25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

ETK Kablo Ticari Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şahal; Dünya’nın 95’ten Fazla Ülkesinde ETK Kablo

ETK Kablo Ticari Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şahal; Dünya’nın 95’ten Fazla Ülkesinde ETK Kablo

ETK Kablo, üç ana grupta üretim gerçekleştiriyor.Bu ana gruplar fiber optik kablolar, telefon kabloları, zayıf akım kablolarıdır diyen ETK Kablo Ticari Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet bey okurlarımız için sorularımızı yanıtladılar.

ETK Kablo firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

ETK Kablo, 1979 yılında telefon kabloları üretmek amacıyla kuruldu. 2001 yılında değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına fiber optik kablo üretim tesisini kurmuş ve günümüzde fiber optik kablo üretimi ve kapasite bakımından ilk sıralara yükselmiştir. Belirtilen ana ürün grupları haricinde zayıf akım kabloları da ETK Kablo’nun ana ürün grupları arasında yer almaktadır.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

ETK Kablo, üç ana grupta üretim gerçekleştiriyor. Bu ana gruplar fiber optik kablolar, telefon kabloları, zayıf akım kablolarıdır. Bu üç ana grubun alt grupları ise başlıca; haricî telefon kabloları, fiber optik kablolar, dahilî telefon kabloları, data/LAN kabloları, sinyal kabloları, yangın alarm kabloları, yangına dayanıklı kablolar, enstrümantasyon kabloları, kumanda kabloları, koaksiyel kablolar, CCTV kabloları, demir yolu sinyalizasyon kabloları, ev ve bina otomasyon kabloları, sahne ışıklandırma kabloları, servomotor kablolarıdır.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? Ar-Ge çalışmalarınız hangi aşamada?

ETK Kablo’da uygulanan zincirleme inovasyon sisteminin getirilerinden bir tanesi araştırma ve geliştirmedir. ETK Kablo, ETK Kablo Laboratuvarları’nda test edilen yüksek kalitedeki ham maddelerle, üretim hatlarının kabiliyetini ölçmektedir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanısıra müşteri taleplerinde, ETK Kablo’nun henüz üretmediği ürün tiplerinin geliştirilmesi için ürün geliştirme faaliyetleri da kalite departmanı ile birlikte yürütülmektedir.

2019 Yılın firmanız açısından nasıl geçti? İhracat hedeflerinize ulaştınız mı? Ayrıca 2020 hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Üretim çerçevesinden bakıldığında ETK Kablo’nun kurulduğu 1979 yılından beri her geçen yıl, bir önceki yılın üzerine konulan bir yıl olmuştur. Satış çerçevesinden bakıldığında; yurt içi ve yurt dışındaki kurumsal müşterilerin fon yetersizliğinden dolayı yatırımlarını ötelemesi veya iptal etmesinden dolayı satışlarda ufak oranlarda düşüşlerin gözlemlendiği söylenebilir. Bu etmenlere rağmen ETK Kablo, 2019 yılında kapasitesini %83 oranında kullandı.

ETK Kablo’nun sektördeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

ETK Kablo 185 çalışanı, yüksek cirosu, sürekli olarak 95’ten fazla ülkeye olan ihracatı, geniş ürün yelpazesi, bakır kablo ve fiber optik kablo üretimindeki yüksek kapasitesi, en son teknoloji ile çalışan hızlı üretim hatları ve sürekli olarak aldığı ihracat ödülleriyle sektörün en köklü firmalarından biri haline gelmiştir. ETK Kablo, ürettiği ürünlerin ve sunduğu satış öncesi ve sonrası servislerin hepsinde önce kalite prensibi ile doğru ürün, doğru zaman ve doğru fiyat ilkesi ile zamanında sevk, kusursuzluk ve minimum atık prensipleri ile daima gelişen ve çevreye duyarlı, işçi haklarına saygılı, azami iş güvenliği şartları ile anılan bir firma haline gelmiştir ve 5 kıtadan 95’ten fazla ülkedeki varlığıyla kendisine global ve saygın bir yer edinmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ