28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Gündüz Yaman Omnis Kompozit Ltd. Şti. Satış Pazarlama Yöneticisi; Cam Elyaf fitil tedariği ile kablo sektörüne kalite üstünlüğü sağlıyor

Günümüzde, yüksek yoğunluklu data transferi bir zorunluluk haline gelmiş ve bunun sonucu olarak da, fiber optik kablolar hayatımıza daha çok girmeye başlamıştır. GSM operatörlerinin alt yapılarını, fiber optik kablolarla değiştirmeye başlaması bunun bir göstergesidir. Işıkla bilgi transferi sağlayan fiber optik kablolar,uzun mesafe ve yerel haberleşme ağlarında yoğunlukla kullanılmaktadır.

Fiber, iletken olmadığı için elektriksel yalıtımın zorunlu olduğu yerlerde kullanılabilir.

Fiber, kimyasal fabrikalar, askeri üsler gibi küçük bir elektrik akımının patlamaya neden olabileceği ortamlar için de idealdir. Yaygın kullanım alanlarında biri tıp alanıdır. Bu alanda plastik fiberler, daha çok endoskopi, görüntü aktarma gibi işlerde kullanılır. İnsanların giremediği yada girmemesi gereken mekanlara, ulaşılamayan yerlere ışık aktarmada da fiberden yararlanılır.

Yangına dayanıklı kablolar

Günümüzde kullanılan birçok enerji ve sinyal kablolarının yangına dayanıklı tipleri mevcuttur ve yangın sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yangın sistemlerinin teknolojik düzeylerinin artmasıyla, fiber optik kabloların da yangına dayanıklı olması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yangına dayanıklı fiber optik kabloları, diğer standart fiber optik kablolardan ayıran en önemli özellik, yangın anında işlevlerini devam ettirebilmeleridir. Bu kabloların bir diğer özelliği de, ortama yaydıkları duman emisyonunun az olmasıdır. Bu sayede dumandan zehirlenme ve boğulma riski en aza indirilir ve can güvenliği üst seviyeye taşınır. Kablolar yangın esnasında en az 180 dakika boyunca alev altında çalışmaya devam ederler. Otel, hastane, okul, alışveriş ve iş merkezleri gibi toplu alanlarda kullanılırlar.

Kemirgenlere karşı korumalı fiber optik kablolar Kablolar, kurulan yer ve kurulum metoduna bağlı olarak, değişik tehlike ve saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu tehlikelerin veya saldırıların en önemli sebeplerinden biri de, kemirgen hayvanlardır. Kemirgenler, kablo dış kılıfını ısırarak veya kemirerek, kabloya ciddi boyutta zarar vermektedirler.Bu tür zararlarından korunmak için, günümüzde, kemirgenlere karşı korumalı kablo tasarımları önem kazanmaya başlamıştır.

Fiber optik kabloları kemirgenlere karşı koruma amaçlı olarak,kablo özü üzerine veya iç kılıf üzerine belirli bir yoğunlukta (ağırlıkta) cam iplik uygulanır. Bu sayede, kablo küçük kemirgenlere karşı etkili bir şekilde korunmaktadır. Kemirgenler, kablo dış kılıfına zarar verseler dahi, cam iplik katmanını geçip, kablo özüne ulaşamamaktadır. Kermirgenlerin kablo özüne ulaşamamasının en önemli sebeplerinden biri, cam ipliklerin kırılarak kemirgenin ağzına veya diline batmasıdır. Bunun sonucu olarak, kemirgen ısırma veya yeme isteğinden vazgeçmektedir. Fiber optik kablolarda , E camı WR direk sarma cam elyaf fitiller ( 300- 410-600-900-1200 tex (gr/1000 mt) kullanılmaktadır.Cam elyaf fitiller helisel bant şeklinde sarılabildiği gibi serbest halde çekilebilirler .

Cam elyaf fitillerin,fiber optik kablolara sağladığı üstünlükler;

-İstenilen çekme dayanımını(mukavemet) karşılamak
-Sıcak ortamda ve alev altında izolasyon yapısının bozulmamasını ve akım taşıma kapasitesinde herhangi bir değişiklik olmamasını sağlamak
-Uygulandığı yerde kemirgenlerin vereceği zararlardan korumak
-Radyal yönde su sızdırmazlığını sağlamak 2012 yılında faaliyete geçen Omnis Kompozit Ltd.,sahip olduğu konusunda lider yurtiçi ve yurtdışı temsilcilikler sayesinde, Türkiye ve yakın coğrafyasındaki ülkelerin kompozit ve yapı sektörüne, hammadde, makine ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Firmamız Omnis Kompozit Ltd.,Camelyaf AŞ. yetkili bayii olarak yangına dayanıklı ve fiber optik kablo üreticilerine cam elyaf fitil tedarik etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ