz, ayrıca ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikası 2018 versiyonuna sıfır uygunsuzluk ile sahip olan ülkemizdeki ilk kablo şirketiyiz.

Firmamız TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini geçtiğimiz yıl aldı. 5746 Sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge merkezi olma şartlarına uygunluk denetimlerini başarıyla tamamladık ve uzun yıllardır firma bünyesinde zaten yapılmakta olan Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarını bir basamak daha yükselterek “Arge Merkezi” çatısı altında topladık. Üntel Kablo olarak sektörümüzde de öncü olmaya devam ediyoruz.

Gemi Kablolarında sektör tipi üretim yapabilen Türkiye’de tek firmayız , yurtdışında da sayılı firmalardan biriyiz. Ayrıca firmamız, Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından VG95218 Part 60-62-61-63-64-65 ve 66 tipi Donanma Kablolarının tamamını sertifikalandıran ilk yerli kablo üreticisi oldu. Bunların her biri yönetimimizin hedefleri doğrultusunda ekibimizin yoğun ve özvereli çalışmaları ile sonucu atılmış adımlardır, rekabeti sürdülebilir kılmak için gelişimin de sürekli olması gerekiyor.

Üretim altyapınız teknolojiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kocaeli / Dilovası’nda 32.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 43.000 m² alana kurulu tesislerimizde, alanında uzman ekibimiz ve son teknolojiye sahip ekipmanlar ile özel çözümler ve geniş stok ürün portföyümüz ile çalışmaktayız. Modern teknolojilere sahip olan firmamız , kuruluşundan günümüze kadar müşteri memnuniyeti ,yenilikçilik ve kalite konularında Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda önde gelen firmalardan birisi olmuştur. Yılda 4.000 ton bileşik (compound) ve 3.000 ton bakır inceltme üretim kapasitesi ile yaklaşık 30.000 ton/yıl kablo üretebilme kapasitesite sahip olan tesisimiz, kablolarda kullandığı hem kauçuk hem de PVC malzemesini kendi bünyesinde üretebilmektedir.

Kauçuk kablolarda 4 adet CV hattı ile iddialı olan firmamız, Poliuretan,, Halogen-free,PVC, kablolarda da yüksek teknoloji ile üretim gerçekleştirmektedir. Tamamen yerli sermaye ile kurulmuş olan tesislerimizde 15.000 den fazla farklı kablo çeşidi üretiliyor ve Üntel’de bu tek fabrikada tek çatı altında yapılıyor. Esnek ve dinamik üretim felsefemiz bizim müşteri talep ve beklentilerini sektörel ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirerek etkin çözümler sunmamızı sağlıyor. İleri teknolojiye sahip ölçüm ve test cihazları ile donatılmış olan kalite laboratuvarlarımızın yetkinliği standartları belirleyen kurumlar tarafından da onaylı. Kablolarımız ise uluslararası bilinirliği olan VDE, KEMA, ABS, UL, BV, DNVGL, RINA, TSE gibi kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmakta. 2022 yılında 50inci yılını kutlayacak olan Üntel Kablo olarak geliştirdiğimiz ürünlerde müşteri taleplerine uygun iyileştirmeler yaratarak ,performansı yüksek, güvenli, kullanım kolaylığı sağlayan ürünler üretiyoruz. 50inci yılımızda fabrika inşaatımızın 2.etabını başlatmayı planlıyoruz. Ülkemize, müşterilerimize ve çalışanlarımıza hizmetimiz artarak devam edecek.

Son olarak, Üntel Kablo olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Derginizi beğeniyle takip ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ