23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

FUHR, bu sene 25. Yıl dönümünü kutluyor

FUHR, bu sene 25. Yıl dönümünü kutluyor

Almanya’nın, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra barış içinde ilk kışını yaşadığı 1946 baharıydı, 33 yaşındaki başmühendis Karl Fuhr, Doğu Vestfalya-Lippe’de küçük bir kasaba olan Horn’un belediye başkanına başka bir başvuruda bulundu. Usta siciline kaydedilmeyi istedi, böylece sonunda kendiliğinden bilenen çim biçme bıçaklarını daha büyük miktarlarda üretebilirdi. Önceden Detmold Sanayi ve Ticaret Odası’na, bölge idarecisine ve İngiliz askeri idaresine bir mekanik atölyesi açmak için başvurmuştu. Bölgedeki çiftçiler birliği, çim biçme makinesi bıçaklarına olan büyük talebi onayladı ve talebini destekledi. Ve böylece bir iş kurma çabaları sonunda onaylanmıştı.

FUHR bu yıl 75. yılını kutluyor. Kesin tarihi araştırmak kolay değildi, çünkü şirketin kurulduğu yıl olan 1946’da idari yönetim yeniden kuruluyordu ve sorumluluklar her zaman net bir şekilde verilmemişti. Horn kasabasının arşivlerinde o zamana ait herhangi bir belge yoktu ve Detmold’daki devlet arşivleri de yardımcı olamadı. Son olarak, Lippe Bölge Arşivlerinde resmi kuruluş tarihi olarak 20 Mart 1946’yı öneren bazı belgeler bulundu.

Bir yıldan fazla bir süredir, hepimiz toplumun ve dolayısıyla aile ve akrabaların davranışlarını kalıcı olarak değiştiren bir pandemiyle birlikte yaşıyoruz. Bunun bir sonucu, öngörülebilir gelecekte daha büyük insan toplantılarının yapılamayacağı ve bu nedenle şu anda herhangi bir yıldönümü kutlamasının planlanamayacağıdır. İşletme düzeyinde, genel koşullar da temelden değişti. İş ortaklarına şahsen yaklaşmak çoğu zaman mümkün değildir, bu nedenle günümüzde çoğu toplantı sanal alana taşınmaktadır.

Şirketin kurucusu Karl Fuhr zamanının zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kaldı: bir yandan nasıl bir ürünü geliştirip, üreterek satar ve piyasa ve müşteri ihtiyaçlarını karşılarım ve diğer taraftan nasıl şirketi ekonomik olarak sağlıklı ve karlı bir yöne sevk edebilirim?

Karl Fuhr, FUHR’u araştırması sırasında pek çok sürprize yol açan bu konu hakkında çok düşündü. “Değişken açma kodlu anahtarsız kilit” patentinin olduğunu kim düşünebilir? Ya da bir kablosuz elektrikli çakmak, bir pedal silindiri, torna aynasının geliştirilmesine çalıştığını? Sonunda bir haddehane atılımını gerçekleştirdi. Ve bugün bildiğimiz gibi ürünlerini dünyanın her yerine satış yapan bir şirketin temelini attı.

Ancak özellikle mevcut durumda bize beklenmedik zorluklar çıkaran durum, küresel ticari faaliyetlerdir:

Konteyner gemileri bir yıldır Asya veya Amerika’ya daha az yelken açıyor, bu da vaat edilen teslimat tarihlerinin tutulmasının daha zor olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda, tedarik zinciri boyunca tedarik süreleri uzuyor. Daha önce sevk edilmiş olan ekipman müşterinin sahasında boşaltılmakta, ancak bazı durumlarda teslim edildikten sonra aylarca monte edilmemekte ve devreye alınmamaktadır. Bazı ülkelere giriş öngörülemeyen bir süreyle reddedilmektedir. Ancak tüm bu sorunlar aynı zamanda yeni fırsatlarla birlikte gelmektedir. Örneğin, günümüzün iletişim araçları, dünyanın dört bir yanındaki temsilcileri bir video konferansa davet etmeyi ve onlara eksiksiz bir haddehane sunmayı mümkün kılıyor; temassız ve montaj salonundan canlı. Ve Hindistan’da, teslim edilen makineyi uzaktan monte eden ve devreye alan bir müşterinin üretim salonuna bir video kamera kurulmuştur.

Bu tür çözümler belki sadece başlangıçtır. FUHR’ın ürün portföyünün müşterilerin tipik ihtiyaçları için geliştirilmesi ve optimizasyonu tamamlanmıştır ve üretim teknolojilerinin uzmanlaşmış olduğu kabul edilmektedir.

Bugün FUHR, yassı ve soğuk profil haddehaneler segmentinde teknoloji lideri olarak kabul edilmektedir. Önümüzdeki birkaç yılın küresel sorunu özellikle çevre, enerji arzı ve hareketlilik alanlarında olacaktır: enerjiler yenilenebilir olarak üretilecek, elektrikli araç sürücüleri geleneksel öncüllerinin yerini alacaktır. Tedarik zincirlerindeki birçok ürün modernize edilmektedir ve burada hassas sargılı dikdörtgen kesitli bakır tellerin kullanılması alışılmadık bir durum değildir. FUHR, modüler sistemleri ile bu özel sektörlerdeki müşterilerinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek ve onlarla birlikte çözüm geliştirebilecek konumdadır. Artan teknik gereksinimlere ve küresel rekabete ayak uydurmaya devam etmek için her alanda sürekli yenilik gereklidir. Bu, hem Steinheim’daki genel merkezde hem de dünya çapındaki acentelerde, kendini işine adamış yetkin bir ekibi gerektirmektedir. Bu nedenle, FUHR yönetimi özellikle tüm mesleki ve insani yetkinlikleri, bağlılıkları ve sadakatleri ile uzun vadede başarılı olma ve gelecek 75 yıl içinde girişimci karar alma özgürlüğünü sürdürme koşullarını yaratan tüm çalışanlara teşekkür eder!

“Her şeyden önce, hazırlanmak başarının sırrıdır.” Ünlü otomobil üreticisi Henry Ford’un bu sözü, özellikle geçtiğimiz on yıla bakıldığında, şirketin başarısının “sırrını” oldukça doğru bir şekilde açıklamaktadır:

İş ortamı kendini olağanüstü derecede zorlayıcı olarak gösterdiği zaman, FUHR birbirine daha da yakınlaşmış ve daha da kişisel bir bağlılıkla ve çoğu kez finansal nitelikte olan tüm olumsuzluklara rağmen şirketi daha sakin sulara geri döndürmeyi başarmıştır. Bu nedenle FUHR, bu yıldönümünde bu kadar sağlam bir ekonomik konumdadır ve sürdürülebilir büyüme sayesinde geleceğe tam bir gönül rahatlığı ile bakabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?