21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Erdem EKER KABKOM KİMYA A.Ş (GENEL MÜDÜR); KABKOM KABLO KOMPAUNDU ÜRETİMİNDE GLOBAL BİR OYUNCU OLMAYI HEDEFLİYOR

Erdem EKER KABKOM KİMYA A.Ş  (GENEL MÜDÜR); KABKOM KABLO KOMPAUNDU ÜRETİMİNDE GLOBAL BİR OYUNCU OLMAYI HEDEFLİYOR

●Temelleri 2011 yılında atılan Kabkom Kimya A.Ş. 2013’te İstanbul’da faaliyetlerine başladı.11 bin m2 si kapalı olmak üzere 27 bin m2 lik üretim tesisi ve kalifiye eleman kadrosuyla öncelikli olarak ülkemiz kablo sektörünün kompaund ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. Bu amaç doğrultusunda gerekli tüm altyapı ve teknolojik yatırımlarına devam eden Kabkom Kimya A.Ş. 4.5 yıldır sektördeki iş ortaklarına zamanında tedarik ve doğru ürün ile hizmet vermektedir. Sürekli gelişmeyi ilke edinen şirketimiz teknolojik gelişmelere ve sektör taleplerine uyum sağlayarak ürün çeşitliliğini artırtrmaktadır

●Şirketimiz kuruluşundan bugüne kadar hedeflerinde bir sapma olamadan üretim ve ciro hedeflerini doğru oranda yukarı yönlü sağlamıştır.

2017 yılında belirgin bir şekilde başlayan kur artışlarının hızlı bir şekilde 2018 yılında da devam etmesi tüm sektörlerde olduğu gibi bizleri de etkilemiş fakat gerekli fedakarlıklar ve alternatif pazarlar yeni müşteriler ile 2018 yılı sonunda da büyüme hedeflerimize yaklaşacağımıza inanıyoruz.

●Öncelikle HFFR kılıf Kompaundlar, ardından her tip kablo üretimine ve prosese uygun 15 çeşitten fazla dolgu malzemesi ve son olarak da, bunu özellikle belirtmek istiyorum; ‘’Granül Formda ve Filtrelenmiş Kauçuk Kompaundları’’ seri üretimi için çalışmalarımız başlayacaktır.

Kauçuk Kablo Kompaundları, yüksek esneklik sağlamak ve hava yağ/gres mekanik ve ısıl gerilimlere dayanacak kapasiteye sahip kablolar üretmekte kullanılan kompaundlar olup bu kabloların kullanım alanları taşıma ekipmanları, mobil güç kaynakları çalışma sahaları barajlar, limanlar soğuk ve ağır endüstriyel ortamlardır. Tüm bu kullanım alanları için çeşitlilik gösteren ürün gamımız hem otoklav hem de CV (Continius Vulcanization) hatlarında rahatlıkla işlenebilir düzeydedir. Ayrıca, yine müşterinin isteğine göre ürün çeşitliliğimiz artacaktır.

●Her geçen gün müşterilerimize daha geniş bir ürün yelpazesi ve ihtiyaçlarına uygun daha hassas ürün geliştirilmesi çalışmalarımız da sürekli olarak devam edecektir. düşük yoğunluklu yüksek LOI değeri içeren HFFR Kompaundların geliştirilmesi, bu esnada kendi bünyemizde yapabildiğimiz test ve analiz çeşitliliğini arttırmak hedeflenmiştir yine aynı kapsamda ISO 17025 Laboratuvar Kalite Güvence Belgesi tedarik edilmiş olup Akreditasyon sürecinin alt yapısının sağlanmış olması hedeflenmiştir. Bu sayede Türkiye’nin en büyük handikaplarından biri olan yerli üreticiye karşı güven ve yurtdışından görmüş olduğumuz talep ve destek artırılmış olacaktır, bu çalışmalar sonucunda yeni ürünlerimiz de geliştirilerek ürün çeşitliliğimiz daha da arttırılmış ve yine Türkiye’nin ve Avrupa’nın CPR Yapı Yönetmeliğinin şartlarını sağlayan Kompaundunu geliştirmenin gururunu da yaşamaktayız.

●Biz toplam 55 çalışanı olan bir firmayız, bu çapta bir firmada toplam 15 mühendis arkadaşla çalışmaktayız. 7 gün ve 24 saat Kimya Mühendisi arkadaşlarımız kalite kontrol sürecini devam ettirmektedir. Yine öncelikli olan üretim kapasitesini düşünüp yatırım yapmak yerine kalite kontrol laboratuvarı ve Ar-Ge laboratuvarına 2017 yılında 250.000 USD’lık yatırım yapılmıştır. Bu yatırımın tamamlayacıyısı olarak 2018 yılında Ar-Ge laboratuvarımıza 150.000 USD’lik bir yatırım planımız daha gerçekleşecektir.

●Genel olarak Orta doğu ve Doğu Avrupa bölgesi ile birlikte, balkan ülkeleri, mena bölgesi ve türk cumhuriyetleri üzerine yoğunlaşmış bir hedef pazarımız mevcut. Bu amaç doğrultusunda hedef pazarlarımızdaki fuarlara katılım sağlanarak firmamızın tanınması ve ürünlerimizin sunumu bizim için çok önemli bir yer almaktadır. Gerek iklimsel koşullara uygun kablo üretimi için kompaund çalışmalarımız, gerekse özel ürün taleplerini karşılayabilen altyapımız nedeniyle mena bölgesi ve kuzey Avrupa ülkeleri tarafından rağbet gören bir tedarikçi konumundayız. Ayrıca Avrupa pazarındaki yoğun rekabet ortamına uyum sağlamaktayız.2017 yılında mevcut üretimimizin %25 lik bir bölümünü ihraç ederek 2018 yılında bu hedefin üzerine %10 luk bir ekleme yaparak hedeflerimize ulaşmayı amaçlıyoruz.

●Hali hazırda 3 kıtada 16 ülkeye ihracatımız mevcut. Bu sayıyı daha da arttırma çabasındayız.

●Sektörde yaşanan en temel sorun herkesin bildiği üzere kablo üretiminde yaşanan standart dışı üretimdir. Bu durum daha çok müşterilerimizi ilgilendirse de biz ve bizim gibi diğer kompaund üreticilerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

●Sektördeki deneyimlerimiz sayesinde gerçekleştirdiğimiz tasarımlarımız ve üretimlerimiz ile de sektörel uygulamaların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca arge bölümünde standart uygulamaların dışında mühendislerimizce tasarlanan özel kompaundlara ve müşterilerimizin istekleri doğrultusunda da özel çözümlere imza atıyoruz

Bizler Türkiye pazarındaki ilgiden çok yurtdışı pazardan daha fazla ilgi, talep ve destek gördük iç pazardaki yerli üreticiye olan algıyı kırmak maalesef çok zor ama tüm bu zorluklara rağmen Ar-Ge ve üretim olarak inancımızı kaybetmeden piyasanın da bu zorlu şartlarında her türlü olumsuzluğa rağmen yeni yatırım planları ile GLOBAL BİR KOMPAUND ÜRETİCİSİ OLMA YOLUNDA devam etmekteyiz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ