28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Georg Stawowy LAPP Teknoloji ve İnovasyon Kurulu Üyesi ; LAPP – Endüstri 4.0 rehberi

Georg Stawowy LAPP Teknoloji ve İnovasyon Kurulu Üyesi ; LAPP – Endüstri 4.0 rehberi

21. yüzyılın hammaddesi veridir. Veriyi hareket halinde tutmak için güçlü bir altyapı gerekiyor. Teknoloji ve İnovasyon Kurulu Üyesi Georg Stawowy, “LAPP kullanıcılarına tam olarak bunu sunuyoruz; yani, kişiye özel çözümler ve doğru tavsiyeler” şeklinde bir vaatte bulunuyor.

18. yüzyılın sonunda buhar motorunun piyasaya sürülmesi, yüz yıl sonra elektrikli seri üretim, 1970’lerden sonra başlayan bilgisayar tabanlı otomasyon – insanlar Endüstri 4.0’dan bahsettiklerinde, sıklıkla önceki endüstriyel devrimleri düşünüp ortak özellik arayışına girmektedirler. Bazı ortak özellikler de yok değil: Tüm devrimler, çalışma ve mal üretme yollarımızı kökten değiştirip verimi kat be kat yükselttiler. Ve tüm devrimlerde yeni “hammaddeler” vardı: Buhar gücü, elektrik enerjisi, elektronik sinyaller. Endüstri 4.0, ileriye yönelik bir başka önemli adımı içeriyor: Veri, 21. yüzyılın yeni hammaddesi. Fiziksel ve dijital dünyalar bir araya geliyor ve aynı zamanda, ağ oluşturmada artış yaşanıyor – her makine ve her “şey” birbiriyle bilgi alışverişinde bulunuyor.

Bunun, üretim şirketlerinin örgütlenmesi açısından, özellikle de veri akışı söz konusu olduğunda, sonuçları olmaktadır. Şirket (ERP) seviyesi en üstte, kontrol seviyesi ortada ve saha seviyesi tabanda olmak üzere klasik otomasyon piramidinin yerini hiyerarşi bulunmayan bir altyapı alacaktır. Analiz ve görselleştirme, karar alma ile bu kararları fiziksel eylemlerde uygulama, bilgilerin dijital eşine kaydedilmesi, sürekli ve eşzamanlı olarak gerçekleşmekte olup birbirine bağımlıdır.

İşletme için iyi

Elbette, fabrikalardaki devrimin, LAPP’ın işi üzerinde bir etkisi olacak – ve bu etki muhtemelen tamamıyla olumlu bir etki olacaktır. Sonuçta, herkes başkalarıyla iletişim kuruyorsa, bağlantı sayısı önemli ölçüde artacaktır. Bu, entegre bağlantı sistemlerinde küresel pazar lideri için iyi haber anlamına geliyor. “LAPP, makineler, her endüstriyel faaliyet için fabrikalarda bağlantılar oluşturuyor”, diyor LAPP Teknoloji ve İnovasyon Kurulu Üyesi Georg Stawowy. Otomasyon piramidi ortadan kaybolsa bile, hammadde verilerini taşıyan temel altyapıyı içeren alt seviye her zaman gerekli olacaktır.

Sonuç olarak, bağlantı teknolojileri her zamankinden daha önemli olacaktır. Sadece miktarları açısından değil, aynı zamanda kalite, dayanıklılık ve kullanılabilirlik gereksinimleri söz konusu olduğunda bu önem kendisini gösterecektir. Otomatik bir fabrikada yapılan yatırımlar açısından, bağlantı teknolojisi ikincil bir pozisyona sahiptir, ancak eğer bu teknoloji başarılı olamazsa, örneğin bir araba fabrikasında bir montaj hattı bunun sonucu olarak durma noktasına gelirse, hızla korkunç bir maliyet birikimi olabilir. Stawowy, “Bir çok kullanıcı bir kablo veya konektörü C parçası olarak düşünme eğiliminde olup fakat önemleri açısından bunlar A parçasıdır” diyor.

İyi tavsiyeler pahalı değil

Bunlar, fazlasıyla uzmanlık içeren parçalardır. Bağlantı teknolojilerinin kendisine yönelik gereksinimler ve bunların çeşitliliği artmakta olup, birçok kullanıcı için hangi ürünlerin ve kombinasyonların kendi özel ihtiyaçlarına uygun olduğuna dair bir fikir sahibi olmak daha da zorlaşacak. İki seçenek var. Kendi deneyiminize güvenin ve gereksinimlerinizi karşılaması muhtemel parçalar sipariş edin. Ya da gittikçe karmaşıklaşan malzemeleri dikkate alarak uzmanlardan tavsiye alın ki bu zaten önerilen yaklaşım.

Sadece ürün uzmanlığının ötesine geçen genel bir anlayışa sahip olmak önemlidir. “Kendimizi müşterilerimizi anlayan ve rehber olarak hareket eden biri olarak görüyoruz” diyor Georg Stawowy. Bunun anlamı ise LAPP’ın müşterilerin zorluklarını anlaması ve onlara özel bir çözüm üretebilmesidir. Buna, gerektiğinde özel üretim ürünler ile talebi gittikçe artan kurulmaya hazır donanım ve tasarım ile birlikte LAPP ürün yelpazesinin uygun ürünleri dâhildir. Stawowy şöyle diyor: “Bu, müşterilere en son bilgileri internet seminerleri veya açıklayıcı videolar aracılığıyla sunmayı kapsıyor.” Gelecekte bu eğitim faaliyetleri, otomasyon teknolojisinin temelleri gibi konuları içerecek şekilde genişletilecektir.

Yuvarlatılmış bir ürün yelpazesi

LAPP’ın ürün yelpazesi bu ilkelere dayanmaktadır. PROFI-NET veya CC-Link gibi farklı standartlara uyum sağlamak üzere çok çeşitli veri kabloları ve şimdi de zorlu ortamlarda verileri dağıtmaya yönelik anahtarlar dâhil bir kullanıcının fabrikasını Endüstri 4.0’a göre tasarlamak için ihtiyaç duyduğu tüm kilit bileşenleri kapsamaktadır. Sayılanların ardından daha birçok yeni ürün gelecek. Ama tüm ürünler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ