27.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Enver AYKUT Fabrika Müdürü / Factory Manager ALMAK ATEŞ MAKİNA SAN. ve TİC. A.Ş.

Enver AYKUT Fabrika Müdürü / Factory Manager ALMAK ATEŞ MAKİNA SAN. ve TİC. A.Ş.

Kovanlarda Aşınma Sorunlarına Karşı Bimetalik Çözümler Üretiyoruz.

Plastik ürün üretiminde kullanılan başlıca üretim yöntemleri ekstrüzyon ve enjeksiyon makineleri ile üretim yöntemleridir. Her iki üretim yönteminde de plastiği bir noktadan katı halde alarak, eriyik olarak kalıba ulaştırmak için vida ve kovan olarak adlandırılan makine elemanları kullanılmaktadır. Vida kovanlardan beklenen temel özelliklerden biri de uzun ömürlü olması diğer bir değişle aşınmaya karşı dayanımının yüksek olmasıdır.

Hem vidalar hem de kovanlar için ortak beklenti olan aşınmaya karşı yüksek dayanımlı olmalarını sağlamak amacı ile vida kovanlar üzerinde zaman içerisinde çeşitli metalürjik çalışmalar yapılmış ve çözümler üretilmiştir. Günümüzde geliştirilen en etkin çözüm ise aşınan yüzeylerin aşınmaya karşı direnci daha yüksek olan farklı bir metal ile kaplanmasıdır. Vida ve kovanlarda bu kaplamalara verilen genel isim ise bimetalik kaplamalardır.

Her geçen gün formüllerin zorlaşması ile birlikte bimetalik kaplamalı ürünlere olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Göreceli olarak vidaların bimetalik kaplanması kolayken kovanlarda bu kaplamayı yapmak çok daha zordur ve bu nedenle bimetalik kaplamalı kovanların üreticileri gerek Avrupa’da gerekse dünyada çok az sayıdadır.

1968 yılından beri sektöre hizmet vermekte olan ALMAK bu zor olanı başardı ve yeni bir bimetalik kovan üreticisi olarak sektörde yerini aldı. Beş yılı bulan ARGE süreci, iki yılı bulan üretim süreci ve bir yılı aşan ürün deneme süreci sonunda Eylül 2019 itibari ile bimetalik kaplamalı kovanlarını satışa sundu.

Formüllere göre aşındırıcılar değişirken bunlara karşı aşınma dayanımını sağlayacak olan kaplamanın da değişkenlik göstermesi gerekmektedir. ALMAK şu anda demir bazlı, nikel bazlı ve volfram karbür içeren nikel bazlı kaplamalar olmak üzere üç farklı kaplama ile sektöre ürün sunmaktadır. Aşınma problemlerine karşı doğru kaplama seçimin yapılması ile mevcut ömürlerin 3 kata kadar arttırılması ve erken aşınmaların engellenmesi mümkündür. Bu konuda bimetalik kovanlar nitrasyon ile sertleştirilmiş kovanlara nazaran ciddi bir üstünlüğe sahiptir.

Sektörün yaşamış olduğu bir diğer problemde mevcut bimetalik kovan üreticilerinin yoğunluklarına göre 24 haftayı bulan teslimat süreleridir. ALMAK sunmuş olduğu bimetalik kaplamalı kovanlar ile teknik bir sorun olan aşınma problemlerine karşı çözüm üretme dışında ticari bir problem olan mevcut üreticilerin uzun temrin sürelerine karşıda alternatif bir çözüm sunmuştur. ALMAK mevcut bimetalik kovan üreticilerinden çok daha makul sürelerde bimetalik kovan teslimini müşterilerine taahhüt etmektedir.

ALMAK bimetalik kovanları makine üreticileri ve son kullanıcılar için nihai ürün şeklinde sunarken sektöre hizmet veren diğer vida kovan üreticileri için de yarı mamül şeklinde sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ